Т рети март е олицетворение на съкровения идеал на поколения българи за свободна, обединена и независима България. Това каза президентът Румен Радев в словото си по повод националният празник - Трети март. Държавният глава участва в тържествената заря-проверка на площад „Народно събрание“ в София, където прие почетния строй на представителните части на Българската армия. 

По думите на президента, Трети март не е просто важна дата в нашата история, не е просто подписването на мирен договор. 

"Предстоят ни изпитания и трябва да преминем през тях като осъзнат народ. Историята не е повод за разкол, а обща съдба, преживян опит, от който трябва да излезем по-мъдри, по-толерантни, по-сплотени и по-силни", посочи държавният глава. "Днешните поколения са призвани да опазят България, която ни завещаха възрожденците, априлците и опълченците, да оправдаят тяхната саможертва в името на нашата свобода и суверенитет. Затова днес отдаваме почит на нашите герои, на воините на Царя Освободител и на всички онези, които век и половина опазват свободна и независима България", каза Румен Радев. 

Тържествена заря-проверка по случай 147 години от Освобождението на България

"Днес в Украйна продължава братоубийственото кръвопролитие между правнуците на нашите освободители. Това е и наша българска болка. Тази война оголи крехките основи на световния ред и фалшивия патос, че мирът и човешкият живот са висша ценност, че можем да разчитаме на друг да брани нашата свобода, да гарантира нашата сигурност и бъдеще", каза президентът. По думите му на този фон, в този момент у нас се намират политици, които водят война с паметници, пренаписват миналото, веят чужди знамена, разоръжават българската армия и поискаха дори отмяната на 3 март. 

"Това няма да бъде днешна България, защото ние знаем, че трагедията, която днеска се разиграва в Украйна започна с оголване на исторически рани, поругаване на паметници и вярва в благите намерения на външните фактори – вяра, която събитията драматично опровергаха", посочи държавният глава. 

Преди 147 години България възкръсва на картата на Европа, каза Румен Радев. „Армията на Царя Освободител Александър Втори съкрушава Османската империя и донася свободата на родината. Днес отдаваме почит на хилядите доблестни воини, български опълченци, руснаци и бойци от всички народи на тогавашната руска империя, чиито кости почиват на Шипка, край Плевен, Шейново и Стара Загора и по зимния път към София“, посочи президентът. По думите му българската свобода не идва даром. Днес почитаме всички онези, които с делото си и саможертвата си приближаваха този ден, посочи той. 

Президентът благодари на всички, които днес са се качили на Шипка и са изпълнили площадите на България, „за да отстоявате историческата истина и бъдещето на нашата родина“. 

Вижте повече в нашата галерия

Тържествена заря-проверка по случай 147 години от Освобождението на България

Не пропускайте още от Vesti.bg:

Напусна ни певецът Димитър Йосифов

Верижна катастрофа на АМ "Тракия", движението е затруднено

Двама загинали, след като джип се вряза в хора в Манхайм

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
ЦИК прие хронограма за президентските избори

ЦИК прие хронограма за президентските избори

България Преди 3 часа

До 9 септември ЦИК трябва да определи условията и реда за провеждане на предизборната кампания

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Пожар и експлозия в завод за боеприпаси край Рим

Свят Преди 3 часа

Експлозията избухна в следобедните часове в град Колеферо

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Безпрецедентни дъждове в Япония, обявиха най-висока степен на тревога

Свят Преди 6 часа

100 литра дъжд на квадратен метър са паднали само за един час

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

Полицията откри 46 питбула в незаконен развъдник

България Преди 8 часа

На собствениците са съставени актове за административни нарушения

11 септември 2001 година, когато бе атакувано сърцето на Америка

13 август 2001: Хитрият ход на КСМ, който остава незабелязан преди 11 септември

Свят Преди 9 часа

КСМ е бил известен на американското разузнаване още от 90-те години, но през юни 2001 г. получава виза под фалшива самоличност

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

16 години по-късно: САЩ отново ще изпълнят три смъртни присъди за ден

Свят Преди 9 часа

Антъни Хайнс, Джереми Уилямс и Карлос Куеста-Родригес са осъдени за убийства в три различни щата

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

"Бях готова да оставя кариерата си заради него": Никол Кидман с откровения за Том Круз

Любопитно Преди 9 часа

Никол Кидман направи редки разкрития за брака си с Том Круз, признавайки, че на 23 години е била готова да съсипе кариерата си заради любовта. Актрисата проговори и за скорошния си развод с Кийт Ърбан и това как продължава да вярва в любовта

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Иранци се подиграха на Тръмп - уплашил се от Иран

Свят Преди 9 часа

"Унижение" за американския лидер

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Взрив в Ротердам, загинал и ранени

Свят Преди 9 часа

От полицията заявиха, че на този етап няма непосредствени признаци за саботаж

Част от професиите, които традиционно дават първа работа на младите хора, се свиват, докато технологичните промени увеличават нуждата от нови умения.

67 милиона младежи са безработни: Технологиите променят първите стъпки в кариерата

Парите ни Преди 9 часа

Младежката безработица расте, а част от традиционните начални позиции на пазара на труда намаляват

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

Пулев: Предотвратихме крах и хаос и спряхме шоковото покачване на цените

България Преди 10 часа

Пулев: Правителството работи неуморно и в правилната посока

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Украйна извади от строя още две руски рафинерии

Свят Преди 10 часа

По-рано бе съобщено за удар и по обект на руската компания "Уайлдберис"

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Парис Джексън разкри истината за детството си с Майкъл Джексън и битката с пороците

Любопитно Преди 10 часа

Парис Джексън разкри неподозряни подробности за детството си с Майкъл Джексън, строгите забрани за телевизия и атракциони, както и за тежката си битка с наркотичната зависимост, от която е напълно излекувана и трезва от 2020 година насам

Мартин Грийн обясни защо са избрали Бургас за "Евровизия"

Мартин Грийн обясни защо са избрали Бургас за "Евровизия"

Любопитно Преди 10 часа

Мартин Грийн: Искаме да създадем нещо, което носи истински български дух и същевременно е неподражаемо

Повечето икономисти очакват още едно повишение на лихвите на ЕЦБ, докато инфлацията остава над целта от 2%.

Икономисти очакват ЕЦБ да вдигне лихвите през септември

Парите ни Преди 11 часа

83% от анкетираните прогнозират депозитната лихва да достигне 2,50%