„Онлайн пространството може да бъде трамплин за успехите, уменията и щастието на младите хора, но то може да крие и много предизвикателства и рискове“. Това заяви Ивайло Спасов, директор „Комуникация за социално развитие“ в УНИЦЕФ България в предаването „Социална мрежа“ по Nova News. Организацията започна кампания в подкрепа на психичното здраве на децата и младежите у нас, на която медиен партньор е и Нетинфо.

„От една страна, опасността е от педофили, екстремисти, пропагандатори на фалшиви новини. Но може да има и индиректно негативно влияние, идващо от световните инфлуенсъри, което създава нереалистични модели у младежите за това как да изглежда тялото им, какъв да е начинът им на живот, какъв да е статутът им“, посочи Спасов.

По думите му това е допълнителният елемент на натиск на средата – как да бъде харесван онлайн един млад човек, което се превръща в една втора действителност.

„Не бива лайковете да бъдат критерий за това дали си значим и същностен като човек“, каза още служителят на УНИЦЕФ. 

Кампанията на организацията и партньори цели да води открито диалог, за да може темата с психичното здраве на подрастващите да стане приоритет на обществото. Един от начините за това е, като се осветяват и лошите, и добрите страни на естествената за децата и младежите среда - интернет пространството. Също така, като се засилва критичното мислене на младите хора, като се подкрепят родителите, като се работи и с учителите, за да има цялостен подход, стратегически инвестиции и преодоляване на ключови състояния, през които тийнейджърите преминават. Статистиката показва, че 50% от всички психични разстройства се отключват до 14-годипна възраст. Затова този период е ключов за формирането на поведенията, нагласите, устойчивостта на младите хора, вкл. към стрес, депресия, тревожност, тормоз – които онлайн пространството катапултира в ситуацията на пандемия.

Източник: UNICEF/UN046200/Kljajo

„Онлайн пространството трябва да има свои правила. Интернет не е нито лош, нито е добър сам по себе си, въпросът е как го използват хората. От там идва и кибертормозът като явление – като един отдушник вероятно на много проблеми и травми, които се натрупаха в обществото и покрай пандемията“, отбеляза Ивайло Спасов.

„В момента живеем живот, който преди 5 години щеше да е невъзможен, немислим дори. Дори училището ни е онлайн“, заяви 17-годишната Милена Радойцева от Втора АЕГ „Томас Джеферсън“, член на Младежкия панел към Центъра за безопасен интернет и на Детския съвет на Eurochild. По думите ѝ, макар тя да е представител на едно дигитализирано поколение, за младите хора като нея все пак е предизвикателство да се адаптират към новия начин на живот.

„Интернет пространството застава на мястото на училището. А училището е среда, в която ние се учим да общуваме, учим се на етикет, на дисциплина – и това малко или много ни беше отнето“, казва ученичката.

Според нея прекарването толкова време вкъщи и изолирани може да се отрази негативно на най-малките. Те все още не са се научили какво е да бъдеш физически на училище, важни са социално-емоционалните умения, които изграждат – като фундамент на функционирането им в обществото изобщо.

Също така има и други последствия – може да срещнем проблеми онлайн, като кибертормоз, и трябва да умеем да се пазим – добавя Милена.

„Родителите трябва внимателно да следят поведението на децата си“, отбеляза и Иглика Иванова, родител, преподавател и част от Коалицията за медийна грамотност. Промени в поведението, като загуба на мотивацията, незаинтересованост към всичко, свръхраздразнителност – това са все знаци, че с детето ни се случва нещо, каза още тя. По думите ѝ е важно да говорим повече с децата си и да се включваме в техния свят.

„Бих посъветвала и родителите да бъдат активна част в тази комуникация, било то чрез съвместни участия във видеоигри или интерес към съдържание, което децата консумират, или пък да потърсят начин да се включат в някаква група по интереси, за да общуват. Когато родителите малко или много са въвлечени в това, могат да създадат едно чувство на нормалност у децата“, отбеляза Иглика Иванова. 

По думите ѝ децата в първи и втори клас или децата, които сменят паралелката и са с нови съученици и учители, са особено уязвими групи, когато говорим за изолация, физическа дистанция и за преминаване към дистанционно обучение без необходимата подготовка на никого.

„Това рефлектира в затвореност, в сериозни вътрешни емоционални преживявания, което стана ясно и от изследване на УНИЦЕФ сред млади хора от миналата година“, казва още експертът.

„Родителите нито трябва да са свръхпротективни, нито да са незаинтересовани за това какво се случва с децата им. Не трябва да се изпада в крайности“, коментира и Ивайло Спасов.

„Децата са онлайн, не можем да ги накараме да са изцяло офлайн, няма и нужда. Затова нашето решение е да сме там, където са те – в интернет пространството. Там да създадем платформите, които ще им помагат да се свържат със специалисти, да четат вярното съдържание как да си помогнат психически, да изградят умения как да се справят при стрес, депресия, самонараняване“, добави той.

Целта на УНИЦЕФ е да създаде онлайн платформа за самопомощ и подкрепа (уебсайт и мобилно приложение) за тийнейджъри, която да е безплатна, леснодостъпна и атрактивна за употреба. Там те ще могат да намират информация за най-често срещаните психични състояния и практични съвети как да сами да си помогнат. В платформата ще бъдат представени и лични истории на младежи, преминали през различни емоционални и поведенчески промени. Младежите ще имат достъп до ресурси и контакти за организации, които могат да им помогнат. Платформата ще е полезна и достъпна и за родители и учителите, които са най-значимите възрастни в живота на всяко дете и млад човек и също трябва да са подготвени по темата психично здраве.

При наличие на голяма нужда от електронни услуги за психично здраве и на достатъчно набрани средства за подкрепа – като втора фаза на платформата УНИЦЕФ предвижда да създаде и онлайн система, която да свързва младежи в България с психолози, социални работници, младежки работници. Тя ще е лесно достъпна, безплатна и свързана с други утвърдени услуги за подкрепа в страната.

Повече за кампанията на УНИЦЕФ в подкрепа на психичното здраве на децата и младежите в България „Отвъд усмивките. Как си всъщност?” и как заедно можем да помогнем на тийнейджъри и младежи да се справят със стреса, тревожността и депресията в условията на пандемия можете да научите на сайта на УНИЦЕФ.

Подкрепете УНИЦЕФ да създаде онлайн платформа за детско и младежко психично здраве, като станете БЛАГОДЕТЕЛ с месечни дарения от 5 лв. към УНИЦЕФ. Изпратете СМС с цифра 5 на 1021 или дарявайте онлайн на dari.unicef.bg. Основен медиен партньор на кампанията е Нова Броудкастинг Груп и Нетинфо

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 20 минути

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 1 час

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 3 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 3 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 4 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 4 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали

,

Нова Зеландия е връхлетяна от разрушителни ветрове, проливни дъждове, сняг и високи вълни

Свят Преди 5 часа

В района на столицата около 1000 домакинства нямат ток

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Най-търсените умения и професии в България и Европа през 2025 г.​

Пари Преди 5 часа

Технологичният напредък, демографските промени и преходът към зелена икономика оформят новите правила

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 6 часа

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Снимката е илюстративна

Първото изображение от най-големия слънчев телескоп в света улови Слънцето с невиждани детайли

Любопитно Преди 6 часа

Снимката е първата, направена от новия видимо регулируем филтър на Слънчевия телескоп на Националната научна фондация на САЩ „Даниел К. Инуйе“.

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 6 часа

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Догоните и Сириус: Африканското племе с древни познания за Космоса

Любопитно Преди 6 часа

Неговите космологични представи и астрономически знания предизвикват интерес и дебати сред учени и изследователи от десетилетия

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 7 часа

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 8 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет