Д рагослав Радойчич, родом от Ниш, е баща на дете с аутизъм. Един от многото, макар че не си даваме сметка за това. Неприятната статистика сочи, че 1 на всеки 68 деца се ражда с това „разстройство на социалното развитие“.
„Моето дете ходи в обществено училище и жена ми му е нещо като „личен асистент“, разказва Драгослав за живота на детето си. „По време на занятия той два пъти се опита да избяга. За него това е нещо като игра, просто търси внимание.“
Често се случва деца в такова положение да бъдат изгубени. За съжаление не винаги развръзката е благоприятна.
Драгослав Радойчич вярва, че със съвременната техника подобно нещо може да бъде предотвратено и започва да разработва устройството CAPPLO. Първият човек, който изпробва прототипа, разбира се е собственото му дете. И резултатите дават надежда на баща му, че начинанието си струва.
„Устройството е снабдено с множество сензори“, разказва ни Севдалина Василева, програмен консултант на фондацията „I can too“, която подпомага развитието на проекта. „На първо място то следи къде се намира детето. Следи още дали е паднало, 3D движение, вибрации, температура и дали има досег с вода. Устройството е с много съвременна технология, която не изисква то да се допира до кожата“.
Родителите ще получават информация за състоянието и локацията на своето дете на мобилния си телефон или таблет чрез специално приложение, смс-и или блутут.
CAPPLO (от Care application location) в момента е в тестовия си период и родители от България го изпробват, като екипът разчита изключително много на обратната връзка, която ще получи. Ако всичко върви по план, устройството ще навлезе първо у нас за масова употреба в края на годината, а след това и по целия свят.
Все още не се знае точната цена на CAPPLO, но от компанията вярват, че ще е в рамките между 200 и 220 евро. Устройството се включва в специално създадена за целта платформа и абонаментът за достъп до нея се очаква да е около 15 евро месечно.
Работи се и върху учредяването на благотворителен фонд, който да подпомага социално слаби семейства да се възползват от услугата.
„Животът на родител с дете с аутизъм е много труден и най-общо казано представлява непрекъсната борба“, казва Драгослав и вярва, че устройството, което е създал, ще улесни значително хората в неговата ситуация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!