Б или сме свидетели на всякакво шикалкавене от страна на премиера Борисов, за да не ми отговаря на въпроси, но днес той удари дъното - нареди на депутатите си да не идват на работа, да провалят кворума, за да не дойде да обясни защо корупцията на неговото правителство провали бъдещето на България в Шенген. 

Това коментира лидерът на БСП Корнелия Нинова. Поводът беше проваленото заседание на Народното събрание заради липса на кворум, в рамките на което премиерът Борисов трябваше да отговаря на нейно питане за Шенген.

Борисов: Ако Турция пусне бежанците няма да стреляме

"Понеже го чух тези дни в едно предаване да казва, че бил дошъл, но мен ме нямало - така е, един път ми се е наложило да ме няма", заяви Нинова.

Тя обаче отбеляза, че от началото на това НС всички нейни въпроси и питания се връщат от министър-председателя с отказ да й отговаря поради некомпетентност.

Нинова даде пример с питане към министър-председателя, който, по думите й, е отговорен в Министерския съвет за националната сигурност, за Агенция "Митници", срива на Търговския регистър, източването на данни от НАП. Отговор: "Не е от компетентността на министър-председателя, задайте го на вицепремиера по демографска политика Марияна Николова", цитира тя.

"Изводът ми е, че страхът му да дойде да ми отговаря е по-голям от парламентаризма", заяви Нинова. Тя припомни интервю на шеф на НСО за парламента при неговото пенсиониране, в който той казва, че винаги се усеща кога едно правителство си тръгва - когато министър-председателят отказва да идва в парламента и да отговаря на въпроси или, ако случайно дойде, иска да го извеждат през страничния вход. "Мисля, че ситуацията в момента е точно тази", заключи тя.

Отговорът от ГЕРБ не закъсня

"Петък е ден на опозицията. Тя трябваше да организира своето присъствие в зала, така че да може да чуе отговорите на премиера Борисов", каза председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова.

Корнелия Нинова избяга, когато премиерът Борисов беше в Народното събрание да й отговори, посочи Дариткова пред журналисти в Народното събрание и припомни, че премиерът Борисов преди около две седмици е бил в Народното събрание и е отговарял на въпроси на опозицията.

"Председателят на "БСП за България" избяга същия ден от парламентарен контрол и не дойде да зададе своя въпрос. Сами може да правите изводи за това чие поведение е последователно и чие поведение не отговаря на парламентаризма", каза д-р Дариткова.

Тя поясни, че според правилника на следващо заседание при парламентарен контрол и при присъствие на Корнелия Нинова, ще може да се зададе отново този въпрос и да му бъде отговорено.

"Твърденията на БСП, че премиерът връща техните въпроси отново показва едно дълбоко непознаване на Правилника на Народното събрание", продължи Дариткова.

"Принципът е, ако се зададе въпрос към министър-председателя, ако той не отговаря на изискванията на Правилника, той да бъде пренасочен към конкретен министър. Много пъти колегите от БСП са се възползвали от тази възможност и на техните въпроси е отговаряно от ресорния министър. В противен случай, ако те не са съгласни могат да протестират пренасочването. Тогава обсъждането се случва на председателски съвет. В резултат на това обсъждане председателят на Народното събрание решава дали да отправи въпроса към министър-председателя или не", допълни още д-р Дариткова.

По-рано днес парламентът не събра нужния кворум за пленарно заседание днес и от втория път. В залата се регистрираха 112 народни представители.
Следващото заседание ще бъде на 30 октомври /сряда/, обяви председателстващият Емил Христов.

Днес в парламентарния контрол трябваше да участва премиерът Бойко Борисов, който да отговори на питане на лидера на БСП Корнелия Нинова. Вместо това той, заедно с вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов и регионалният министър Петя Аврамова пуснаха движението по новия участък от "Хемус".

Преди това депутатите трябваше да приемат решение за удължаване срока на работа на временната анкетна комисия за изясняване на всички факти и обстоятелства около случая с източване на информация от електронната база данни на НАП.

Според решение на Народното събрание пленарни заседания, заради местния вот, няма да има от 16 октомври до 25 октомври. През това време обаче ще работят парламентарните комисии.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иранският президент призна, че страната преминава през "много трудности"

Иранският президент призна, че страната преминава през "много трудности"

България Преди 38 минути

Иранското правителство продължава да е изправено пред протести и недоволство заради икономическата ситуация

Скот Каан на 50: Филмите, сериалите и каузите на холивудската звезда

Скот Каан на 50: Филмите, сериалите и каузите на холивудската звезда

Любопитно Преди 1 час

Синът на Джеймс Каан изгражда собствена кариера с роли в „Бандата на Оушън“ и „Хавай 5-0“

Володимир Зеленски

Володимир Зеленски: Русия планира да мобилизира още 300 000 души след септемврийските избори

Свят Преди 3 часа

Украинският президент смята, че Москва може да мобилизира още стотици хиляди мъже и през 2027 г.

Възстановено е движението на АМ "Тракия" в посока София

Възстановено е движението на АМ "Тракия" в посока София

Свят Преди 3 часа

Движението между 26-и и 27-и километър бе временно ограничено заради запалена растителност

КРС, Комисия за регулиране на съобщенията

Бившият шеф на КРС за заглушителя в „Драгалевци“: Само GPS сигналът е бил заглушен

България Преди 3 часа

Мобилните комуникации и Wi-Fi са работили нормално, докато GPS сигналът е бил смутен

,

Силни бури в Балтика взеха две жертви и оставиха стотици хиляди без ток

Свят Преди 4 часа

Мощните ветрове и проливните дъждове предизвикаха наводнения и нарушиха транспорта в Литва и Латвия

<p>Край на евтиното еспресо в Италия: Кафето удари рекордни цени</p>

Еспресото в Италия е поскъпнало с около 25% за пет години

Парите ни Преди 4 часа

Пескара, Парма, Бари и Неапол са сред местата с най-сериозен ръст на цените през последните пет години

Кървава трагедия в Атина: 45-годишна жена е застреляна пред дома на дъщеря си

Кървава трагедия в Атина: 45-годишна жена е застреляна пред дома на дъщеря си

Свят Преди 4 часа

Разследващите работят по версия за убийство на жена от неин партньор и последвало самоубийство

Спасители помогнаха на мъж с травма на глезена край Боянския водопад

Спасители помогнаха на мъж с травма на глезена край Боянския водопад

България Преди 4 часа

Във високите части на планините температурите сутринта са били около 10-12 градуса

Арктически води край Аляска

Южна Корея тества нов търговски коридор през Арктика, но еколози предупреждават за рискове

Свят Преди 5 часа

Природозащитни организации изразяват опасения за въздействието на корабоплаването върху уязвимите арктически екосистеми

Папа Лъв XIV

Пред десетки хиляди папа Лъв XIV отправи най-силното си послание за мир

Свят Преди 6 часа

По време на посещението си в Сан Марино и Римини понтификът отправи един от най-силните си досега призиви срещу поляризацията и разделението

Котаракът Лари

Обявиха котарака Лари за мъртъв, но новината се оказа фалшива

Свят Преди 7 часа

Публикацията е била базирана на надежден източник, който впоследствие е бил установен като хакнат

Губернаторът на мексиканския щат Синалоа Рубен Роча в град Кулиакан, Мексико

Дни след завръщането си: Губернаторът, обвинен от САЩ във връзки с наркокартел, пак излиза в отпуск

Свят Преди 7 часа

Роча се върна на поста си само преди дни, но политическият натиск около обвиненията в наркотрафик и подкуп продължава

Земетресение в Япония

Расте броят на загиналите и ранените след земетресението в източна Япония

Свят Преди 7 часа

Най-малко петима души са пострадали, има закъснения на влакове и временни прекъсвания на електрозахранването.

Дубай, ОАЕ

ОАЕ и Русия укрепват търговските връзки: Какво предвижда новото споразумение

Свят Преди 7 часа

Споразумението допълва икономическото партньорство с Евразийския икономически съюз и създава нови възможности за инвеститорите

Товарен кораб потъна край Индия, 22 моряци са в неизвестност

Товарен кораб потъна край Индия, 22 моряци са в неизвестност

Свят Преди 7 часа

Двама моряци са спасени, а индийската брегова охрана продължава операцията по издирване на останалите членове на екипажа