Н а днешния брифинг на Специализираната прокуратура показаха кадри от акцията срещу алкохолния бос Миню Стайков.

При обиска на луксозния имот са открити различна валута и оръжия, както и скъпи автомобили. От прокуратурата дадоха и повече подробности за незаконната фабрика за цигари, открита през юли при спецакция в Карнобат.

На три от обвинените лица след спецакцията в Карнобат е поискана мярка задържане под стража. Сред тях е и алкохолният бос Миню Стайков.

Синът му Стайко Стайков се издирва с международна заповед за арест. Освен него, още двама души се издирват на територията на България, защото разследващите нямат данни да са напускали страната. 

Това съобщиха на брифинг в спецпрокуратурата по случая с претърсването във "Винпром Карнобат", "Сис индустрийс" и "Топаз мел" в София и Карнобат.

Прокуратурата влезе във "Винпром Карнобат" и офисите на "Сис Индустрийс"

При проверката е установено, че става дума за верига от свързани фирми, ръководена от едно от задържаните лица. Доказателствата сочат, че въпросното лице извършва дейност в нелегална тютюнева фабрика и влага парите в легален бизнес, съобщиха на брифинга. 

"Възложили сме 40 данъчни ревизии на различни дружества, които ще ни дадат пълна картина на извършените престъпления. 38 адреса бяха претърсени, интересното е, че са открити печати на кухи фирми и дори на една банка, която оперира на територията на страната. Той беше намерен в къщата на счетоводителя на една от фирмите. Забележете, че този човек е със средно образование и сам е заявил, че не е експерт и нищо не разбира от счетоводство", заяви наблюдаващият прокурор по делото Ангел Кънев.

В момента се изяснява кой точно е ръководителят на организираната престъпна група.

По думите му съпругата на Миню Стайков не е сред обвиняемите лица.

"Целта е да стигнем до ръководители, да внесем обвинителен акт, а съдът ще каже кой е виновен", каза още Кънев.

"Разследването е по няколко направления, изключително мащабно.

През месец юли 2018 г. е започнало разследването по информация за съществуваща фабрика за производство на цигари. На място открихме цех с машини и помещения за работници. Машините към момента на операцията не работеха и работници там нямаше", разясни ръководителят на спецпрокуратурата Даниела Начева и посочи, че са открити цигари на стойност 3 млн. лв. 

Припомняме, че връзка с цигарената фабрика, генералила милиони печалба, има Иван Димитров, син на кмета на Карнобат - той е неин собственик, но пред разследващи казал, че не е знаел какво правят наемателите му. Кметът на Карнобат отрече синът му да се познава със Стайков.

"Вътре има изградени помещения, в които работниците са живели. Това е направено с цел да не се разбира, че там има дейност. Дори за да не се трупат сметки за ток, осветлението е подсигурявано с агрегати", разказа Ангел Кънев.

Той подчерта, че

оборудването във фабриката е професионално и е на стойност над 4 млн. лв.

На минута са се произвеждали 2000 цигари, а на седмица - 10 000 мастербокса, които са се търгували на външни пазари. Произвежданите цигари са чуждестранни марки и се смята, че може да са били по-вредни от стандартните.

Фабриката работи повече от година, а в схемата са участвали 20 легално действащи фирми, през които са се препирали парите.

"На този етап от разследването са обвинени 8 лица,

като на петима от тях обвиненията са предявени. Едно от лицата е обявено за издирване и по отношение на него е издадена европейска заповед за арест. Установихме, че лицата по един или друг начин са свързани с търговски дружества – в качеството си на управители или служители - на една верига от свързани фирми, която е контролирана от едно от лицата. След цялостен анализ стигнахме до данни, че освен всичко друго се извършват и данъчни престъпления", каза още Начева.

"Освен данъчните престъпления, проследихме дейността на дружествата и след изземвания във "Винпром Карнобат" сме сезирали Агенция "Митници", която в момента извършва инвентаризация на всички складови помещения. Установили сме и парични потоци с неустановен произход – т.е. дружествата и лицето, което ги контролира, паралелно с това извършва и нелегалната дейност. Като тези пари се влагат в легалната икономика чрез различни връзки между фирмите. 1,6 млн. лв. са спестяваните данъци на бюджета от две фирми", каза още тя.

Прокуратурата проведе акция в офиси на "Винпром Карнобат", "Сис индустрийс" и "Топаз мел". При акцията бяха задържани 10 лица, сред които и алкохолният бос Миню Стайков. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Войната в Близкия изток разтърси доставките на петрол и газ

Войната в Близкия изток разтърси доставките на петрол и газ

Свят Преди 18 минути

В момента добивът на петрол в Ирак е съкратен наполовина и възлиза на около 1,5 млн. барела на ден

<p>Макрон изпраща в Средиземно море&nbsp;&quot;Шарл де Гол&quot;&nbsp;</p>

Заради ескалацията в Близкия изток: Макрон изпраща в Средиземно море самолетоносача "Шарл де Гол"

Свят Преди 39 минути

Френският лидер посочи, че през последните няколко часа в Близкия изток са били изпратени изтребители "Рафал", системи за противовъздушна отбрана и радари

<p>НС изслушва министър&nbsp;Христанов за негови назначения</p>

НС изслушва служебния министър на земеделието Иван Христанов за негови назначения

България Преди 1 час

От ИТН прочетоха декларация с информация за Христанов и негови назначения в Българската агенция за безопасност на храните и в политическия му кабинет

Диана Григореску приключи участието си в Hell’s Kitchen

Диана Григореску приключи участието си в Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

Тя даде ексклузивно интервю за подкаста “Кухнята след Ада”

8-минутна магия, която ще ликвидира болките в гърба

8-минутна магия, която ще ликвидира болките в гърба

Любопитно Преди 2 часа

Първите движения за деня играят важна роля за това как се чувства гърбът ви с течение на деня

„Течно злато“ или трик? Какво казва науката за ползите от коластрата

„Течно злато“ или трик? Какво казва науката за ползите от коластрата

Любопитно Преди 2 часа

През 2025 г. потребителка на TikTok се похвали, че е спечелила над 13 000 долара, продавайки кърма на културисти, убедена, че това ще им помогне да качат мускулна маса

Древните хора са се хранили с върховен хищник

Древните хора са се хранили с върховен хищник

Любопитно Преди 2 часа

Откритието демонстрира „силно гъвкава и адаптивна стратегия за препитание“, казват изследователите

Защо Швеция наема килии в Естония

Защо Швеция наема килии в Естония

Свят Преди 2 часа

Затворите в Швеция са препълнени докрай - това кара страната да прибегне до необичайно решение

От студена нощ до пролетни температури: Какво време ни очаква в сряда

От студена нощ до пролетни температури: Какво време ни очаква в сряда

България Преди 2 часа

Вижте прогнозата за следващите няколко дни

Тръмп обяви „най-лошия сценарий“ за Иран

Тръмп обяви „най-лошия сценарий“ за Иран

Свят Преди 12 часа

Тръмп: Това може да се случи. Не искаме да се случи

Израел удари избора на наследник на аятолах Хаменей

Израел удари избора на наследник на аятолах Хаменей

Свят Преди 12 часа

Жителите на столицата, в която живеят около 15 милиона души, съобщиха за едни от най-тежките бомбардировки от началото на конфликта

Иран забрани износа на храни

Иран забрани износа на храни

Свят Преди 14 часа

Правителството дава приоритет на снабдяването на населението с основни стоки

Цената на газа скочи с над 70%, идва ли нова криза с инфлацията

Цената на газа скочи с над 70%, идва ли нова криза с инфлацията

Свят Преди 14 часа

Пазарите реагират на риска от продължително прекъсване на доставките

Васил Терзиев смени Надежда Бобчева с Николай Неделков

Васил Терзиев смени Надежда Бобчева с Николай Неделков

България Преди 15 часа

Промяната е част от усилията за засилване на оперативния и контролния фокус

Сеул грейна с цветовете на България

Сеул грейна с цветовете на България

Любопитно Преди 15 часа

В бяло, зелено и червено засия футуристичният комплекс от плаващи острови Some Sevit