Е лена е член на един млад и амбициозен екип от психолози, социални работници, педагози и медици, които всеки ден виждат стотици хиляди "скрити" деца в ромските квартали с потенциал като всички деца, но и с много ограничени възможности за развитие.

Фондацията, в която членува Елена - "Здраве и социално развитие" HESED е един от петте финалисти в в социалната инициатива ПРОМЯНАТА.

Елена и Фондацията виждат промяната в интегрираното развитие. Тяхната цел е да намерят най-ефективния подход за интеграция на ромската общност чрез изграждане на родителска компетентност, ранно детско развитие и необходимите социални умения у подрастващите.

Вижте какъв е моделът за интегрирано развитие и кое е най-голямото постижение на Фондацията в интервюто на Елена за Vesti.bg.

- А ако трябва да обясните на едно дете „какво ще му правите“, как бихте го направили?

- Ще му обясним, че ще си играе и ще прави интересни неща, заедно с други деца. Всяка сутрин ще го посрещат госпожи и лелки, които много го харесват и обичат.

Ще научи много нови неща и мама и татко, и баба и дядо ще се радват, когато видят колко много знае и може.

- Какъв точно е моделът за интегрирано развитие? Обяснете ни какво се има предвид под ранно детско развитие и родителска компетентност.

- Моделът за интегрирано развитие наричаме накратко МИР. Той засяга всички важни области на развитието – здравето, социалните умения, образованието, справянето с изискванията на пазара на труда, подобряване на битовите условия.

Най-важното условия е постигането на личностно и общностно развитие.

Възрастта от 0 до 5 години е ключова за развитието на потенциала на личността. Ако се пропуснат възможностите на този период, се ограничава капацитетът на личността да се справи със сериозните изисквания на по-късните етапи от живота.

В първата година от развитието на детето се създава „архитектурата на мозъка“, а в периода до 3 години се оформят 80 % от връзките между мозъчните неврони. До около 5-6 годишна възраст този процес фактически приключва. Ключово за периода 0-3 години е качеството на общуването, интеракцията между майката и детето, активното внимание на майката/възрастния към детето, към неговите потребности и проявени интереси.

През този и следващия период - до 5-6 години е важна стимулацията по посока на физическото развитие и опазване на здравето, храненето, безопасна среда, формиране на умения за учене, фина моторика с пръстите на ръцете, речеви умения и запас от нови думи, концентрация, разпределение на вниманието, създаване на режим, граници в поведението, развитие на асоциативно и абстрактно мислене и други.

- Работите и с децата, и с родителите, защо това е важно?

- Във възрастта 0-3 години работим за уменията на родителите да подкрепят развитието на децата с обратната връзка от специалист. По-късно, когато децата посещават алтернативната детска градина и много бързо напредват в развитието си, това мотивира родителите да полагат усилия да усвояват умения за подкрепа на образователния процес на децата в целия по-нататъшен период от образоването им.

- Работите в екип психолози, социални работници, педагози и лекари. С какво е важен и с какво допринася всеки вид специалисти в работата с децата и родителите им?

- Всяка от тези специалности допринася за създаването на интегрирания подход, който екипът прилага в работата с родителите и децата.

- Когато става въпрос за маргинализирани групи, има ли период, в който трябва да се работи с тях, и има ли момент, в който вече е късно?

- Обикновено вниманието към децата от маргинализирани общности се насочва в момента на появата на проблеми – несправяне с изискванията на образователната система или отпадане от училище. От казаното по-горе е ясно, че ако е пропуснат важният етап от психо-социалното развитие на детето в ранната възраст, то няма да успее да се справи с изискванията, които съвременният живот налага в по-късните етапи.

Липсата на достатъчна родителска компетентност също играе негативна роля в процеса на успешната интеграция.

Тук е важно да се спомене, че соловите усилия на детската градина и училището не са ефективни в достатъчна степен, за да се преодолее традиционната социализация в кръга на семейството и общността.

По тази причина интензивна професионална работа трябва да се прилага в самата общност – в непосредственото обкръжение.

Моделът МИР, който предлагаме трябва да се приложи ефективно в рамките на едно поколение (0-18 години), за да се разкъса порочният кръг на бедност и изолация. В този смисъл МИР е икономически ефективен и стратегически важен.

Кога ще бъде късно?

В последните 20 години тече интензивен процес на разпад на патриархалните норми в ромската общност. Ако социалните норми не се променят в посока на развитие, рисковите поведения, социалната изолация и всички съпътстващи ги проблеми могат да се настанят трайно в голяма част от ромската общност. Тогава наистина ще бъде късно да се надяваме на позитивна промяна.

- Разкажете ни за най-голямата промяна, на която сте била свидетел. Кое е най-голямото постижение на Фондацията?

- Има десетки вълнуващи лични истории за успех и промяна при родителите, децата и младежите.

За нас е важно обаче да измерваме чрез научни изследвания ефективността на програмата, т.е. качеството ѝ да води до промяната, която целим.

Измерихме ефективността на програмата за деца с контролна група от деца, които не са включени в предучилищно образование. Благодарение на услугите по модела МИР, децата на 4 и 5 години постигат впечатляващи резултати – 5 пъти по-високи от резултатите на техните връстници, които не посещават услуги за ранно детско развитие.

Това се дължи до голяма степен и на работата с родителите, които се подготвят да съдействат на децата си както в момента, така и през целия дълъг път на образование.

След видимия напредък на децата им, самите родители започнаха да си представят много по-различно бъдеще за тях.

Преди няколко години реализирахме изследователски проект, съвместно с колеги от Медицинския университет в Уисконсин, за измерване на ефективността на промяната при работа с младежи с рисково поведение. Оказа се, че година и половина след участие в програмата ефектът при ромските младежи не е намалял, а се е засилил за разлика от другите групи, където социалните норми не са толкова доминантни. 

- Искате много общини да прилагат този проект, но срещате ли разбиране и помощ сред институциите?

- Този модел може да се приложи много успешно на местно ниво, затова е важна мотивацията на общините. В същото време е важно институциите да поставят тези услуги в кръга на услугите, които се финансират или чрез структурните фондове, или чрез делегираните държавни бюджети.

Засега срещаме много ограничена подкрепа в това отношение.

- А срещате ли разбиране, подкрепа и желание за участие сред родителите?

- В началото родителите са много апатични към участието в програми за развитие, но когато видят колко полезна е тази програма за справянето им с проблемите на децата, за тяхното самочувствие; когато видят бързото развитие на децата си, се мотивират да участват с желание в програмата.

В допълнение се включва и т.н. социален натиск от общността: участието в тази програма става „модерно“ и престижно и родителите се гордеят, че полагат допълнителни усилия.

- Какво мотивира Вас лично да правите това, с което се занимавате?

- Това, с което сме се заели е трудна задача, в допълнение не срещаме никаква подкрепа от страна на широкото обществено мнение – точно обратното.

Това не може да ни обезсърчи, защото виждаме невероятния ефект на програмата, защото знаем колко голям е този проблем и неговите последствия не само за хората в затворените общности, но за икономиката и бъдещето на цялата страна.

- Ако спечелите ПРОМЯНАТА, какво да очакваме от екипа Ви?

- Нашите усилия да разпространим модела ще бъдат много по-успешни, а също така видими за широката общественост.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Спасиха семейство гъски, заседнали на покрив

Спасиха семейство гъски, заседнали на покрив

Любопитно Преди 5 минути

Подробности за спасителната акция на пернатите може да прочетете в следващите редове

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Starbase гласува за раждането на град под знака на SpaceX

Свят Преди 9 часа

Успехът в изборите ще бъде лична победа за Мъск

<p>Кардиолог разкри какво е състоянието на Александър Вучич</p>

Кардиолог: Състоянието на Александър Вучич е стабилно и задоволително

Свят Преди 10 часа

Сръбският лидер заяви, че възнамерява да присъства на парада на победата в Москва на 9 май

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Кремъл: Отговорът на Украйна на предложението за временно примирие е двусмислен

Свят Преди 10 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна за 80-годишнината от победата на Съветския съюз и неговите съюзници във Втората световна война

<p>Джерард Бътлър си спомни с умиление за България&nbsp;</p>

Джерард Бътлър си спомни с умиление за България и кучето, което осинови тук

Любопитно Преди 11 часа

България е сред любимите дестинации и на Бътлър

<p>Зеленски коментира предложението на Путин за&nbsp;временно примирие&nbsp;</p>

Зеленски за предложението на Путин: Нуждаем се от 30-дневно "примирие", а не от двудневно

Свят Преди 11 часа

Путин обяви тридневно прекратяване на огъня в Украйна от 8 до 10 май

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

За първи път в историята: Украйна е свалила руски изтребител с морски дрон

Свят Преди 12 часа

Морските дронове на Украйна, които са много по-евтини и по-малки от конвенционалните кораби, нанесоха поражения на руския черноморски флот

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Земетресение с магнитуд 6 по Рихтер разтърси Индонезия

Свят Преди 12 часа

Това съобщи Агенцията по метеорология, климатология и геофизика на Индонезия

Д-р Велина Владимирова - криминален психолог

"Обществото ни е болно, а децата ни – мъртви": Д-р Велина Владимирова с коментар за убийството на Магдалена

България Преди 12 часа

Липсата на стабилност, общност и институционална грижа за младите хора ни води към нови трагедии, предупреждава специалистът

Йеменският премиер подаде оставка

Йеменският премиер подаде оставка

Свят Преди 13 часа

Той посочи, че е "срещнал много трудности"

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

Петков: Те много добре знаят, че ако владеят информационните мрежи, владеят и обществото

България Преди 13 часа

"Сега виждаме точно този модел в действие – завземат не само медиите, прокуратурата, МВР, но вече протягат ръце и към ДАНС", каза той

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

11 жертви, включително деца, при нови въздушни удари в Газа

Свят Преди 13 часа

Израел възобнови военната си операция в Газа на 18 март

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Вдигнаха въздушна линейка заради бургазлия, нуждаещ се от спешна операция

Свят Преди 14 часа

Медицински хеликоптер е осъществил незабавно транспортирането на пациента до болница в София

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Моторист пострада тежко при инцидент на Подбалканския път

Свят Преди 14 часа

По първоначални данни мотористът се е блъснал в движещ се пред него лек автомобил

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Александър Вучич е приет за лечение в болница

Свят Преди 15 часа

Вучич бе посрещнат в болницата от министъра на здравеопазването Златибор Лончар

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Израел прехвана ракета от Йемен, хусите поеха отговорност

Свят Преди 15 часа

Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети