П рез януари-ноември 2023 г. са задържани общо 18 008 граждани на трети страни, показват последните данни на МВР за миграционната обстановка в страната. От ведомството отбелязват, че спрямо общия брой на задържаните през същия период на 2022 г. (15 605) се отчита 15,4% увеличение.

От януари до 30 ноември в незаконен престой във вътрешността на страната са установени 14 599 мигранти, което е с 31,5% повече спрямо същия период на 2022 г. (11 106). Преобладават лицата от Сирия – 50,1%, Афганистан – 32,7% и Мароко – 11%. За същия период на вход на държавната граница са задържани 1560 души, а на изход без регистрация – 1849, допълват от министерството. 

На 24 декември главният секретар на МВР Живко Коцев заяви, че през изминаващата година служителите на министерството са били изправени пред огромни предизвикателства, сред които ефективното противодействие на незаконната миграция и каналджийството.

Лек автомобил с мигранти самокатострофира на АМ "Тракия"

По време на отбелязването на празника на „Гранична полиция" на 22 декември, директорът на дирекцията Антон Златанов определи 2023 г. като тежка и динамична, но и година на удовлетворение. „Преодоляхме всички предизвикателства, работихме с хъс и въпреки лошото време и нерядко под негативен знак на обществения фокус, постигнахме успехи“, каза той. По думите му най-значителният от тях е, че в края на ноември представители на 14 държави от Европейския съюз приключиха мисията си по оценка на работата на българската „Гранична полиция“ с доклад, който е не само положителен, но и блестящ. 

По данни на Главна дирекция „Гранична полиция“ до края на ноември са предотвратени към 176 000 опита на граждани на трети страни да влязат незаконно на територията на България, което е увеличение с 13% в сравнение със същия период на 2022 г. Те са се завърнали самостоятелно във вътрешността на съседните държави, след като са установили наличието на български патрули и постове по линията на границата, отбелязват от дирекция.  Оттам допълват, че е възможно част от самостоятелно завърналите се във вътрешността на съседни страни да са направили повече от един опит за преминаване на територията на България.

Заловиха мигранти на границата с Турция, преди да преминат в България

Най-натоварена от началото на годината остава българо-турската граница, където миграционният натиск представлява над 99% от общия миграционен натиск на държавната граница на България. Към 175 500 са предотвратените опити на българо-турската граница, се посочва още в отчета на дирекцията. Също така се отбелязва, че заради действията на МВР общо над 193 000 незаконни мигранти са спрени по пътя им към Европа тази година.

През годината от МВР съобщиха за няколко неутрализирани престъпни групи за трафик на мигранти. Един от последните случаи е от началото на декември, когато е разкрита група за трафик на мигранти в Плевенско, действала и на територията на съседни държави. Първите данни за дейността ѝ са от 2018 г. Между 1000 и 3000 евро е плащал един мигрант, за да бъде трафикиран нелегално. Цената за тази услуга е зависела от крайната точка, до която е искал да достигне. Седем мъже са задържани.

Спецакция срещу нелегалните мигранти на АМ "Тракия"

На 16 ноември, при спецакция в София и Монтана, са задържани 10 души, сред които и двама лидери на престъпната група. Тя е извършвала незаконна дейност, свързана с набиране, укриване, превеждане и транспортиране на незаконни мигранти от Турция през България в посока Сърбия и страни от Западна Европа. В някои от случаите мигрантите са били транспортирани от турско-българската до българо-сръбската граница директно, а в други - транспортирането е ставало на етапи. Организаторите на престъпната група са взимали между 3500 и 4500 евро на мигрант.

На 7 ноември, служителите от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), заедно с агенти от Държавна агенция „Национална сигурност" (ДАНС), задържаха трима чужди и двама български граждани. Акцията бе извършена в координация с „Европол“. Според събраните данни престъпната група поемала нелегалните мигранти в района на град Елхово и ги извеждала до определени точки в районите на Ямбол и Бургас. Осигурявала им транспорт и квартири за настаняване до и в град София, а в последния етап от реализирания трафик, извеждала нелегалните чужденци до граничната зона със Сърбия.

МВР: През октомври са задържани с 41% по-малко мигранти в сравнение с предходния месец

При друг случай от 21 октомври гранични полицаи спряха автомобил, в който бяха открити седем мигранти, като в раницата на единия е намерен 9 мм пистолет с пълнител и патрон в цевта. Задържан е и техният шофьор – 33-годишен от Монтана.

През август месец бе създадено Специализираното междуведомствено звено със съвместна заповед между Прокуратурата на Република България и Министерството на вътрешните работи с цел подпомагане разследването за конкретните видове престъпления. Една от основните му дейности е мониторинг на образуваните и водени досъдебни производства. Акцент в работата на звеното са разследвания, свързани с трафик на хора и незаконна миграция.

В края на същия месец парламентът повиши наказанията за трафик на нелегални мигранти. Превеждането през границата на страната на отделни лица или групи от хора вече се наказва със затвор от три до осем години и глоба от 5000 до 20 000 лева. При повторност наказанието е лишаване от свобода от три до 12 години, глоба от 10 000 до 30 000 лева и конфискация на част или цялото имущество. Също така, който по какъвто и да е начин противозаконно подпомага чужденец да пребивава или преминава в страната в нарушение на закона, се наказва с лишаване от свобода от една до шест години и с глоба от 3000 до 10 000 лева.

"Помогнете, задушаваме се": Откриха над 30 мигранти в камион на границата край Лесово

През септември в страната се проведе полицейска операция за противодействие на нелегалната миграция. В нея участваха почти 5700 служители на МВР. При извършените действия са проверени 874 адреса, 9340 превозни средства и 14 153 души. Задържани са общо 266 души.

Годината беше белязана и от случаи на катастрофи и инциденти, свързани с незаконния трафик на мигранти. На 17 февруари в софийското село Локорско бяха открити починали от задушаване в изоставен камион 18 мигранти, афганистански граждани. Общо са били превозвани 34 души. По случая са повдигнати обвинения, включително на шофьорите на камиона. Разследва се както чия е вината за смъртта на мигрантите, така и организирана престъпна група за каналджийство.

Дни по-късно, нелегален мигрант от Афганистан загина при катастрофа на автомагистрала „Тракия“ в района на Чирпан. Товарен бус е превозвал 46 нелегални мигранти. Пострадаха около 32-ма души, които са откарани в лечебни заведения в Стара Загора и Чирпан. Причината за инцидента е гръмнала задна лява гума, след което водачът е изгубил управление и бусът се е ударил няколко пъти в мантинелата.

Гонка и катастрофа на джип "Порше" с мигранти

В края на октомври двама души загинаха при гонка с мигранти на автомагистрала „Тракия". Патрулен автомобил е подал сигнал за спиране на лека кола. Водачът не спрял, увеличил скоростта и опитал да избяга. След няколко километра загубил управление и се преобърнал извън пътното платно. В автомобила са пътували 14 души. Установено е, че 12 от тях са чужди граждани, без документи. Водачът е 26-годишен българин.

При друг случай бус с мигранти катастрофира на входа на Брезник. В превозното средство са пътували около 30 души. Шофьорът на превозното средство със софийска регистрация не се е подчинил на полицейско разпореждане да спре. При инцидента имаше пострадали.

На международна конференция в Брюксел в края на ноември министърът на вътрешните работи Калин Стоянов съобщи, че над 90% от лицата, участващи в каналджийските мрежи на наша територия, не са български граждани, а основната част от приходите от тази престъпна дейност се генерират извън страната ни.

Заловиха джип с 11 мигранти, сред които и бременна жена

„От началото на годината са образувани 1277 досъдебни производства за подпомагане на незаконното преминаване на границата и незаконния престой в страната, което е с почти 60% повече от същия период на миналата година. Почти половината от всички досъдебни производства са образувани през последните месеци, след влизането в сила на новите законодателни промени. Само в периода от август до октомври са иззети над 400 моторни превозни средства, използвани за превозване на мигранти. Съществено е увеличен и броят на постановените присъди за такива престъпления. За първите девет месеца на тази година са осъдени 809 лица, което е с 31% повече от цялата предходна година и три и половина пъти повече от цялата 2021 г.", отбеляза министър Стоянов.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Сенатът на САЩ не успя да блокира митата на Тръмп</p>

Сенатът на САЩ не събра мнозинство, за да блокира митата на Тръмп

Свят Преди 29 минути

Предложението целеше отмяна на националното извънредно положение, обявено от американския президент

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

Без синя и зелена зона в празничните 1 и 6 май в София

България Преди 56 минути

През останалите - 2 май, 3 май и 5 май са работни дни за зоните за почасово платено паркиране

Apple iPad Air

Apple загуби контрол над приложенията в App Store

Технологии Преди 1 час

Съдия забрани на компанията да взима комисионни и да ограничава разработчиците

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Колоритният Грозев каза сбогом на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 8 часа

Златните постигнаха нова категорична победа над Черните куртки

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

ЕС с "план Б", ако Тръмп се откаже от преговорите за Украйна

Свят Преди 9 часа

Това заяви върховният представител на ЕС по външната политика Кая Калас

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Путин каза, че има украински войници в Курска област

Свят Преди 9 часа

По-рано през седмицата Русия обяви, че е изтласкала украинците от Курска област

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Мария Габриел не е избрана за зам.-председател на ЕНП

Свят Преди 9 часа

ЕНП съобщи десетте си заместник-председатели

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

От 1 май влизат в сила новите по-високи цени на винетките

България Преди 10 часа

По-високи ще са наказанията за нарушения

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

Протест срещу агресивна фамилия в село Овощник

България Преди 10 часа

Жители настояват опасно шофиращи и нападателни местни да напуснат населеното място

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Стачки и протести блокират Европа на 1 май

Свят Преди 10 часа

В Италия ще се проведе общонационална 24-часова стачка, протести във Франция и Германия

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Русия: Може да стигнем нивата на мобилизация от Втората световна война

Свят Преди 11 часа

Руските власти набират 30 000 до 40 000 души в армията всеки месец

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

Вътрешният министър разпореди мерки за BG-ALERT

България Преди 12 часа

Дирекция „Инспекторат“ започна проверка на системата

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Хобито ти иска сцена – дай му я ТУК и СЕГА!

Любопитно Преди 15 часа

Защото „един ден“ е удобно извинение. А днес е възможност.

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Израел поиска помощ от България за пожара край Йерусалим

Свят Преди 15 часа

Селищата, разположени на около 30 км западно от Йерусалим, бяха евакуирани

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Кралска буря: Уилям планира да лиши Меган от титлата „Нейно Височество“

Любопитно Преди 15 часа

„Чарлз може и да е склонен да търпи това, но Уилям няма да го направи“, заяви източник от кралското семейство

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Грандиозен Концерт на Богдана Карадочева, Стефан Димитров и приятели на 4-ти Юни в Зала "България"

Любопитно Преди 15 часа

Тони Димитрова, Йорданка Христова, Мими Николова, Михаил Белчев, Сандра Александрова и Артур Надосян, актьорът Владимир Пенев и още любими български изпълнители ще са на една сцена със Стефан и Богдана