Г лавният прокурор Иван Гешев уведоми министъра на външните работи за събрани доказателства за извършвана разузнавателна дейност на територията на страната от чужд гражданин, ползващ се с дипломатически имунитет, съобщиха от прокуратурата.

Досъдебното производство за престъпление срещу Република България е било образувано по сигнал на Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС) в Специализираната прокуратура.

По информация на NOVA става въпрос за полковник Василий Сазанович - военно аташе в посолството на Руската федерация в София.

В хода на разследването по досъдебното производство е установено, че в периода от 2017 г. до настоящия момент, пореден гражданин на Руската федерация е осъществявал разузнавателна дейност, при която е била събирана военна информация, в т.ч. за числеността за разполаганите на територията на България по време на учения военнослужещи от САЩ. Целта е била информацията, представляваща държавна и служебна тайна, да бъде предадена на руското военно разузнаване в Москва. За реализирането на незаконната си дейност руският гражданин е осъществявал контакти с български гражданин, който е имал достъп до съответната класифицирана информация. На него е била обещавана и предоставяна финансова облага.

Двамата руски дипломати, обвинени в шпионаж, напуснаха България

Установено е, че руският гражданин се ползва с дипломатически статут. Съгласно чл.31 т. 1 от Виенската конвенция за дипломатическите отношения, въпреки наличието на основания за привличането му в качеството на обвиняем за престъпление по чл. 104 ал. 1 НК, наказателното производство срещу чуждестранния гражданин е спряно на основание чл. 25 ал. 1 т. 3 НПК - "деецът е лице с имунитет".

Какви тайни търси Русия у нас

В тази връзка, на 17 декември 2020 г., главният прокурор Иван Гешев уведоми официално министъра на външните работи за установеното в хода на разследването и предприетите действия.

Министерството на външните работи на Република България реагира, като обяви за персона нон грата дипломат от руското посолство в София и му даде 72 часа срок да напусне страната заради действия, несъвместими с дипломатическия му статут. Нота с това съдържание бе връчена на заместник-ръководителя на дипломатическата мисия, който бе извикан в сградата на МВнР.

Американското посолство в България излезе с официална позиция, след като стана ясно, че руски дипломат е осъществявал разузнавателна дейност в България.

„През последните седмици и месеци сме свидетели на твърде много примери на агресивни действия от страна на руски служители - от шпионаж в България до отравяне на опоненти както в своята собствена страна, така и в чужбина. България е силен съюзник и партньор в НАТО и има неотменно право да защитава своя суверенитет”, заявиха от посолството на САЩ.

"Обръщаме внимание на днешното изявление на министъра на външните работи на Република България относно шпионска дейност на руски дипломат на територията на България. България е близък партньор и важен съюзник в НАТО. Тя има правото да разследва незаконно външно вмешателство, което подрива суверенитета ѝ. Обединеното кралство подкрепя действията на българските власти в отговор на тази заплаха и в защита на гражданите, суверенитета и националната си сигурност", написаха от Посолството на Великобритания в София във "Фейсбук".

Русия обяви, че запазва право си за ответни мерки. Така от руското посолство у нас отговориха на предприетите от България действия срещу техен военен, военновъздушен и военноморски аташе, за когото стана ясно, че е осъществявал разузнавателна дейност.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>След месеци война: Израел и Ливан направиха първата крачка към мира</p>

Израел и Ливан подписаха рамково споразумение след преговори, проведени с посредничеството на САЩ

Свят Преди 8 часа

Документът цели да сложи край на сраженията между Израел и „Хизбула“ и да отвори път към трайно примирие

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Трагедията във Венецуела: Жертвите вече са 920, над 50 000 са в неизвестност

Свят Преди 8 часа

Спасителни екипи от няколко държави се включиха в издирването на оцелели, докато ООН определя операцията като изключително сложна

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

Мълчалив вик за справедливост: Протест в памет на всички деца, загинали на пътя

България Преди 10 часа

Демонстрации се проведоха в цялата страна с призив за по-строг контрол и по-безопасни пътища

<p>Тръмп: Това е &quot;глупаво нарушение&quot; на примирието (ОБЗОР)</p>

Тръмп обвини Иран в нарушение на примирието след атака с дронове в Ормузкия проток

Свят Преди 10 часа

Напрежението в Персийския залив отново се покачва, след като Тръмп съобщи за иранска атака с дронове срещу търговски кораби в Ормузкия проток

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Самолет се вряза в най-високата сграда в Пекин

Свят Преди 10 часа

Полицията отцепи района около 108-етажния „Ситик Тауър“, а властите все още не са излезли с официална информация.

<p>Горещината спря най-старата АЕЦ в света</p>

АЕЦ „Бецнау“ спря работа заради високи температури на река Ааре

Свят Преди 11 часа

Гореща вълна в Европа доведе до временно спиране на най-старата действаща атомна централа в света

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

Изписаха от болница треньора, пострадал при катастрофата на АМ Тракия“

България Преди 11 часа

При трагедията загинаха две 9-годишни деца и бащата на едно от тях

Българин хванат в корупционен скандал за 100 000 евро в Румъния

Българин хванат в корупционен скандал за 100 000 евро в Румъния

Свят Преди 12 часа

DNA разкри схема в хазартния сектор и разследва и политически фигури

<p>ВМС&nbsp;унищожиха дрейфащ&nbsp;дрон край Кранево</p>

Военноморските сили унищожиха дрейфащ дрон край Кранево

България Преди 13 часа

Военните са действали по заповед на командването заради риск за безопасността

<p>Какво се случва с българското участие в Обединения институт за ядрени изследвания в&nbsp;Русия</p>

Дебат в НС за българското членство в Обединения институт за ядрени изследвания в Русия

България Преди 13 часа

Замразено членство, натрупани задължения и 26 български учени в центъра на научно-политически дебат

<p>Брюксел иска да спре закрилата за украински мъже в наборна възраст</p>

ЕС удължава временната закрила за украински бежанци, но въвежда нови ограничения

Свят Преди 13 часа

Европейската комисия предлага промени в статута, които могат да засегнат украинските мъже в наборна възраст.

,

Сватба няма да има: Брад Пит попари слуховете за брак с Инес де Рамон

Любопитно Преди 13 часа

Напук на слуховете за годеж, Брад Пит няма намерение да се жени за Инес де Рамон. Въпреки че семейството му я обожава и я смята за част от фамилията, актьорът предпочита спокойствието пред нов брак след тежкия развод с Анджелина Джоли

Един от най-близките хора на Путин: Кой беше Сергей Иванов

Един от най-близките хора на Путин: Кой беше Сергей Иванов

Свят Преди 13 часа

Кремъл потвърди смъртта на 73-годишния Сергей Иванов, заемал ключови постове в руската власт повече от две десетилетия

Оливия Уайлд блесна на червения килим на „Поканата“ с дръзка визия

Оливия Уайлд блесна на червения килим на „Поканата“ с дръзка визия

Любопитно Преди 14 часа

42-годишната актриса и режисьор Оливия Уайлд прикова погледите в Лос Анджелис по време на премиерата на новия си трилър „Поканата“. Звездата се появи с дръзка рокля по поръчка на Saint Laurent и направи откровени признания за личния си живот

<p>Почина Сергей Иванов - дългогодишен доверен човек на Путин</p>

Почина бившият министър на отбраната на Русия Сергей Иванов на 73 години

Свят Преди 14 часа

Дългогодишният съратник на Владимир Путин заемаше ключови постове в КГБ, ФСБ, Кремъл и руското правителство.