Ш уменското плато е под блокада. Всички подстъпи са затворени, а достъпът - строго забранен. Причината? Опасен хищник, уловен на любителски кадри, броди в района. Животното, приличащо на голяма черна котка, не е типично за нашите ширини и е предизвикало безпрецедентна реакция от страна на властите.

Още през нощта полицията ограничи движението на пешеходци и моторни превозни средства в района на платото - и забраната остава в сила. От 9:00 ч. днес в сградата на ОД на МВР - Шумен заседава временен кризисен щаб с участието на експерти от Североизточното държавно предприятие, РИОСВ, РДГ, Дирекцията на Природен парк „Шуменско плато“ и МВР.

Претърсват се над 40 кв. км терен - основно около Дивдядовските скали, където е засечено животното.

Според информация на Телевизия Шумен, най-вероятно става въпрос за екзотичен хищник, избягал от частен имот.

Какво казва законът за отглеждането на екзотични животни 

Съгласно информация от МОСВ:

„В България е забранено вносът, придобиването, продажбата, притежанието и развъждането на екземпляри от диви котки и примати. Изключение се допуска само за зоопаркове и спасителни центрове.“ 

Налагат се глоби от 1 000 до 2 000 лв., а при повторно нарушение - до 3 000 лв., плюс конфискация на животното 

Регистрация и документация (CITES)

Всеки екземпляр от видовете по Приложения A и B на Регламент (ЕО) №338/97 (под регулиране по CITES) се регистрира в РИОСВ в рамките на 15-40 дни от придобиване .Владението изисква придобиване на съответни сертификати, регистрационни карти и доказателства за законен произход 

Изключения и хибриди

Забраната важи само за „диви котки“ (тигри, пантери, сервали, каракали, рис и др.). Някои хибриди, признати като породни котки (например Savannah, Bengal) са разрешени, тъй като не попадат под дефиницията „дива котка".

Тигри в двора: Историята на братята Дамбовци и незаконния зоопарк

Братята Пламен и Йордан Стоянови, известни в Кремиковци като Ждрольовците или Дамбовците, са оказаха собственици на частен зоопарк в селото, в който гледат тигър, пантера, пума и крокодил. Фирмата на Пламен Стоянов "Екометал инженеринг" бе една от най-големите компании за рециклиране на коли и техника.

През 2010 г., при шумна акция на МВР под кодовото име „Октопод“, органите на реда влизат в имота им. Това, което намират, надминава и най-смелите очаквания.

В задния двор братята отглеждат не едно, а няколко екзотични животни - три сибирски тигъра и един ягуар. Клетки, масивни ограждения, специално построени укрития – всичко изглежда като мини-зоопарк, но без табелата и разрешителните. Откритието шокира дори опитните инспектори.

Животните изглеждат добре гледани, но мястото е далеч от това, което се приема за безопасно - както за самите животни, така и за хората наоколо. Шумът от разследването бързо се разнася и превръща случая в медийна сензация. Хората се питат - кой държи тигри в двора си? И как въобще се сдобиваш с ягуар?

В следващите дни екзотичните обитатели са преместени - някои в зоопарка в София, други в Стара Загора и Благоевград. Едно от най-запомнящите се имена е това на тигъра Мартин, който години по-късно ще отпътува чак до Африка, за да бъде пуснат на търг.

Историята с частния зоопарк остава като странна, почти митична глава в градските легенди на София. Дамбовците твърдят, че животните не са опасни и че са ги гледали с грижа. Но обществената реакция е категорична - колкото и да обичаш животните, това не е домашен любимец.

Източник: Георги Димитров/Vesti.bg

Крокодилът Кроко от "Ботунец" 

Друг екзотичен любимец стана звезда в социалните мрежи през август миналата година.

В столичния квартал „Ботунец“ се появи  необичаен обитател - крокодил, кръстен от местните Кроко. Животното се намираше в импровизиран басейн, направен в дупка край жилищен блок, което предизвика сериозни тревоги за безопасността на хората и здравето на самия крокодил.

Специалисти от Софийската зоологическа градина поеха грижите за Кроко, който бе преместен там за карантина и лечение. Оказа се, че крокодилът е в лошо здравословно състояние и недохранен, а неподходящите условия на отглеждане са забавили растежа и развитието му.

По-късно стана ясно, че животното всъщност е цирковият крокодил Гена, собственост на артист, който твърди, че го е закупил легално от ферма. Въпреки това, фактите около собствеността и условията за отглеждане на екзотичния хищник предизвикаха сериозни въпроси.

Случаят с Кроко от „Ботунец“ отново акцентира върху необходимостта от строг контрол върху отглеждането на екзотични животни, особено когато те се държат в нерегламентирани и опасни условия в градска среда.

Вижте как извеждат крокодила Кроко от "Ботунец" (СНИМКИ)
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Стрелба по училище и жилищна сграда в Канада, има жертви и ранени

Стрелба по училище и жилищна сграда в Канада, има жертви и ранени

Свят Преди 31 минути

Нападателят е бил открит мъртъв, като се предполага, че се е самоубил

.

Бягащите черни дупки все пак са реални - ето какво знаем

Любопитно Преди 34 минути

Въртящата се черна дупка е като батерия, способна да освободи огромни количества спинова енергия

Ето къде ще е голямото настъпление на Русия

Ето къде ще е голямото настъпление на Русия

Свят Преди 9 часа

Оказва се, че най-голям брой удари са били съсредоточени в три зони

Признаха за проблемa с медалите на Олимпийските игри

Признаха за проблемa с медалите на Олимпийските игри

Свят Преди 9 часа

Медалите за Игрите в Милано-Кортина са изработени от рециклиран метал

ЕП прие климатичната цел на ЕС за 2040 г.

ЕП прие климатичната цел на ЕС за 2040 г.

Свят Преди 10 часа

Целта сега изисква окончателно одобрение от държавите членки

Осъдиха афганистанец за брутално изнасилване на дете в Англия

Осъдиха афганистанец за брутално изнасилване на дете в Англия

Свят Преди 10 часа

Първоначално полицията не разкри, че обвиняемият има статут на кандидат за убежище

Аларма за жестока криза бие от Германия автоиндустрията

Аларма за жестока криза бие от Германия автоиндустрията

Свят Преди 11 часа

„Брюксел демонстрира опасна смесица от отказ да приеме реалността и илюзии за собствената си значимост“

Полша иска европейска заповед за арест на Жобро

Полша иска европейска заповед за арест на Жобро

Свят Преди 11 часа

Адвокатът на Жобро каза, че на бившия полски министър на правосъдието е било предоставено убежище в Унгария

Великобритания удължи лиценза за българските дружества на "Лукойл"

Великобритания удължи лиценза за българските дружества на "Лукойл"

България Преди 11 часа

Първоначално лицензът трябваше да изтече на 14 февруари 2026 година

Протест блокира парламента в Скопие

Протест блокира парламента в Скопие

Свят Преди 12 часа

Искат депутатите да намалят собствените си привилегии и да предложат закон за повишаване на работническите заплати.

Съдът в Ловеч оправда бившия кмет Минчо Казанджиев

Съдът в Ловеч оправда бившия кмет Минчо Казанджиев

България Преди 12 часа

Оправдателна присъда получи и Тотка Симеонова

Андрю Маунтбатън-Уиндзор, бивш принц

Може ли бившият принц Андрю да свърши в затвора

Свят Преди 14 часа

Има „основателни причини“ опозореният член на кралското семейство да бъде разследван и обвинен в длъжностно престъпление

Източник: Принц Уилям смята Каръл Мидълтън за негова "втора майка“

Източник: Принц Уилям смята Каръл Мидълтън за негова "втора майка“

Любопитно Преди 14 часа

„Уилям винаги е имал добри отношения с родителите на Кейт, но особено с майка ѝ, Каръл“, разкри бивш кралски иконом на кралското семейство

Мъж от Оряхово прегази човек и избяга

Мъж от Оряхово прегази човек и избяга

България Преди 14 часа

Няколко часа по-късно е получено съобщение, че прегазеният е починал

Мъж уби пет души с чук и брадва в Украйна

Мъж уби пет души с чук и брадва в Украйна

Свят Преди 14 часа

Мотивът за атаката, станала рано тази сутрин, все още не е ясен

"Уау, сериозно ли?": Марго Роби разкри за обиден подарък от колега актьор

"Уау, сериозно ли?": Марго Роби разкри за обиден подарък от колега актьор

Любопитно Преди 14 часа

Марго Роби разкрива, че в началото на кариерата си е получила обиден и непоискан подарък от колега актьор – книга, която ѝ намеквала, че трябва да яде по-малко и да отслабне