О т Министерството на външните работи съобщиха, че оказват съдействие на сънародниците ни, блокирани на летище „Франкфурт-Хан” в Германия. 

„МВнР незабавно се свърза с летищните власти и авиопревозвача, като от тяхна страна към момента няма допълнителна яснота относно създалата се ситуацията”, уточняват от Външното ни министерство.

По информация на ресорното ведомство полетът, предвиден да излети за София в 20:15 ч., към момента е отложен за 23:00 ч.

Зам.-министър Ирена Димитрова се е свързала с българин на летището за информация за състоянието на сънародниците ни, както и за продукти от първа необходимост, които спешно да бъдат доставени от служители на генералното ни консулство.

Над 150 българи са блокирани на летището във Франкфурт. Те е трябвало да излетят за София снощи в 23:00 ч.

Пред NOVA годеница на един от пътниците разказа, че снощният полет не се е състоял заради снеговалеж и постоянно се отлагал. Така повече от 13 часа на нашите съграждани давали разнопосочна информация кога ще излетят за София.

Около 150 пасажери са нощували в самолета, тъй като не е имало персонал на летището, който да ги изведе от там. По последна информация полетът на нискотарифната авиокомпания трябва да се осъществи тази вечер.

„Цяла нощ - 7-8 часа, са стояли в самолета. Малки деца и възрастни. Дали са им само фъстъци. Обяснявано им е, че заради снега не могат да излетят. Полетът се е отлагал постоянно с часове. Имало е слухове, че има технически проблем. Чувах, че има и плачещи деца. Сега изчакват да им се даде хотел”, разказа Елис Тахир.

„Родителите ми трябваше да пътуват на 07.01. с регулярен полет по линията Франкфурт Хан - София. Поради лошите метеорологични условия излитането им се забави. Дотук всичко е легитимно, но това, което ме възмути е, че вече повече от 4 часа всички пътници стоят затворени в самолета - без храна или най-малкото вода. Що за отношение в 21 век ?! Всички сандвичи и напитки били раздадени, но за по-задните редове не останало, и толкова?!”, обяснява Силвия Оршолич в сигнала, подаден до NOVA.

„На пътниците е отказано да напуснат самолета, а допълнителна информация не е и дадена. За четири часа единственото обяснение е, че пистата била заледена, незнайно как други три самолета успяват да кацнат на същата тази писта … Но дори и излитането да не е възможно в даден момент би следвало персоналът да се погрижи за физическото и психическото състояние на пътниците”, добавя жената.

Подалата сигнала твърди, че баща ѝ е хронично болен и взима лекарства. Вода обаче нямало откъде да получи. „Ами какво се случва с майките с деца, кърмачета?!изключително възмутена съм ! Да не говорим, че всичкото това се случва в условията на световна пандемия. Да държиш повече от 200 човека против волята им, затворени в едно пространство, за толкова дълго време за мен е недопустимо! На сайта на летището липсва всякаква информация за полета и случващото се”, обяснява още Оршолич.

„07.01.2022г., 22:30. Това е планираният час на излитане на полет на нискотарифна компания за България. Поради климатични условия обаче към 07:15 немско време полетът все още не излиза и всички пътници седят гладни и жадни, натъпкани в самолета. Интересното е, че цяла нощ от авиолинията намират различни оправдания за това защо самолетът още не е тръгнал и обещават той да се изпълни скоро време. Което обаче не се случва, дори и когато полетът за Загреб, планиран малко по-рано, се изпълнява”, разказва Тахир.

По-късно през деня от авиопревозвача разпространиха позиция.

„Wizz Air потвърждава, че полетът на авиокомпанията с номер W6 4318 от Франкфурт Хан до София на 7 януари 2022 г. е пренасрочен за 8 януари поради 6-часовото затваряне на летище Франкфурт Хан заради снегопочистване, което се отрази и на нормираното работно време на оперативния екипаж. На пътниците беше предложено настаняване в хотел, съгласно съответните законови разпоредби. Очаква се полетът да излети от Франкфурт тази вечер, 8 януари, в 20:15 ч. местно време (21:15 ч. софийско време). Въпреки че промяната на полета е по причини извън контрола на авиокомпанията, Wizz Air искрено се извинява за причиненото неудобство”, се казва в съобщението.

Блокирани българи в Германия, сред тях и деца

Пътуванията в Европа: Ето какво трябва да знаем

Българи бяха блокирани на летището в Единбург

Самолет от Лондон кацна у нас, пътниците се тестват

България възобновява полетите от Великобритания

Ето за кого отпада забраната за влизане от Великобритания

Великобритания в изолация – десетки страни спряха полетите

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Започва изплащането на осъвременените пенсии</p>

Започва изплащането на осъвременените пенсии: Ето кога ще получат парите си пенсионерите

България Преди 7 минути

От началото на месец юли е повишена и социалната пенсия за старост

<p>Ад в рая! Тайфун от категория 5 удари Гуам и Марианските острови</p>

Супертайфун „Бави“ удря Марианските острови с ветрове до 290 км/ч

Свят Преди 30 минути

Бурята от категория 5 засегна Гуам, Тиниан и Сайпан, като властите предупредиха за катастрофални разрушения и наводнения

<p>Емрах Стораро проговори, след като джипът му бе заснет на пешеходната зона в Созопол</p>

Емрах Стораро след поредното нарушение: Имаше и други коли, но вие забелязахте само тази

България Преди 51 минути

Установява се дали има нарушение на Закона за движение по пътищата след преминаването през пешеходната зона

Беатрис Халваджиян открехва вратата към музикалния си свят и амбициите за международна кариера

Беатрис Халваджиян открехва вратата към музикалния си свят и амбициите за международна кариера

Любопитно Преди 1 час

Ако се чудите как се гради кариера с толкова хъс и амбиция, Беатрис е примерът, от който имате нужда

НЗОК започва мащабни проверки на управлението си за последните три години

НЗОК започва мащабни проверки на управлението си за последните три години

България Преди 1 час

Одитът ще обхване обществените поръчки, лекарствената политика, медицинските изделия и финансирането на лечението на деца у нас и в чужбина

Банковите измами в Нидерландия скочиха с 30%

Банковите измами в Нидерландия скочиха с 30%

Свят Преди 1 час

Това сочат данни на Нидерландската централна банка

„Ядох кетчуп и сирене“: 12-годишно момиче прекара 32 часа под руините и засне брутално видео, докато чака помощ

„Ядох кетчуп и сирене“: 12-годишно момиче прекара 32 часа под руините и засне брутално видео, докато чака помощ

Свят Преди 1 час

Разтърсващата история на 12-годишната Фабиана, която оцеля по чудо след мощното земетресение с магнитуд 7,5. Докато градът е в руини, а пожарникарите губят надежда, едно момиче превърна телефона си в кутия за черна хроника, преди да бъде спасено

Възможността за покупка на ДЦК от граждани отново се отлага

Възможността за покупка на ДЦК от граждани отново се отлага

Парите ни Преди 1 час

Не е разчетена в бюджета за 2026 година

<p>Иранци скандират &bdquo;Убийте Тръмп!&ldquo; край ковчега на Хаменей</p>

"Защо негодникът е все още жив?": Призиви за убийството на Тръмп прозвучаха по време на погребението на Али Хаменей

Свят Преди 2 часа

По време на масовата траурна церемония в иранската столица бяха отправени остри политически послания и призиви за отмъщение.

Възрастна жена загина при пожар в дома си в Разградско

Възрастна жена загина при пожар в дома си в Разградско

България Преди 2 часа

Огънят е тръгнал от късо съединение в климатик

Обрат в кралската драма: Принц Хари се завръща в Бъкингамския дворец, но Меган и децата остават под въпрос

Обрат в кралската драма: Принц Хари се завръща в Бъкингамския дворец, но Меган и децата остават под въпрос

Свят Преди 2 часа

Херцогът на Съсекс прие официална покана да отседне в кралския дом тази седмица. Завръщането му в Лондон обаче е белязано от остри спорове за сигурността и неяснота дали крал Чарлз ще успее да види внуците си след 4 години раздяла

<p>По-умен от телефона ви и на цената на Dacia: Тествахме SUV-а, с който Китай започва голямото преструктуриране у нас</p>

Geely Cityray променя нагласите (ВИДЕО РЕВЮ)

Технологии Преди 2 часа

Предлага всичко, което очакваш от един семеен SUV, а мястото на втория ред седалки е безпрецедентно голямо за сегмента, опаковано в много атрактивен дизайн и предложено на супер достъпна цена

Протест на ГКПП „Ивайловград – Кипринос“ временно блокира движението

Протест на ГКПП „Ивайловград – Кипринос“ временно блокира движението

България Преди 2 часа

Местни жители настояват за промяна на ограниченията за трафика на тежкотоварни автомобили

Сблъсък на амбиции и кулинарни умения в новия сезон на „Черешката на тортата“

Сблъсък на амбиции и кулинарни умения в новия сезон на „Черешката на тортата“

Любопитно Преди 2 часа

Популярни българи канят зрителите в домовете си от 13 юли всеки делничен ден в 20:00 ч. по NOVA

Coca-Cola The Voice Турнето 2026 носи Hype the Vibe енергията във Варна на 15 юли

Coca-Cola The Voice Турнето 2026 носи Hype the Vibe енергията във Варна на 15 юли

Любопитно Преди 2 часа

Специален гост на концерта в града ще бъде Боро Първи

„Невъзможното“ се случи: Ерлинг Холанд помля Бразилия с "викингските си рога"

„Невъзможното“ се случи: Ерлинг Холанд помля Бразилия с "викингските си рога"

Свят Преди 2 часа

Освен историческия успех на терена, феновете впечатлиха света с превърналото се във феномен „викингско гребане“.