П ерничани щурмуваха сградата на ВиК Перник. С викове "Оставка" протестиращите направиха опит да влязат в сградата на "ВиК", но бяха спрени от полицията. Директорът Витанов прие двама представители на протестиращите, но отказа да допусне журналисти.

Те поискаха оставката на директора на дружеството Иван Витанов, Вяра Церовска, Лиляна Павлова, областния управител на Перник Ирена Соколова и призоваха премиера Бойко Борисов да се намеси в решаването на водната криза.

В 9 часа те се събраха на протест пред сградата. Поводът - от понеделник в града и околните населени места е въведен воден режим. Причината за това е драстично ниското ниво на язовир "Студена".

ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ ПРОТЕСТА 

Директорът на ВиК Перник Иван Витанов не вижда причина да си подаде оставката,

която му поискаха жителите на града заради въведения воден режим. Това съобщи представителят на протестиращите Надежда Димова, която беше поканена с още двама души на разговор с Витанов, който отказа да слезе при съгражданите си и да допусне медии на срещата, предаде БГНЕС.

На въпрос защо се крие, Димова посочи, че Витанов не е слязъл при протестиращите с цел да избегне ескалация на напрежението.

"Това, което разбрахме по време на срещата, е, че пробите, които са взети от язовир "Долна Диканя", че резултатите от първата проба са показали, че водата е заразена със салмонела. Изпратена е повторна проба. Ако и тя потвърди резултатът, този водоизточник не може да се използва", заяви организаторът на протеста Надежда Димова и подчерта, че най-вероятно ще се наложи да търсят други водоизточници.

Тя коментира, че застават зад исканията, посочени в отвореното им писмо и искат да се направи проверка на всички по веригата, отговорни за водната криза в Перник.

Димова заяви, че остават в стачна готовност и ще излязат отново на протест, ако не получат адекватни отговори на въпросите им.

"Ако не се вземат мерки, градът да бъде спасен от бедственото положение, ще излезем на протест", обяви тя и добави, че днес от ВиК и кметът им ще се срещнат с регионалния министър Петя Аврамова. 

По-рано сутринта Надежда Димова от организаторите заяви пред БНР, че основната причина за създалата се водна криза и породеното от нея обществено недоволство, е че не са били взети навреме адекватни превантивни мерки по отношение осигуряването на алтернативно водоснабдяване за областния град. По думите й в момента е напълно сринато доверието в институциите поради информационното затъмнение и разнопосочните изявления.

Димова посочи, че според нейните наблюдения местното ВиК дружество не спазва стриктно обявените часове за пускане и спиране на водата. По думите й, има данни, че водата в язовир "Студена" ще свърши много по-рано от очакваното, още в края на месец декември тази година.

Водният режим на Перник се удължава - 12 часа

Стотици аварии в Перник, някои имат вода 24 часа

"През месеците март и април язовир "Студена" беше пълен на 65%. През август и септември като че ли водата започна да изчезва с часове. Това за мен означава, че водата трябва да е изпускана, за да се прави нещо – дали е било заради промишлени нужди, дали е било заради т.нар. "подводен способ", който не е бил подводен, така или иначе парите са усвоени, а водата я няма", каза един от протестиращите пред NOVA.

"Режимът се спазва, но проблемът е, че сега като нямаме вода, разхищението е по-голямо. Като дойде водата, 3 часа топлата вода не може да ни се качи и на практика 3 часа изтича студена вода в канала, докато дойде топлата", казва една от протестиращите.

Обявяват воден режим в Перник и областта

Във вторник стана ясно, че водният режим е довел до стотици аварии. ВиК дружеството не спазва графика за спиране и пускане на водата и по-голямата част от перничани са на сухо и в часовете, в които трябва да имат вода.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Михайло Федоров

Италия предложи пост на Михайло Федоров след уволнението му като министър на отбраната на Украйна

Свят Преди 6 минути

Италианският министър Гуидо Крозето го покани в Рим за свой съветник и го нарече двигател на военните иновации.

„Черешката на тортата“ събира вкусове от цял свят

„Черешката на тортата“ събира вкусове от цял свят

Любопитно Преди 42 минути

Шеф Манчев предизвиква домакините да предприемат вълнуващи кулинарни пътешествия всеки делничен ден от 20:00 ч.

Николас Мадуро

Привърженици на Мадуро изгориха знамената на САЩ и Израел в Каракас

Свят Преди 2 часа

Около сто души изгориха американското и израелското знаме на площад „Симон Боливар“

Краят на една ера: Режисьорът, който направи Джим Кери звезда, си отиде

Краят на една ера: Режисьорът, който направи Джим Кери звезда, си отиде

Свят Преди 2 часа

Холивуд се сбогува със създателя на култовия филм от 1994 г., който превърна Джим Кери в световна звезда

Даниел Митов

Даниел Митов очаква президентско вето върху бюджета и атакува финансовата политика на кабинета

Свят Преди 3 часа

ГЕРБ критикува разходите на държавата и настоява за промени в приоритетите на управлението

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп се появи на галавечеря с послание „шоуто трябва да продължи“

Свят Преди 3 часа

Президентът участва в събитието за първи път от мандата си, след като предишната гала беше прекъсната от въоръжено нападение

Плувци бяха ухапани от неизвестна риба в морето край Италия

Плувци бяха ухапани от неизвестна риба в морето край Италия

Свят Преди 4 часа

Инцидентите са станали в рамките на три дни край Чиленто, като пострадалите са получили дълбоки рани и значителна кръвозагуба

Пожар засегна обект на НАСА в района на Мадрид

Пожар засегна станция на НАСА в Испания, която поддържа връзка с космически сонди

Свят Преди 4 часа

Комплексът край Мадрид е част от глобална мрежа за комуникация с апарати в дълбокия Космос, а НАСА временно пренасочи дейностите към САЩ

Ракетата Starship изпълни нов тестов полет

Мъск изстреля „чудовището“ Starship: Най-мощната ракета в света направи нов тест в подготовка за мисии до Луната

Свят Преди 5 часа

24-метровата ракета излетя от Тексас с 20 спътника Starlink, докато НАСА следи развитието ѝ за бъдещи мисии до Луната

<p>Зеленски с тревожна прогноза: Путин готви нова вълна мобилизация в Русия</p>

Зеленски: Русия подготвя нова мобилизация през есента заради загубите на фронта

Свят Преди 5 часа

Украинският президент заяви, че Москва се нуждае от още военнослужещи, тъй като руската армия губи повече бойци, отколкото успява да набира

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Тръмп предупреди Русия и Китай да не се намесват в конфликта с Иран

Свят Преди 5 часа

Американският президент заяви, че Техеран става по-сериозен в преговорите, но все още няма готовност за сделка и не е взето решение за евентуални мащабни удари

Лекар обясни кой не трябва да се вози на влакче на ужасите в увеселителния парк

Лекар обясни кой не трябва да се вози на влакче на ужасите в увеселителния парк

Свят Преди 6 часа

Най-сериозните наранявания, свързани с влакчетата на ужасите, са по-малко на брой, но по-тежки

Снимката е илюстративна

Косатки са наблюдавани да се блъскат в гигантски риби и да гледат как се „взривяват“ - вероятно за забавление

Свят Преди 6 часа

Изследователи заснеха как морските хищници използват мощни удари, за да раздробяват плячката си, като според учените техниката може да служи както за хранене на малките, така и за игра

,

Продадоха съветско знаме, летяло до Луната с „Аполо 11“

Любопитно Преди 6 часа

Малко знаме на СССР, което американският астронавт Бъз Олдрин взема със себе си при историческото кацане на Луната през 1969 г., бе продадено за 80 000 долара на търг в Ню Йорк. Олдрин го носил като жест на добра воля към човечеството

Джунглата на Конго

С оранжеви устни и без палци: Откриха нов вид потайна маймуна

Любопитно Преди 6 часа

Чернокожият примат е забелязан и заснет скрит високо в короните на гъстите тропически гори в Националния парк Ломами, в централната източна част на страната

Планетата Земя

25 юли: 3 часа и 35 минути сред звездите – подвигът на Светлана Савицка

Любопитно Преди 6 часа

Вижте какво се е случило на този ден в историята