Д арения на обща стойност 2 590 000 лв. събра благотворителната инициатива „Българската Коледа“ от началото на кампанията на 30 ноември 2016 г. до 17 януари 2017 г.

Резултатите от тазгодишното издание, което се провежда за четиринадесети пореден път под патронажа на държавния глава, бяха представени от прессекретаря на президента Мария Иванова и Дарина Владова - съветник на държавния глава по „Българската Коледа“ в присъствието на Даниел Чипев – директор на Дирекция „Информация“ на Българската национална телевизия и Силва Зурлева, член на Борда на директорите на NOVA, които съвместно с Администрацията на Президента са съорганизатори на кампанията.

„Това е най-успешната кампания от началото на мандата на президента Росен Плевнелиев, тъй като набраната сума е рекордна.“, заяви Мария Иванова. Тя припомни, че фокусът на четиринадесетото издание на благотворителната инициатива е в подкрепа на децата с тежки хронични заболявания. Екипът на държавния глава благодари на над 2 800 индивидуални дарители и 430 компании и организации, които досега са превели по банков път, чрез ПОС терминал или през системата еPay 1 808 000 лв. „Всички дарения показват, че няма малка и голяма благотворителност - когато искаш да дариш, винаги намираш начин. Важен е жестът и желанието да бъдеш съпричастен с болката на другите“, заяви прессекретарят на президента.

Източник: БГНЕС

В полза на кампанията до този момент са изпратени 782 000 кратки съобщения и гласови обаждания на стойност 1 лв., като дарената сума от тях е общо 782 000 лв.

До момента в Администрацията на Президента са постъпили 170 заявления за подпомагане на деца. Молби от общо 20 лечебни заведения са подадени и за закупуване на медицинска апаратура със средства от „Българската Коледа“.

„Степента на възстановяване и оцеляване на децата с тежки хронични заболявания зависи до голяма степен от техниката, с която разполагат здравните заведения, затова кампания 2016/2017 г. ще осигури високотехнологична апаратура за диагностика и лечение на децата с тежки хронични заболявания“, посочи прессекретарят на държавния глава.

Всеки родител, който има болно дете и се нуждае от помощ за осъществяване на лечението или рехабилитацията му, може да подаде документи за подпомагане от кампанията.

Екипът на президента изтъкна и заслугата на многобройните организатори на различни инициативи, събития и кампании в подкрепа на „Българската Коледа”.

Източник: БГНЕС

95 училища от цялата страна станаха част от каузата в помощ на децата с тежки хронични заболявания.

Посланици и доброволци на каузата на „Българската Коледа“ бяха за поредна година артисти, танцьори, спортисти, режисьори, сценаристи, българските войни от 61-ва Стрямска механизирана бригада, журналисти и други известни личности на България. Мария Иванова благодари и на родителите, които превъзмогнаха своята болка и страданието на своите деца и разказаха техните истории.

Съветникът на държавния глава по “Българската Коледа“ подчерта, че благотворителната инициатива не се ограничава само в това да се подпомагат конкретни деца и лечебни заведения.

„Избирайки вече пета година общественозначима тема, организаторите на „Българската Коледа“ се стремят да фокусират проблемите в детското здравеопазване и да насочат вниманието на компетентните органи към това да се търси решение за всеки от тях. През годините успяхме да помогнем да се намерят решения на редица проблеми в тези области на детското здравеопазване. „Българската Коледа“ има своя принос за въвеждане на скрининг за очни и слухови заболявания и за решаване на въпроса с финансирането на подмяната и поддръжката на кохлеарната система при имплантираните деца“, допълни Дарина Владова.

Над 30 млн. лева са набраните средства от „Българската Коледа“ от нейното създаване досега.

3 409 деца получиха помощ, за да се преборят с болестта, а 229 лечебни заведения в цялата страна получиха съвременна високотехнологична апаратура за диагностика, лечение и рехабилитация.

Дарения за благотворителната инициатива могат да бъдат правени целогодишно. Начините за даряване са публикувани на сайта на „Българската Коледа“ – чрез банков превод, ПОС терминал, еPay. Средства могат да се даряват и с кратки съобщения от мобилен телефон на номер 1117 за всички мобилни оператори или гласови обаждания на 09000 1117 от стационарни телефони за абонати на Мтел и Виваком.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Телеграфно подкастът“: Година на ексклузивни срещи и разкрития

„Телеграфно подкастът“: Година на ексклузивни срещи и разкрития

Любопитно Преди 1 час

Сред гостите в "Телеграфно подкастът" през 2025 г. бяха представители на специалните сили, дипломати и анализатори, които коментираха актуални конфликти и исторически моменти

„Той седна с разпятието и огънят просто го заобиколи" - разказва оцеляла в Кран Монтана

„Той седна с разпятието и огънят просто го заобиколи" - разказва оцеляла в Кран Монтана

Свят Преди 2 часа

Днес беше обявено името на първата жертва – 17-годишен италиански голф талант

Внимавайте през януари - пълен график на магнитните бути

Внимавайте през януари - пълен график на магнитните бути

Любопитно Преди 3 часа

Вижте какво представляват магнитните бури, защо са опасни и кой трябва да внимава най-много

Разкриха изненадващи детайли за любимите храни на Доналд Тръмп

Разкриха изненадващи детайли за любимите храни на Доналд Тръмп

Свят Преди 3 часа

Нова статия за здравето на президента отново извади на дневен ред предпочитанията му към бързото хранене

Кой е вашият късметлийски цвят за 2026 г. според месеца на раждане

Кой е вашият късметлийски цвят за 2026 г. според месеца на раждане

Любопитно Преди 3 часа

Тези цветове ще усилят вашата енергия през идната година. Използвайте ги, за да подобрите живота си, да привлечете късмет на ново ниво и да се радвате на защита, любов и доброта

Тежка катастрофа в Павел баня: 21-годишен се бори за живота си

Тежка катастрофа в Павел баня: 21-годишен се бори за живота си

България Преди 4 часа

Автомобилът му се е блъснал в бетонна основа на ограда на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“

Туристи в опасност: Планините са студени и ветровити, спасителна акция в Рила

Туристи в опасност: Планините са студени и ветровити, спасителна акция в Рила

България Преди 4 часа

Прави се нов опит да бъде евакуирана с хеликоптер жена с измръзвания на пръстите на краката от хижа „Иван Вазов“ в Рила

„Ако имаше това дупе, и ти щеше да си гола!“: Дженифър Лопес отговори на критиките за възрастта си

„Ако имаше това дупе, и ти щеше да си гола!“: Дженифър Лопес отговори на критиките за възрастта си

Любопитно Преди 4 часа

Дженифър Лопес отвърна остро на критиките за секси визиите си на 56 години по време на шоу във Вегас, заявявайки с чувство за хумор, че ако другите имаха нейното тяло, също нямаше да се „обличат според възрастта си“

Уил Смит с нови сериозни обвинения – цигулар го съди за сексуален тормоз

Уил Смит с нови сериозни обвинения – цигулар го съди за сексуален тормоз

Свят Преди 4 часа

В жалбата се описва предполагаема „травматична поредица от събития“, случили се през март 2025 г. по време на турнето „Базирано на истинска история“

Николас Мадуро избегна коментар за атаката от САЩ, но предлага диалог

Николас Мадуро избегна коментар за атаката от САЩ, но предлага диалог

Свят Преди 5 часа

В понеделник Тръмп каза, че САЩ са унищожили пристанищна зона, използвана от плавателни съдове, които обвинява, че са свързани с наркотрафик във Венецуела

ГКПП „Илинден - Ексохи“

Гърция блокира границите: Шофьорите да се подготвят за закъснения

България Преди 5 часа

На границите с Турция, Република Северна Македония и Сърбия трафикът е нормален

Бдение в памет на жертвите и пострадалите при ужасяващия пожар в новогодишната нощ в бар в швейцарския курорт Кран Монтана

„Като трагедията в Индиго“: Българин разказва за пожара с 40 жертви в Швейцария

Свят Преди 5 часа

Илхан Ашур, който работи в швейцарския курорт споделя: „Невероятно е тъжно, съсипан съм. Това, което видяхме, беше като филм на ужасите. Нещо, което виждаш само в киното“

Протестиращи в Иран

„Не стреляйте по народа“: Бивш пилот отправи силно послание към иранската армия

Свят Преди 6 часа

Разрастващите се протести, предизвикани от влошаващото се икономическо положение на Иран, вчера обхванаха и селските райони на Ислямската република, а броят на жертвите при сблъсъците достигна най-малко седем души

Барът в Кран Монтана, в който загинаха десетки хора навръх Нова година, е ограден с полицейски ленти

След ада в Швейцария: Жертвите са обгорели до неузнаваемост, идентификацията ще отнеме дни

Свят Преди 6 часа

Причините за пожара в бар в курорта Кран Монтана все още не са изяснени