Д вамата български моряци, част от екипажа на похитения кораб Galaxy Leader, са в добро състояние и бяха изписани от Военномедицинската академия (ВМА), съобщиха от лечебното заведение.

Капитанът и помощник-капитанът на кораба – Любомир Чанев и Данаил Веселинов, бяха приети във ВМА снощи, след като се прибраха в България с полет на правителственият самолет Airbus от столицата на Оман – Маскат.

След направените им обстойни изследвания и консултации с различни специалисти, не са констатирани здравословни проблеми.

ÄДобре съм. Чух се със съпругата си. Казахме си, че се обичаме. Те са болни с детето и затова ги няма тук. От тук си отивам вкъщиÄ, призна Данаил Веселинов, цитиран от NOVA.

"Направиха ни абсолютно пълни изследвания и казахме, че сме като 20-годишни момчета. Ще живея - ще се възползвам от свободата си. Местеха ни с капитана, за да сме далеч от екипажа като мярка за сигурност. 4 месеца бяхме в една стая с един телевизор и без право да излизаш никъде. Това беше най-тежкия период. На всеки 15 дни се обаждахме по 3 минути вкъщи. Бяхме на кораба и пак в хотела. Изкарваха ни вечер да подишаме въздух в определени моменти, не всеки ден. Храна и вода бяха осигурени. Бяхме си зaтворници. Надеждите всеки ден бяха да се случи примирие, за да може да се приберем", разказва oще морякът. 

По думите му хутите са хвалили България, че прави най-много за похитените си граждани.

"Казваха, че за нас звънят най-много и натискат най-много. Вярвах, че в момента, в който стана примирието, всеки един момент ще ни освободят. В понеделник техният лидер направи изявление. Във вторник  ни казаха, че ще си ходим. Не си спомням точно какво се случи в последните 24 часа, защото бяхме развълнувани, но всичко мина много плавно", каза Веселинов.

Българските моряци от Galaxy Leader вече са в България

Galaxy Leader с българи на борда беше пленен от йеменските бунтовници хуси в Червено море в края на ноември 2023 година. Корабът беше нает от японската компания Nippon Yusen, припомня Ройтерс.

Автовозът, плавал под флага на Бахамите, бе държан в пристанището на Ходейда в контролираната от хусите северна част на Йемен, след като бойци на групата се качиха на борда му в открито море на 19 ноември. Екипажът беше от 25 граждани на България, Украйна, Филипините, Мексико и Румъния, посочи компанията притежател на плавателния съд Galaxy Maritime.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Задържаха двама за кражба на метал от влаковата катастрофа край Пясъчево

Задържаха двама за кражба на метал от влаковата катастрофа край Пясъчево

България Преди 46 минути

Един полицейски служител бил нападнат при задържането

Роднини на затворници крият телефони в пъпеш, напояват дрехи с наркотици

Роднини на затворници крият телефони в пъпеш, напояват дрехи с наркотици

България Преди 1 час

Прави впечатление все по-голямата изобретателност

Възстановиха достъпа на автомобили до Терминал 2 на летище "Васил Левски"

Възстановиха достъпа на автомобили до Терминал 2 на летище "Васил Левски"

България Преди 2 часа

От началото на август бяха извършени дейности по подмяна на дилатационните фуги на естакадата към терминала

<p>Зъби на милиони години сочат към непознат човешки вид</p>

Зъби на милиони години сочат към непознат предшественик на човека

Любопитно Преди 3 часа

Откритието показва, че два различни човешки предшественика са съжителствали рамо до рамо

Любовната история на Кели Кларксън и Брандън Блексток

Любовната история на Кели Кларксън и Брандън Блексток

Любопитно Преди 3 часа

Любовната им история имаше своите върхове и тежки падове, но кончината му се оказа особено болезнена

Ужас в Афганистан, поне 79 души изгоряха живи

Ужас в Афганистан, поне 79 души изгоряха живи

Свят Преди 3 часа

Автобусът, превозвал афганистански мигранти, депортирани от Иран

Самолет падна заради товар с месо от лос

Самолет падна заради товар с месо от лос

Свят Преди 3 часа

Самолетът на Юджийн „Бъзи“ Пелота Jr. е бил с над 53 кг над допустимото тегло и с прикрепени рога на крилото, което довело до катастрофа и смъртта му през септември 2023 г.

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Принц Уилям не вярва на Меган Маркъл – и това държи братята разделени

Любопитно Преди 4 часа

43-годишният принц на Уелс не е разговарял с по-малкия си брат повече от две години

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

БНБ отговори на "Продължаваме промяната":

България Преди 4 часа

Недопустим опит за политическа намеса спрямо Българската народна банка

Откриха шест отрязани глави в Централно Мексико

Откриха шест отрязани глави в Централно Мексико

Свят Преди 4 часа

На мястото е оставено одеяло със съобщение, подписано от престъпната група „Метачът“

Година след трагедията с яхтата Bayesian: Световен експерт твърди, че жертвите е можело да бъдат спасени

Година след трагедията с яхтата Bayesian: Световен експерт твърди, че жертвите е можело да бъдат спасени

Свят Преди 4 часа

Седем души загинаха, когато „непотопяемият“ 56-метров кораб се преобърна край бреговете на Сицилия по време на необичайна буря през август миналата година

Кралят и кралицата на Тайланд

Три години в кома: Какво се случва с принцесата на Тайланд

Любопитно Преди 5 часа

Принцеса Баджракитиябха Махидол, най-голямата дъщеря на крал Маха Вачиралонгкорн, официално известен като Рама X, продължава да се бори за живота си, след като от три години е в кома

Краят на една епоха - пускат в обращение последните монети с лика на кралица Елизабет II

Краят на една епоха - пускат в обращение последните монети с лика на кралица Елизабет II

Любопитно Преди 5 часа

Новите монети ще започнат да се появяват през следващите седмици

<p>Радев издаде указ за&nbsp;преназначаване на началника на НСО</p>

Президентът Румен Радев издаде указ за назначаването на ген. Емил Тонев за шеф на НСО

България Преди 5 часа

По-рано МС прие решение, с което дава съгласие той да бъде преназначен на длъжността

Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Забравете за леглото: 9-те най-горещи места за секс

Любопитно Преди 5 часа

Нуждаете се от вдъхновение? Ето някои от най-горещите и креативни места за секс

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Издирвана жена открита в „кралство“ насред шотландска гора

Свят Преди 5 часа

Самопровъзгласено Кралство Кубала твърди, че е изгубено еврейско племе, дошло да си върне земи, „отнети преди 400 години“, и отказва да признава местните закони