Р ешихме, че ще направим координационно двоен контрол между Министерство на здравеопазването и НЗОК, така че всички търгове за лекарства да имат двоен контрол, да сме сигурни, че парите отиват наистина за лекарства, а не в некачествени обществени поръчки.

Това каза пред журналисти в парламента Кирил Петков от „Продължаваме Промяната – Демократична България“ на съвместен брифинг с лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.

Пеевски: Нещата за бюджета са уточнени

Петков обясни, че e била проведена работна среща между ПП-ДБ, ГЕРБ- СДС, ДПС и експерти, и уточни какво са се уговорили.

Той посочи също, че бюджетът за култура ще бъде увеличен рекордно. Във връзка със службите, Петков заяви, че започват темата за модернизацията. 

Бюджетът за култура ще бъде рекордно увеличен от 387 млн. лв. на 520 млн. лв. Слагаме културата като основен акцент в този бюджет, защото това е приоритет за нашето управление, заяви Кирил Петков.  

"Събрахме се и решихме да дадем рекорден бюджет в сферата на културата. Това са допълнителни 68 млн.лв. за сценични изкуства, музеи и галерии, допълнителни близо пет милиона за българските културни институти, 15 млн. лв. за Фонд "Култура", добави Бойко Борисов. 

Борисов и Петков съобщиха, че ще бъдат заделени пет милиона лева за Фонд „Стамболов“, който е за стипендии за българите, които решат да се обучават в топ университетите на света и се върнат обратно в България да работят за пет години. 

По отношение на сигурността двамата заявиха, че ще бъде изграден Център за киберсигурност.

"Ние решихме да не страдат службите, докато ние се наумуваме кой е най-добрият вариант за службите, тези 30 млн. лв. са изключително важни, за да бъде изграден центърът", коментира Борисов. 

Относно здравеопазването, освен двойния контрол за лекарствата, ще бъдат финансирани изграждането на Националната детска болница и Протонен център. Петков заяви, че е време за действие и тази болница наистина да бъде изградена. "Тази детска болница трябва да стане реалност, сега ще има среща с експертите и с хората, които отдавна работят по тази тема", заяви Петков. 

Борисов съобщи, че за проектирането на Протонния център ще бъде отделен и един милион. "Асен Василев пое ангажимент да го запише в бюджета, когато станат готови с проекта, в рамките на една- две години ще го финансираме за да бъде изграден", добави той.   

"Реално това са национални приоритети, които не са толкова скъпи, и разликата в промяната не би се отразило драстично в общата ни политика. Независимо как преразпределяме разходите, така че да имаме основните приоритети на масата, не надхвърляме 3% дефицит, защото еврозоната е наш общ приоритет и ще се борим тази година да бъдем точно в 3%, за да може догодина да вървим по пътя на еврозоната", коментира Кирил Петков.

Бойко Борисов каза още, че ще бъдат направени законодателни промени, с които да бъде решен проблемът с промишления ток, заплащан от църкви, училища, детски градини, яслите, културните центрове, читалищата, спортните дружества. 

"В закона това го променяме, с което ще им намалим разходите и това е допълнителен плюс за тях".  

Борисов добави, че решенията се взимат в комплект от всички, които имат отношение. "ДПС бяха на всички срещи", добави той.

Кирил Петков коментира приетия във вторник 15% данък за международните компании, като посочи, че с приетите предложения е бил постигнат много добър компромис.

"Ние сложихме възможността фирмите, които инвестират в България, да имат намаление от този 15% данък, като по този начин хем постигнахме целта, която министърът на финансите изискваше, хем сега имаме огромен стимул за големи чужди компании, които искат да инвестират в България", разясни той. 

По думите му точно с този тип диалог достигат до резултати, с които от една страна се увеличиха приходите с около 350 млн. лв., от друга страна -възможността за инвестиции на чужди големи компании.

"Ако направим така, че тези работни срещи да станат регулярни, надявам се, че ще можем да идваме с добри новини", добави Петков.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Макрон: Тръмп е изключил възможността Украйна да се присъедини към НАТО</p>

Макрон: Тръмп е изключил категорично възможността Украйна да се присъедини към НАТО

Свят Преди 6 минути

Той заяви, че Тръмп е изразил готовност за предоставяне на гаранции за сигурността на Украйна

Мистерията с мъртвата дизайнерка се заплита

Мистерията с мъртвата дизайнерка се заплита

Свят Преди 9 минути

„Обстоятелствата около това далеч не са типични“

Надеждите за мир в Украйна избледняват, според германци

Надеждите за мир в Украйна избледняват, според германци

Свят Преди 1 час

Само 14 на сто от респондентите смятат, че Путин има искрен интерес от сключването на трайно примирие

Дете чудо: 10-годишна шахматистка победи гросмайстор и прави рекорд

Дете чудо: 10-годишна шахматистка победи гросмайстор и прави рекорд

Свят Преди 1 час

„Тя е толкова сдържана, скромна и въпреки това невероятно брилянтна в шаха. Лесно би могла да стане световна шампионка за жени"

<p>&quot;Топла прегръдка&quot; между Зеленски и Стармър</p>

Зеленски се срещна със Стармър преди срещата на върха между САЩ и Русия

Свят Преди 2 часа

Очаква се Зеленски и Стармър да обсъдят продължаващата война в Украйна

<p>Какво зодията ви никога няма да признае за грешка</p>

Какво зодията ви никога няма да признае за грешка

Любопитно Преди 2 часа

Всяка зодия има поне едно нещо, за което никога няма да съжалява, вижте кое е вашето

Внимание, туристи! Мечка броди из парк "Къпинчо" в Троян

Внимание, туристи! Мечка броди из парк "Къпинчо" в Троян

България Преди 2 часа

Ще бъдат предприети всички необходими мерки, въпреки ограничените законовите разпоредби, за гарантиране на безопасността на гражданите

<p>Франкенщайн зайци с ужасяващи шипове превземат САЩ</p>

Франкенщайн зайци с ужасяващи шипове по главите им нахлуват в САЩ - експерти предупреждават да стоите далеч

Свят Преди 3 часа

В социалните мрежи зайците се сравняват със зомбитата от The Last of Us и се спекулира за потенциални експерименти или мутации

<p>Трагична развръзка - мъртва е открита изчезнала в Кюстендил жена</p>

Тъжна развръзка - открита е мъртва изчезнала в Кюстендил жена

България Преди 3 часа

Дежурна оперативна група е извършила оглед на място

Русия се опитва да блокира WhatsApp

Русия се опитва да блокира WhatsApp

Свят Преди 3 часа

Русия от няколко години води спор с чуждестранни технологични платформи относно съдържанието и съхранението на данни

Българка загина в Атина след сблъсък с пожарен камион

Българка загина в Атина след сблъсък с пожарен камион

Свят Преди 3 часа

Жената е била транспортирана към болнично заведение в Атина, но е починала скоро след пристигането си там

Смъртоносен пътен инцидент край Видин с две жертви

Смъртоносен пътен инцидент край Видин с две жертви

България Преди 3 часа

Двамата пътници от задната седалка – на 20 и 34 години, са настанени в реанимацията на болницата във Видин

МЗ спира износа на жизненоважен лекарствен продукт

МЗ спира износа на жизненоважен лекарствен продукт

България Преди 3 часа

Целта на тази мярка е всяка налична опаковка да остане за българските пациенти и терапията им да не бъде прекъсвана

Тръмп пристига с оферта за Кремъл - достъп до ресурси срещу край на войната

Тръмп пристига с оферта за Кремъл - достъп до ресурси срещу край на войната

Свят Преди 3 часа

Как западните медии коментират предстоящата среща между Владимир Путин и Доналд Тръмп в Аляска за мир в Украйна

<p>Минск обяви маневри с ядрено оръжие преди срещата Тръмп&ndash;Путин</p>

Беларус обяви маневри с ядрено оръжие с Русия преди срещата Доналд Тръмп - Владимир Путин

Свят Преди 3 часа

Основните маневри на войските за ученията „Запад-2025“ между Беларус и Русия ще включват използването на системата „Орешник“