"Германия не иска нови страни да се присъединяват към Шенгенското пространство за свободно движение в близко бъдеще", заяви в Брюксел германският вътрешен министър Томас де Мезиер.

Водещи австрийски политици от различни партии подкрепиха тази позиция и също отхвърлиха плана на Юнкер за разширяване на еврозоната - вижте във видеото.

Макрон: Ще подкрепя желанието на Борисов за еврозоната

Ангела Меркел: Благодаря на България за опазването на границата с Турция

Борисов: Еврото и еврозоната са задължителни

Европейската комисия предложи България, Румъния и Хърватия да бъдат включени в Шенгенското пространство с реч на Юнкер, произнесена броени седмици преди парламентарните избори в Германия и Австрия.

"За да сме честни обаче, ще има дълъг път за изминаване", посочи днес германският вътрешен министър Томас де Мезиер.

В Австрия партийни лидери изразиха съмнение дали потенциалните нови страни членки на Шенгенското пространство ще могат да изпълнят изискванията в областите на икономиката и сигурността за влизане в Шенген и в еврозоната.

Юнкер предлага нов финансов "инструмент за европрисъединяване", с който да се оказва помощ на желаещите да влязат в еврозоната страни.

"Мисля, че концепцията не е добре обмислена", отвърна канцлерът и лидер на Австрийската социалдемократическа партия Кристиан Керн и даде пример с дълговата криза в Гърция, която е член на валутния съюз.

"Това не може да стане, докато не са изпълнени критериите", посочи пък външният министър Себастиан Курц, който е лидер на десноцентристката Австрийска народна партия.

Лидерът на крайнодясната Австрийска партия на свободата Хайнц-Кристиан Щрахе смята, че Шенгенското пространство не трябва да се разширява, докато външните граници на ЕС не са адекватно охранявани.

– Скъпи, да направим семейен бюджет! – Добре. – Аз давам идеите, ти даваш парите.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Военен джип се преобърна по таван в Прохода на Републиката

Военен джип се преобърна по таван в Прохода на Републиката

България Преди 18 минути

Инцидентът е станал малко след Гурково, в района на движение в посока Велико Търново

Oткриха фалшиви евробанкноти у мъж в Пернишко

Oткриха фалшиви евробанкноти у мъж в Пернишко

България Преди 29 минути

При претърсване на жилището му са иззети около 9000 евро в различни купюри и устройство за броене на пари

След трагедията с намушканото момче в София:  Защо е толкова лесно да носиш нож в България?

След трагедията с намушканото момче в София: Защо е толкова лесно да носиш нож в България?

Свят Преди 1 час

В България няма приета дефиниция на "хладно оръжия"

Глобален срив в интернет: Едни от най-популярните приложения спряха да работят

Глобален срив в интернет: Едни от най-популярните приложения спряха да работят

Технологии Преди 2 часа

Проблемите са започнали около 10:00 часа българско време

Митов пред The Times: Руски шпиони работят с трафиканти на хора, за да залеят Европа с мигранти

Митов пред The Times: Руски шпиони работят с трафиканти на хора, за да залеят Европа с мигранти

Свят Преди 2 часа

Той предупреди британските тийнейджъри, които помагат на „неомарксистки групи“ на границата между България и Турция, че са изправени пред затвор и големи глоби, ако съдействат на мигрантите да влязат незаконно в ЕС

Ако бъде поканен: Зеленски e готов за тристранна среща с Путин и Тръмп в Унгария

Ако бъде поканен: Зеленски e готов за тристранна среща с Путин и Тръмп в Унгария

Свят Преди 2 часа

Президентите на Русия и САЩ обявиха, че ще се срещнат в унгарската столица, вероятно в рамките на няколко седмици

Ето къде да обмените стотинките си в евро лесно

Ето къде да обмените стотинките си в евро лесно

България Преди 2 часа

Твърдението, че след влизането на България в еврозоната хората няма да има къде да обменят жълтите си стотинки е невярно

„Краси... дете мило“ - треньорката на убитото момче с покъртителни думи във Facebook

„Краси... дете мило“ - треньорката на убитото момче с покъртителни думи във Facebook

България Преди 2 часа

Трагедията разтърси спортната общност и предизвика вълна от съчувствие в социалните мрежи

<p>Aз съм доктор - тази популярна съставка в бързото хранене може да ни убие</p>

NYP: Aз съм доктор - тази популярна съставка в бързото хранене може да ни убие

Свят Преди 2 часа

Защо бързата храна те кара да се чувстваш зле?

<p>Заради &quot;зловещи ритуали&quot;:&nbsp;Град забрани осиновяването на черни котки&nbsp;&nbsp;</p>

Град забрани осиновяването на черни котки заради "зловещи ритуали" на Хелоуин

Свят Преди 3 часа

"Целим да предотвратим всякакви мрачни практики", каза заместник-кметът на град Тераса, Ноел Дуке

Ново скандално видео на Тръмп, летящ с изтребител, изсипвайки отпадъци върху протестиращи „No Kings“

Ново скандално видео на Тръмп, летящ с изтребител, изсипвайки отпадъци върху протестиращи „No Kings“

Свят Преди 3 часа

В събота вечерта президентът публикува шокиращо видео, генерирано с изкуствен интелект, в което е изобразен като пилот на изтребител, носещ корона на главата си

<p>Изборите в РСМ: ВМРО - ДПМНЕ води в 53 общини, балотаж в Скопие</p>

Изборите в Р Северна Македония: ВМРО - ДПМНЕ води в 53 общини, балотаж в Скопие

Свят Преди 3 часа

Това сочат последните данни от преброяването на гласовете от първия тур на местните избори

Вижте безценната колекция бижута, откраднати от Лувъра (СНИМКИ)

Вижте безценната колекция бижута, откраднати от Лувъра (СНИМКИ)

Свят Преди 3 часа

Крадците откраднаха девет безценните предмета, а според експерти властите имат седмица, за да ги октрият

<p>Макрон: Кражбата от Лувъра е атака</p>

Еманюел Макрон: Кражбата от Лувъра е атака срещу културното ни богатство

Свят Преди 3 часа

Проектът за модернизация на Лувъра, представен през януари, предвижда засилване на мерките за сигурност.