„Първо, тези мерки са безкрайно закъснели. Второ, в интерес на истината, започнаха да налучкват някои от способите. Например, способът за 20-километровата зона около незасегнатите индустриални свиневъдни обекти е правилен”, коментира в „Здравей, България” по NOVA мерките срещу африканската чума по свинете Бюрхан Абазов - заместник-председател на Комисията по земеделие и храни в парламента и депутат от ДПС.

„Личното ми мнение е, че дефинираните крайни цели са правилни. А именно - трябва да се унищожат прасетата, отглеждани в дворовете в периметъра, да се намали популацията на дивите прасета в горите, както и да се подобри комуникационната кампания. Способите, с които се достига до тези крайни цели обаче, не са адекватни”, смята Абазов.

„Вчера властта обяви първо, че в 20-километровата зона ще се унищожат всички прасета в „заден двор”. Второ, че ще плати само за регистрираните животни. На следващия ден обяви, че в населените места около комплексите, в които животните подлежат на унищожаване, няма никаква физическа охрана от силовите структури”, отчете Абазов.

По думите му така хората ще могат да изнесат евентуално заразени животни от карантините зони.

„На 16 юли е първото огнище в Плевенска област. На 25 юли, второ огнище на 30-40 км от първото. Времето е 10 дни, точно, колкото е инкубационният период на болестта. Тоест нашите власти не могат да парират първичното огнище и да локализират заболяването в първото. При борбата с чумата това е най-важното”, категоричен е Абазов.

Според него държавата има ресурс да загради 5 села. Той посочи, че сега не е моментът да се търси отговорност, а трябва да се направи всичко възможно да се предотврати болестта да премине в Южна България.

Абазов е категоричен, че трябва да се осъществява граничен контрол между Северна и Южна България, за да се спре епидемията.

„Нашият Национален епизодичен щаб за първи път се събра вчера, след като унищожихме цялото свиневъдство в Русенска област”, подчерта Абазов. „В държавата не сработиха институциите в критична ситуация”.

Депутатът от ДПС критикува вицепремиера Томислав Дончев, който оглавява Националният епизодичен щаб.

„Ние загробваме хиляди тонове заразена животинска маса, в район, където подпочвените води са на 3-4 метра”, предупреди Абазов за възможна екологична катастрофа.

Заместник-изпълнителният директор на БАБХ д-р Цвятко Александров обаче смята, че в момента всички институции работят заедно.

„Това не е проблем само на БАБХ, само на свиневъдите или само на бранша. Това е проблем на цялото общество. За да са ефективни предприетите мерки, трябва да се изпълняват от всички”, посочи д-р Александров.

Според експерта африканската чума е дългосрочен проблем, срещу който ще трябва да се работи и в следващите години.

„Ние работим изцяло по законодателство. Можем ли да стимулираме незаконни обекти? Какъв ще е ефектът? Ще се платят тези животни и догодина пак ще се заредят по същия начин. А чумата е проблем, който остава във времето”, заяви експертът.

„Хората трябва да го разберат това нещо – да си поемат отговорността и просто тези животни, които представляват риск, да ги махнат”, категоричен е д-р Александров.

Той посочи, че няма как да се спира всяка кола, преминаваща между Северна и Южна България. Освен това в Русенска област няма разположени екарисажи, а рискът от превозване на заразени животни е прекалено голям.

„Загробването е най-ефективният начин за обезвреждане на заразени свине. Животните не се заравят живи. Докато съм присъствал на място, не съм видял такова нещо. Нямам информация да се случва подобно нещо. Не знам защо се вдига толкова шум около това”, категоричен е той.

По думите му методът на загробване се прилага и във всички други засегнати държави. „Направено е и в Литва, и в Латвия, и в Полша. И там сигурно има подпочвени води. Местата все пак се определят от комисии, и то по начин, който максимално да ограничи риска от разпространение на заболяването”, посочи още д-р Александров.

Той увери, че няма заплаха за здравето на хората, породена от загробването.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

- Толкова години сте женени, а колкото пъти ви срещна, винаги се държите за ръка. Възхищавам се на любовта ви! - Ако я пусна, веднага…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Ердоган предлага Истанбул за мирни преговори между Русия и Украйна

Свят Преди 15 минути

Той взе участие по видеоконферентна връзка в среща с лидерите от „Коалицията на желаещите“

Европейците призоваха САЩ да продължат натиска върху Русия

Европейците призоваха САЩ да продължат натиска върху Русия

Свят Преди 1 час

Коалицията на желаещите ще продължи да подкрепя Украйна

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Беларуският опозиционер Николай Статкевич е върнат в затвора

Свят Преди 2 часа

Статкевич беше част от група от 52 политически затворници, освободени на 11 септември след преговори с Вашингтон

<p>Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център&nbsp;</p>

Папамобилът на Франциск става мобилен здравен център за Газа

Свят Преди 2 часа

Мобилната клиника ще влезе в Газа веднага щом е възможно, каза на пресконференция генералният секретар на "Каритас" Алистър Дътън

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

Приключи протестът срещу насилието над жени в София

България Преди 2 часа

Протестът беше организиран от колектив "Феминистки мобилизации" по повод Международния ден за елиминиране на насилието над жени

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Макрон: Най-сетне има шанс за постигане на реален напредък към мир в Украйна

Свят Преди 2 часа

"Украйна имаше своя опит с неспазени обещания при поредицата руски агресии, затова солидните гаранции са необходимост", подчерта Макрон

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Двама загинаха в тежка катастрофа край Шуменско

Свят Преди 3 часа

Над 70 хил. са установените нарушения от началото на годината до края на октомври по пътищата в област Шумен

<p>Бюджет 2026: ЕК вижда риск за България</p>

ЕК предупреди за риск от несъответствие на бюджетните планове на България за 2026 г. с фискалните изисквания на ЕС

Свят Преди 3 часа

От 2024 г. всяка страна трябва да подготвя многогодишен фискален план с определена траектория на разходите

<p>Нови арести за&nbsp;обира на века в Лувъра</p>

Нови арести за обира на века в Лувъра, още четирима са задържани

Свят Преди 3 часа

Всички задържани са от парижкия регион

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Коментар на Русия за мирния план в Украйна: "Твърде много непонятни неща" - Лавров

Свят Преди 4 часа

Стремежът Тръмп да спре бързо кръвопролитието заслужава поощрение, но във всички "спрени" от него конфликти до момента не са засегнати техните основни причини, каза Лавров

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Свободата да получиш пратката си, когато искаш

Преди 4 часа

Как автоматизираните доставки променят ежедневието ни – повече време, по-малко стрес

Почина младежът, наръган с нож в София

Почина младежът, наръган с нож в София

България Преди 4 часа

По случая са арестувани трима украински граждани

<p>Кога ще чуем първите коментари на ЕС за мирните усилия в Украйна</p>

Първи реакции от външните министри на ЕС за усилията за мир в Украйна - кога да ги очакваме

Свят Преди 4 часа

Министрите ще разговарят за последните положителни развития след консултациите между страните от Г-20

Снимката е илюстративна

Мълчание от Москва - но исканията на Русия не са се променили

Свят Преди 5 часа

Досега не е имало реакция от Кремъл относно съгласието на Украйна с мирното предложение на САЩ

Путин пристигна в Киргизстан преди срещата на военния алианс, ръководен от Русия

Путин пристигна в Киргизстан преди срещата на военния алианс, ръководен от Русия

Свят Преди 5 часа

Путин беше посрещнат от президента на Киргизстан Садир Жапаров

<p>Британците смятат, че Тръмп е пречка за мира в Украйна</p>

Британците смятат, че Доналд Тръмп е пречка за мира в Украйна

Свят Преди 5 часа

Половината от участвалите в проучване на More in Common смятат, че Тръмп възпрепятства мирните усилия, срещу 21 процента, които вярват, че той ги подпомага