С ъмнения за първи случай на африканска чума в Южна България. Става въпрос за две животни – диви прасета в ловно стопанство в област Пловдив, информира NOVA.

Положителната проба е излязла днес.

По предварителна информация са заразени 2 диви прасета, които са били отстреляни близо до хижа „Здравец” в Родопите в неделя. Пробите са изпратени в референтната лаборатория в София.

До утре се очаква да излязат окончателните резултати. Това е информирал директорът на Областната дирекция по безопасност на храните в Пловдив д-р Камен Янков на днешното заседание на Областната епизоотична комисия, на която са разгледани мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на болестта
в пловдивска област.

Областната епизоотична комисия взе решение за определяне на

20 километрова карантинна зона около промишлените ферми за отглеждане на свине в областта

с цел предотвратяване разпространението на вируса. Кметовете на общини и малки населени места трябва да информират населението в обозначените зони и да предоставят точна информация за отглежданите животни в така наречения "заден двор".

В срок до 2 август трябва да бъдат предприети мерки за доброволно зануляване на поголовието в личните стопанства, след което ще бъдат предприети мерки за тяхното принудително умъртвяване. Труповете на животните ще бъдат унищожени под строг надзор по начин, недопускащ разпространението на болестта, се посочва в съобщението.

В кланиците на територията на областта се осъществява денонощен ветеринарен контрол, за да не се допуска обработката на диви свине и прасета. Стопаните, които доброволно са ликвидирали домашните прасета ще могат да консервират добитото месо след термична обработка.

Междувременно БАБХ констатира ново огнище на Африканска чума по свинете (АЧС) в индустриална ферма в село Попина,

община Ситово, област Силистра, съобщиха от Агенцията. Положителните проби са били лабораторно потвърдени днес от Националната референтна лаборатория в Националния диагностичен научноизследователски ветеринарномедицински институт в София.

В засегнатия свинекомплекс се отглеждат 17 000 животни.

Това е четвъртият случай на потвърдено огнище със заболяването АЧС в индустриална ферма и първи за областта.

БАБХ е потвърдила и едно ново огнище на Африканска чума при домашни свине в област Русе, град Бяла в лични стопанства, в които се отглеждат 9 нерегистрирани свине. Населеното място попада в 10 км надзорна зона, създадена около потвърденото на 16 юли огнище в регистрирана фамилна ферма тип А в село Пет кладенци, община Бяла.

Установен е и нов случай на Африканска чума при 6 диви свине в община Свищов, област Велико Търново.

По-рано днес беше съобщено, че ДФ „Земеделие“ преустановява физическите проверки на място в свиневъдните стопанства на територията на цялата страна. Забраната е разпоредена със Заповед на изпълнителния директор на ДФЗ – РА Васил Грудев, предаде агенция БГНЕС. Тя е

част от кризисните мерки, предприети от държавата, за превенция и преодоляване разпространението на Африканската чума по свинете

(АЧС), съобщиха от ДФЗ.

При планиране на проверките на място ДФЗ ежедневно ще проследява информацията за актуалната епизоотична ситуация на официалния сайт на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Преди извършване на посещение на място при кандидатите за финансово подпомагане на ДФЗ, ще бъде съблюдавана публикуваната информация от БАБХ както по отношение местоположението на свиневъдни обекти, така и във връзка с наложените ограничения за придвижване на хора и транспортни средства.

От тази сутрин

във видинския квартал „Нов път” започна евтаназия на прасета,

след като там беше установено огнище на болестта африканска чума. Това съобщи за БТА доктор Адриян Данков, директор на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) във Видин.

До 11 ч. са умъртвени по хуманен начин две домашни животни, като продължават действията на институциите. Всички животни отглеждани в така наречения заден двор в 3 километровата зона ще бъдат евтаназирани по хуманен начин.

В дворовете и около тях, където се отглеждат животни, ще се извърши дезинфекция.

Изградени са контролно пропускателни пунктове около квартала, а част от жителите, които не са регистрирани на адреси в него не могат да си стигнат до домовете, съобщиха живеещите там. В тази зона попада и индустриална свинеферма с 3900 прасета, но досега взетите от там проби са отрицателни.

Жители на ромската махала обаче се разбунтуваха срещу заповедта да бъдат избити всички прасета, информира NOVA.

Същевременно започна и взимането на проби от прасетата в 10-километровата зона около Видин, а в 3-километровата всички ще бъдат умъртвени.

„Създадена е организация, като започваме от огнището, а после се насочваме към село Новоселци, което попада в 3-километровата зона", каза директорът на Областната дирекция по безопасност на храните във Видин - д-р Адриян Данков.

По-късно днес беше съобщено, че забраняват домашните прасета около свинекомплексите в Ямболско.

Областният управител на Ямбол Димитър Иванов е информирал кметовете на общините Ямбол, Тунджа, Елхово, Стралджа и Болярово за решението на Централния епизоотичен съвет да се спре отглеждането на свине в обекти тип "заден двор" в 20- километровата зона около индустриалните ферми в областта, съобщиха от областната администрация.

Срокът за изпълнение на мярката за доброволно клане на животните в определената за сигурност зона е 2 август 2019 година. Мярката е във връзка с предприемането на превантивни мерки за недопускане на заболяването африканска чума по свинете на територията на областта, се посочва в съобщението. След изтичането на определения срок, служители на Областната дирекция по безопасност на храните ще пристъпят към умъртвяване на животните съгласно Закона за ветеринарномедицинската дейност принудително.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Ако обичаш някого, пусни го на свобода. Ако след това се върне, значи никой друг не го е искал.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Линейка блъсна дете на пешеходна пътека в Хасково

Линейка блъсна дете на пешеходна пътека в Хасково

България Преди 2 минути

Пробите на водача за алкохол и наркотици са отрицателни

Хората правят разликата: Пощенска банка с четвърто поредно отличие „Топ работодател“

Хората правят разликата: Пощенска банка с четвърто поредно отличие „Топ работодател“

Любопитно Преди 4 минути

Международното отличие от Top Employers Institute потвърждава дългосрочния ангажимент на банката към хората и бъдещето на работното място

Снимката е илюстративна

Ядрена заплаха към Европа - близък до Путин говори за пълно унищожение

Свят Преди 1 час

Съюзник на руския президент Владимир Путин предупреди, че Русия би използвала ядрено оръжие срещу Европа, ако някога се окаже близо до поражение

Xiaomi Redmi Note 15 запазва традицията за достъпност, но я допълва с умни технологии

Xiaomi Redmi Note 15 запазва традицията за достъпност, но я допълва с умни технологии

Технологии Преди 1 час

Новото поколение на смартфона получава по-добра камера, мощна батерия и по-здрав корпус, като все още следва оригиналната философия за цените, а и използва изкуствен интелект за повече функции, включително и по-добри снимки

Дончев: Изборната технология не бива да подменя сблъсъка на политическите идеи и дебат

Дончев: Изборната технология не бива да подменя сблъсъка на политическите идеи и дебат

България Преди 1 час

Вицепремиерът в оставка припомни, че ролята на МС е да осигури логистична подкрепа за изборите

Тръмп: Всички възможни варианти, за да се спре клането в Иран, са на масата

Тръмп: Всички възможни варианти, за да се спре клането в Иран, са на масата

Свят Преди 1 час

Той обаче зае изчаквателна позиция, като заяви, че е бил информиран, че убийствата са намалели и че според него понастоящем няма план за мащабни екзекуции

Безработицата в България през декември остава ниска

Безработицата в България през декември остава ниска

България Преди 1 час

Сред най-търсените професии през месеца са персонал, полагащ грижи за хора, продавачи, преподаватели, персонал в сферата на персоналните услуги и други

Правителството на Андрей Бабиш спечели задължителния вот на доверие

Правителството на Андрей Бабиш спечели задължителния вот на доверие

Преди 2 часа

Депутатите гласуваха със 108 гласа „за“ и 91 „против“ в подкрепа за управляващата коалиция

Бившият президент на Южна Корея Юн Сук-йол влиза в съда

Обявиха първата присъда на бившия президент на Южна Корея

Свят Преди 2 часа

Това е първото съдебно решение по наказателните дела срещу Юн след неуспешния му опит да наложи военно положение

Канадски гражданин е бил убит при протестите в Иран

Канадски гражданин е бил убит при протестите в Иран

Свят Преди 2 часа

Правителството на Канада обвини властите в Техеран

Автобус се вряза в сграда в Сеул, има ранени

Автобус се вряза в сграда в Сеул, има ранени

Свят Преди 2 часа

Близо 260 души бяха евакуирани след пожар на друго място в южнокорейската столица

Зеленски: Украйна никога не е била и никога няма да бъде пречка за мира

Зеленски: Украйна никога не е била и никога няма да бъде пречка за мира

Свят Преди 3 часа

Думите му са в отговор на изказването на Доналд Тръмп, който заяви, че Зеленски е причината за бавния напредък на мирните преговори

<p>Започва фестивалът &quot;Сурва&quot; в Перник</p>

Над 13 000 участници на Международния фестивал "Сурва" в Перник

Любопитно Преди 3 часа

Поради големия интерес и увеличения брой участници, дефилетата на маскарадните групи са разпределени в два поредни уикенда