О свен с пистолет и нож двамата избягали престъпници били въоръжени и с граната. Все още от тях няма и следа - от вторник насам. 

Освен чистачката, която се изпречила на пътя на Владимир Пелов Стефанов и Радослав Колев, един социален работник също опитал да ги спре, разказва самият той пред NOVA. Двамата стреляли по него. 

Социалният работник Красимир Кръстев е в кабинета си, когато Владимир Пелов и Радослав Колев пребиват служител в стаята за получаване на пратки, заплашват надзирател, за да им отвори вратата и излизат от затвора през главния вход. Тогава нападнатият служител на СОТ влиза в кабинета на Кръстев, казва му какво е станало, а социалният тръгва да гони бегълците. 

Един от надзирателите, както още в парламента обясни правосъдният министър Цецка Цачева, е хванал единия беглец за дрехата, но го е изпуснал. Те стреляли по него. 

Социалният работник тръгнал да гони Пелов, пресякъл улицата след него. Когато видял, че социалният е зад него, се разкрещял "Имам граната", прицелил се в него и стрелял.

Мъжът е в системата на затворите от 17 години.

От 4 месеца отговаря за екипа от психолози, които дават мнение за  поведението на затворниците. Казва, че бегълците нямали системни нарушения на вътрешната дисциплина.

„След стрелбата в упор, се прикрих зад дърво, за да запазя живота си. Не знаех дали беглецът може да има и граната и да я хвърли по мен и да ме порази”, разказва Кръстев.

„Стрелбата беше срещу мен, но това едва ли има значение. Всичко приключи. Жив и здрав съм. Продължавам да служа”, разказва социалният работник.

Въпреки проявената смелост в труден момент той казва, че изпитвал страх.

„Няма човек, който да не го е страх, но така или иначе съм изпълнил това, което трябва да изпълня и съм постъпил така, както трябва”, добави той. Мъжът служи в затворите от 17 години. Но споделя, че подобно бягство се случва веднъж. Този път станало пред очите му.

Радев за бягството от затвора: Не е така с тази чистачка

Чистачката, подгонила бегълците от затвора: Стреляха по постовия

„Не искам да бъда герой. Просто така се получи. В края на краищата риск има във всяка една работа. Не съжалявам за това. И пак да стане, пак ще постъпя по същия начин”, казва Красимир Кръстев.

Кой е виновен за бягството с пистолет и нож ще стане ясно след празниците от проверка, за която правосъдният министър Цецка Цачева заяви, че е започнала. 

Под засилена охрана са границите, входовете и изходите на магистралите. Разпитани са десетки. Задържан бе и синът на единия от бегълците. Бягството предизвика и политическа буря.

Шокиращи били кадрите, които правосъдният министър Цецка Цачева видяла от бягството. Камерите показват, че то е станало за 90 секунди.

Имало само един въоръжен надзирател – този, който седи непосредствено до външния вход,  имал пистолет. Такива са правилата. Всички други служители, разположени на различни места в затвора, нямат право на помощни средства. Затова правосъдният министър поиска промяна в правилата.

В деня на бягството двамата рецидивисти не са имали физически контакт с външни лица. Пратките били предадени на служители на затвора след проверка. Били бързовар и тетрис. 

„За никой не е тайна, че в затворите влизат и неразрешени вещи и предмети”, каза по-рано представителят на управителния съвет на Синдиката на служителите в затворите, Цветан Михаилов. Той подчерта, че оръжието е било внесено с помощ отвън или отвътре.

Помощ бегълците получили и при бягството - отвън ги чакал автомобил с крадени номера.

Заради случая депутатите извикаха в парламента министрите на правосъдието и вътрешните работи. Стана ясно, че още преди година в МВР са имали данни, че Пелов е подготвял бягство. След инцидента, по искане на премиера, оставки подадоха шефът на дирекцията, отговаряща за затворите, както и началникът на централния затвор в София.

След бягството от затвора – оставки по нареждане на Борисов

Колата на бегълците била с крадени номера. След сигнала за готвеното бягство на Владимир Пелов от миналата година, били взети адекватни мерки, коментира министърът на вътрешните работи. Защо режимът на Пелов е променен знаели от правосъдното министерство.

„Има скенери. Има всичко, как е внесено, чувам и от професионалистите реплики, че това не може да стане без участието на надзиратели”, обясни вътрешният министър Валентин Радев.

След бягството килиите на затворниците са проверени, разказа лишен от свобода, а затворниците били разпитани. Но в затвора се вкарвало всичко без проблем от години, коментират журналисти и бивши служители на МВР.

„Имаме 30 сериозни сигнала”, пояснява вътрешният министър.

Над 20 полицаи претърсваха местност близо до Сандански.

Претърсвана е вилната зона „Попина лъка”. Този следобед тук са пристигнали няколко униформени, които са претърсвали вилите. Най-сериозен обект на претърсване е била една от вилите, която е собственост на криминално проявен, който в момента се намира в Централния софийски затвор. По неофициална информация се смята, че той е близък на един от избягалите. При претърсването не е открито нищо. Сигналът е подаден от местен, който се притеснил, че тук се укриват двамата мъже.

"Провеждат се огромен брой издирвателни мероприятия. Невероятен ресурс е вкаран в тях. Колегите почти не се прибират. Денонощно са навън. Огромен брой хора се разпитват. Проверяват се сигнали. Всеки един сигнал, който се подава от гражданите, се проверява. Нито един сигнал не се игнорира, откъдето и да е в страната. Това заяви старши комисар Ивайло Иванов, директор на СДВР.

Иванов обясни, че е създаден специален щаб в СДВР под ръководството на директора на главната дирекция. Всички възможни адреси, за които до нас достигне информация, се проверяват. Органите на реда няма как да знаят със сигурност дали двамата избягали затворници вече са напуснали страната, но такава теоретична възможност съществува. Те са обявени за международно изискване. Има издадена европейска заповед за арест, издирват ги и от Интерпол. Уведомени са всички партньорски служби. Даже и да предположим, че съществува вероятност да са напуснали страната, те не са в безопасност”, каза още Иванов.

Владимир Пелов Стефанов излежава 30-годишна присъда за въоръжен грабеж на златарско ателие, отвличане, включително и на дете, и стрелба по полицаи през 2011 година, уличен е в две убийства – на братя от Ботевград. Неговият син беше арестуван по подозрение, че му е помогнал.

27-годишният Радослав Колев излежава присъда от 26 години за убийство по особено жесток начин на служител на НАП заради сексуална закачка.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бойко Борисов: Самонадеяността свали правителството

Бойко Борисов: Самонадеяността свали правителството

България Преди 2 часа

Борисов: Няма една тема, по която мога да кажа, че за тези 11 месеца ГЕРБ е сгрешил

За първи път автопилот самостоятелно приземи самолет

За първи път автопилот самостоятелно приземи самолет

Свят Преди 3 часа

Системата за автономно кацане се активирала автоматично

Украйна: Русия подготвя мащабна провокация с жертви

Украйна: Русия подготвя мащабна провокация с жертви

Свят Преди 4 часа

Според украинското разузнаване е възможна мащабна атака на 6-7 януари с много жертви

Kокичета цъфнаха в града на розите - Казанлък

Kокичета цъфнаха в града на розите - Казанлък

България Преди 5 часа

Въпреки календарната зима и минусовите температури, нежните растения показаха завидна сила

Руска атака в Украйна, Румъния вдигна изтребители

Руска атака в Украйна, Румъния вдигна изтребители

Свят Преди 6 часа

Населението в северната част на румънския окръг Тулча е било предупредено

<p>В последните 2 работни дни в банките са внесени над млрд. лв.</p>

Банките осигуриха плавен преход към еврото

България Преди 7 часа

Всички наличности по сметки бяха автоматично превалутирани

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Земетресение с магнитуд 6,5 разтърси Мексико

Свят Преди 8 часа

Трусът е бил усетен силно в столицата Мексико и е принудил президентката на страната Клаудия Шейанбаум да прекъсне пресконференция, която е давала в този момент

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Почина бебето, простреляно на Нова година в РС Македония

Свят Преди 8 часа

Главната прокуратура в Скопие обяви, че е издадена заповед за аутопсия на детето

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Изненадващите ползи от чашата портокалов сок

Любопитно Преди 8 часа

Въпреки високото съдържание на захар, една чаша портокалов сок дневно може да има редица ползи за здравето

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Трансформацията на звездите през 2025 г.: Шокиращи отслабвания и смели промени във визията

Любопитно Преди 9 часа

През 2025 г. звездните трансформации излязоха извън суетата – от драстични отслабвания до смели промени във визията, знаменитостите заговориха открито за здраве, оцеляване и ново начало

Кирило Буданов

Зеленски назначи шефа на разузнаването за началник на кабинета му

Свят Преди 10 часа

„Сега Украйна се нуждае от повече внимание към въпросите на сигурността“, заяви украинският президент

Руската столица Москва

САЩ призова американците: Незабавно напуснете тази страна

Свят Преди 10 часа

Ако все пак решите да пътувате до Русия „излезте от всички профили в социалните мрежи и не ги използвайте, докато сте в Русия. Подгответе завещание“, препоръчва Държавният департамент

Научните открития, които ще променят света

Научните открития, които ще променят света

Свят Преди 11 часа

Защо редица експерти смятат, че 2025 г. може да се окаже повратен момент в историята на науката

„Телеграфно подкастът“: Година на ексклузивни срещи и разкрития

„Телеграфно подкастът“: Година на ексклузивни срещи и разкрития

Любопитно Преди 11 часа

Сред гостите в "Телеграфно подкастът" през 2025 г. бяха представители на специалните сили, дипломати и анализатори, които коментираха актуални конфликти и исторически моменти

„Той седна с разпятието и огънят просто го заобиколи" - разказва оцеляла в Кран Монтана

„Той седна с разпятието и огънят просто го заобиколи" - разказва оцеляла в Кран Монтана

Свят Преди 11 часа

Днес беше обявено името на първата жертва – 17-годишен италиански голф талант