Н ародните представители от "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) Асен Василев (председател на "Продължаваме промяната"), Николай Денков (съпредседател на ПГ на ПП-ДБ), Ивайло Мирчев и Божидар Божанов  (съпредседатели на "Да, България") отидоха на "Дондуков" 2  за консултации с президента Румен Радев преди връчването на мандата за съставяне на правителство. 

"Страната ни се намира в сложна обществено-политическа ситуация с правителство, което бе принудено да подаде оставка заради управленския модел и поведението на своите лидери - неприемливи за българските граждани", каза президентът Румен Радев в началото на разговорите. И заяви, че управлението на страната трябва да работи отговорно.

"Ново управление в това Народно събрание смятаме, че е невъзможно и силно нежелателно", заяви председателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев.

Според Василев сегашното правителство трябва да внесе удължителен закон и той трябва да бъде приет преди края на годината, за да бъде гарантирано на гражданите и бизнеса, че няма да има проблеми. "Минималната работна заплата е определена вече с постановление на Министерския съвет на друго ниво и тя трябва да бъде предвидена и в закон", обясни Асен Василев.

ПП-ДБ се надяват т.нар. удължителен бюджет да бъде внесен тази седмица и заявиха готовност депутатите от парламентарната група да работят между Коледа и Нова година. Василев отбеляза също, че актуализацията на пенсиите се прави от 1 юли, така че ще има възможност да се приеме нов бюджет от ново правителство. 

Старт на консултациите: Деница Сачева от ГЕРБ-СДС разговаря с президента

"Гражданите протестираха срещу модела на управление, олицетворен от Борисов и Пеевски, знаем, че този модел трябва да бъде разграден, свалянето на правителството е само първата стъпка", подчерта още председателят на ПП.

ПП-ДБ на „Дондуков“ 2: Асен Василев и колеги в първите консултации с президент

Държавният глава настоя за отговор какво са имали предвид от ПП под "ала-бала през президента"

За записа от заседанието на ПП и думите на Асен Василев тогава, разпространени от Радостин Василев, за "ала-бала през президента" председателят на ПП отговори, че тогава е имало предизборна вълна, която е била в подкрепа на самия Радев и на ПП.

Ивайло Мирчев, съпредседател на „Да, България“, посочи, че "трябва да се спре с „ала-бала“ между всички партии". Той добави още няколко важни, според политическата сила, задачи на това НС, една от които е сваляне охраната от НСО на Делян Пеевски и на всички депутати по принцип.

"Пеевски е по-охраняван от Вас, с барети, по-добри коли", посочи Мирчев пред Румен Радев.

"По тази причина сме свикали извънредна комисия да видим каква е волята в това НС", каза той.

"Ако искаме да покажем, че сме политици с кураж и истински искаме да променим страната си, не да си играем на „ала-бала“ – това не е към Вас, трябва го покажем този кураж в НС. И отделно Пеевски трябва да бъде изваден от кабинета на Тодор Живков", коментира Ивайло Мирчев

Председателят на ДСБ Атанас Атанасов поиска Радев да каже дали ще прави свой политически проект и дали ще се яви на задаващите се предсрочни парламентарни избори. "С кого разговаряме в момента – с президента или с конкурента", допълни той.

ПП-ДБ настояват също и за промени в Изборния кодекс, с които да бъде въведено изцяло машинно гласуване. 

Държавният глава започна консултации с парламентарните групи преди връчването на мандат за съставяне на правителство, след като миналата седмица кабинетът подаде оставка. За днес са насрочени срещи с ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. По-рано днес от ГЕРБ-СДС дойде единствено заместник-председателят на парламентарната група Деница Сачева.

Според Конституцията, след оставката на кабинета президентът трябва да започне нова процедура по връчване на проучвателни мандати за съставяне на правителство.

След поредните протести премиерът Росен Желязков обяви в четвъртък миналата седмица, че правителството подава оставка. Това стана непосредствено преди парламентът да гласува шестия вот на недоверие към кабинета за провал в икономическата политика. Ден по-късно единодушно Народното събрание прие оставката на министър-председателя.

Според основния закон, след консултации президентът възлага на кандидат за министър-председател, посочен от най-голямата по численост парламентарна група, да състави правителство. Когато в седемдневен срок кандидатът не успее да предложи състав на Министерския съвет, президентът възлага това на посочен от втората по численост парламентарна група кандидат за премиер. Ако и в този случай не бъде предложен състав на правителство, отново в седемдневен срок президентът възлага на някоя следваща парламентарна група да посочи кандидат за министър-председател. Когато проучвателният мандат е приключил успешно, президентът предлага на Народното събрание да избере кандидата за министър-председател.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Снимката е илюстративна

На косъм от катастрофа - JetBlue едва избегна сблъсък с американски военен самолет над Венецуела

Свят Преди 22 минути

Пилотът на полет 1112 от Кюрасао към JFK спря изкачването си, след като ВВС на САЩ навлязоха в полетния му път без включен транспондер, докато FAA предупреждава за рискове във венецуелското въздушно пространство

Задържаха 20-годишен, пребил и заплашвал с убийство малолетната си сестра

Задържаха 20-годишен, пребил и заплашвал с убийство малолетната си сестра

България Преди 24 минути

Случаят е от столичния квартал „Дружба“

Униформеният, спасил жена, паднала в река с колата си, спечели приза "Полицай на годината"

Униформеният, спасил жена, паднала в река с колата си, спечели приза "Полицай на годината"

България Преди 41 минути

Втора и трета награда получиха полицаи от Пето районно управление, от Варна и Кръджали

Кубичен череп разкрива нови тайни за изчезнала древна цивилизация

Кубичен череп разкрива нови тайни за изчезнала древна цивилизация

Свят Преди 41 минути

Черепът е принадлежал на мъж, починал на около 40-годишна възраст между 400 и 900 г. от н.е.

Учени откриха „трето състояние“ на живот след смъртта

Учени откриха „трето състояние“ на живот след смъртта

Любопитно Преди 41 минути

Тъй като тези клетки на ксеноботите изглежда се сглобяват наново и се реорганизират в нови форми и функции след смъртта на организма, Пожитков и Нобъл твърдят, че те създават „трето състояние“ на живот

След големия обир в Лувъра: Нова драма затвори музея в Париж

След големия обир в Лувъра: Нова драма затвори музея в Париж

Свят Преди 50 минути

Служителите обявиха стачка, недоволни са от условията на работа

Дженифър Лопес показа редки семейни кадри от 80-ия рожден ден на майка си

Дженифър Лопес показа редки семейни кадри от 80-ия рожден ден на майка си

Любопитно Преди 1 час

Дженифър Лопес отпразнува 80-ия рожден ден на майка си Гуадалупе Родригес с бляскаво семейно тържество в Лас Вегас, на което присъстваха сестрите ѝ, децата ѝ и близки приятели, а звездата сподели емоционални моменти от вечерта в социалните мрежи

Снимката е архивна

Русия отново е под атака: Над 130 дрона полетяха към Москва

Свят Преди 1 час

Руските Telegram канали съобщиха за повече от дузина силни експлозии в Истринския район, както и в градовете Кашир и Коломна в Московска област

Хю Джакман и Сътън Фостър дебютираха като двойка на премиерата на „Song Sung Blue“

Хю Джакман и Сътън Фостър дебютираха като двойка на премиерата на „Song Sung Blue“

Любопитно Преди 2 часа

Двойката, която оповести публично романтичната си връзка през януари тази година, си подари рядка вечер навън, позирайки ръка за ръка на премиерата на новия филм на Джакман

Задържаха гръцки кораб с огромно количество кокаин на борда

Задържаха гръцки кораб с огромно количество кокаин на борда

Свят Преди 2 часа

Плавателният съд е отплавал от Неа Миханиона край Солун за Латинска Америка

Снимката е илюстративна

Земята пулсира на всеки 26 секунди и учените нямат представа защо

Любопитно Преди 2 часа

Земята пулсира на всеки 26 секунди с равномерен сеизмичен сигнал - той не причинява вреди, но озадачава сеизмолозите, като учените все още спорят дали произходът му е от океански вълни или вулканична активност, наричат го „сърдечния ритъм на Земята“

Мъж загина в катастрофа на АМ „Струма“

Мъж загина в катастрофа на АМ „Струма“

България Преди 2 часа

Произшествието е станало в близост до пътен възел "Дупница – Юг"

<p>Обявиха новата&nbsp;&bdquo;Мис Украйна 2025&ldquo;</p>

Валерия Лисовска е новата „Мис Украйна 2025“

Любопитно Преди 2 часа

„Мис Украйна 2025“ е студентка в Международния университет в Одеса, където изучава специалността „Международни икономически отношения“, а тази година победителката получи нова корона, създадена като символ на украинското възраждане

Тези четири зодии ще изненадат всички през 2026 г.

Тези четири зодии ще изненадат всички през 2026 г.

Любопитно Преди 2 часа

2026 година започва като чиста страница, носеща надежда, промяна и нови възможности - астролозите посочват Лъв, Везни, Скорпион и Водолей като зодиите, за които годината ще донесе пробиви, важни срещи и решения, способни да променят живота им

Трамвай дерайлира на площад „Журналист“ в София

Трамвай дерайлира на площад „Журналист“ в София

България Преди 2 часа

Това е предизвикало задръстване, като движението и на други трамваи по същия маршрут е било спряно

Емблематичната къща от "Сам вкъщи" се върна към филмовия си облик

Емблематичната къща от "Сам вкъщи" се върна към филмовия си облик

Любопитно Преди 2 часа

Емблематичната къща от „Сам вкъщи“ в Уинетка, край Чикаго, се реставрира и ще изглежда отново както през 1990 година - домът, където Кевин Маккалистър се защитаваше от крадците, вече е обновен след продажбата си по-рано през 2025 г.