С редствата от втория транш по Националния план за възстановяване и устойчивост не са загубени безвъзвратно, заяви на втори брифинг в рамките на деня вицепремиерът Томислав Дончев.

"Причината да коментирам с вас днес опасността, напълно реална, България да не използва всичките средства от Националния план за възстановяване и устойчивост, е драстичното забавяне в изпълнението на проектите през изминалите четири години", каза Дончев в Министерския съвет. 

"Оценката за една голяма част от проектите показва, че не могат да бъдат реализирани в тази година и половина, която имаме до крайния срок, който е август месец следващата година. Ако по даден проект не се е случило нищо - никой не е разработил документация, никой не е провел обществена поръчка, никой не е възложил - няма шанс той да се случи. Ако той тръгне, България ще се окаже в позицията да плати разходите от националния бюджет, защото проектът не може да бъде оставен по средата", обясни Томислав Дончев. 

Вицепремиерът бе категоричен, че за година и половина България не може да компенсира четири години бездействие. 

"България е подала искане за второ плащане октомври месец 2023 година. Плащанията са обвързани с реформи, България е изпълнила 85% от реформите по това плащане, но Комисията няма да ни преведе второто плащане, защото България не е изпълнила всички реформи. Оттук имаме шестмесечен срок да рестартираме процеса в Народното събрание. Това ще бъде направено, опитвайки се да спасим по-голямо плащане от второ плащане. Това е моята позиция, това е позицията на парламентарната група. Всякакви спекулации по темата са изключително неуместни", посочи Дончев.

Министърът на иновациите обясни, че до момента закона за личните фалити и антикорупционното законодателство, които парламентът все още не е приел, а са заложени като условие за втория транш, не са били добре написани. 

"Нито щеше да помогне на вечните длъжници, но щеше да задръсти съдилищата. Сега този закон е преработен и той е с много по-добро качество. Не виждам причина да не бъде приет от Народното събрание. Както и преработената версия на Закона за лицата подаващи сигнали - не виждам причина той да не бъде приет", подчерта Дончев.

Дончев уточни, че правилата за избор на новата Антикорупционна комисия са изготвени от Рая Назарян и в "много висока степен, ако не и на 100%, са съгласувани с Европейската комисия". 

"Либерализация на пазара на електроенергия. Цената на тази реформа е 200 млн. лева. Ако трябва да бъда откровен, не съм сигурен, че една подобна реформа ще срещне подкрепа на Народното събрание. Въпросът тук е да бъде изготвен адекватен механизъм за компенсиране, който да помага на хората с по-ниски доходи, а в същото време да изключва някого, който ще топли 15 метра басейн", продължи вицепремиерът.

По думите му пътната карта за климатична неутралност също препятства постигането на консенсус около второто плащане. Томислав Дончев припомни, че при последния опит за приемането ѝ в парламента депутатите стигнаха до опити за саморазправа и бойкотираха заседанието на парламента. 

Той предупреди: "България е пропиляла ужасно много време. Трябва да бъде направен анализ на всички проекти - проект по проект. Тези, които са в изпълнение, за тях са положени всички усилия да бъдат ускорени". 

Вицепремиерът коментира, че няма опасност за бюджета, каквито съображения бяха изразени от "Продължаваме промяната", но отново подчерта, че трябва да бъде извършен прецизен анализ на проектите, които са предвидени да се реализират по Плана за възстановяване и устойчивост, така че страната ни да не плаща с национални средства за тях.

На първия си брифинг днес Дончев заяви Европейската комисия може да откаже да преведе 653 млн. евро от втория транш по Националния план за възстановяване и устойчивост.

„Европейската комисия ползва такава формула – ако някоя реформа е по-важна, тя увеличава стойността, така че приход по второ плащане няма да има“, каза Дончев.

Той обясни, че до момента България е получила първо плащане за 2,677 млрд. лв. Дончев припомни, че преди седмици е анонсирал в Народното събрание ситуацията около НПВУ, която, по думите му, е тревожна. 

Мерките и реформите по целия план са общо 321 до девето плащане, от тях България до момента е изпълнила 115, каза още Томислав Дончев. Според него за четири години България е изпълнила незначителна част от реформите.

„Средствата, които сме използвали от полученото първо плащане, са половината. Тези средства сме успели да разплатим в страната. Парите, с които разполагаме, ще ни бъдат достатъчни до септември“, каза още Дончев. Той припомни, че крайният срок за извършване на плащания по националния план е август следващата година. 

„При разговорите с Европейската комисия стана безпощадно ясно, че това е крайният срок и точка. След тази дата разходите не са допустими. Ако имаме плащания по някои проекти септември или октомври 2026 г., те се покриват от бюджета. Ние сме получили само първо плащане и сме успели да платим половината от него. Плащанията са малко над 10% за четири години. Сега за година и половина трябва да разплатим 90%, което е очевидно невъзможно“, обясни Дончев на първия брифинг. 

„С колегите от Европейската комисия постигнахме съгласие, че колкото и да е трудно и тежко подобно решение, най-разумното е да започне анализ и да се вземе трудното решение кои от проектите в плана да отпаднат. Ако те не отпаднат сега, фактически ще останат да бъдат финансирани от националния бюджет, което ще генерира екстремен риск от дефицит през 2026 г.“, допълни вицепремиерът. 

Дончев обяви също, че критерият за това кои проекти да отпаднат ще бъде само един и той е свързан с това дали проектът е започнал. 

„Ако крайният срок е август догодина по проекти, по които не е проведена нито една обществена поръчка, шансът да бъдат реализирани е нула. Само възлагането отнема четири месеца, и то в добрия случай, когато няма обжалвания“, аргументира се Дончев.

Той увери, че правителството ще положи максимални усилия, за да спаси колкото се може по-голяма част от финансирането. 

Томислав Дончев уточни също, че ще се направи опит част от проектите да бъдат спасени, като се прехвърлят към оперативните програми. Вицепремиерът подчерта, че всеки, който изпълнява проект по НПВУ, ще си получи дължимите му плащания, по думите му, рисковете са за незапочналите проекти. 

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Връща се мъж от командировка и пита 5 годишния си син: - Докато ме нямаше, дойде ли някой чичко на гости? - Нееее! - А,…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Какво става в Украйна, Русия се опитва да навлезе в Днепропетровска област

Свят Преди 26 минути

Регионът се намира западно от Донецка област и северно от Запорожка и Херсонска област

Транспортна стачка блокира Гърция

Транспортна стачка блокира Гърция

Свят Преди 44 минути

Препоръчва се шофьорите да избягват централните части на Атина и Солун

Районното управление в Кюстендил има нов началник

Районното управление в Кюстендил има нов началник

България Преди 1 час

Главен инспектор Иван Георгиев работи в системата на МВР от 2003 година

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

"Знаем добре какво правите": САЩ с остро предупреждение към Иран

Свят Преди 2 часа

Ще си понесете последствията на място и време, които ние ще изберем, заяви американският министър на отбраната Пийт Хегсет

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Шест месеца от трагедията на жп гарата в Нови Сад

Свят Преди 2 часа

Студенти и синдикати продължават с протестните действия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Петима души загинаха при трагичен инцидент в семейна ферма в Сърбия

Свят Преди 2 часа

Властите го определят като един от най-тежките подобни случаи в региона в последните години

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

Шофьор без книжка загина при катастрофа на АМ „Хемус“

България Преди 3 часа

Инцидентът е станал на 384-ия километър на магистралата, в района на Провадия

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Хан Док Су подаде оставка и обяви кандидатурата си за президентските избори

Свят Преди 3 часа

Постът временно ще заеме министърът на финансите Чой Сан Мок, както изисква законът

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

Министерството на туризма поема управлението на плаж „Болата“

България Преди 4 часа

Ще се работи за осигуряване на свободен достъп до плажа

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Отбелязваме 149 години от избухването Априлското въстание

Любопитно Преди 4 часа

Това е едно от най-значимите събития в българската история

<p>Илюминатите &ndash; мистерия, конспирации, но каква е истината</p>

Илюминатите – мистерия, конспирации, но каква е истината

Любопитно Преди 4 часа

Историята на едно от най-известните тайни общества

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Гърция поема председателството на Съвета за сигурност на ООН

Свят Преди 5 часа

Това е органът, който има главната отговорност за поддържането на международния мир и сигурност

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

На 116 години: Почина най-възрастната жена в света

Свят Преди 5 часа

Това е бразилската монахиня Ина Канабаро Лукас

Снимката е архивна!

Руска атака с дрон срещу Одеса, има загинали

Свят Преди 5 часа

Нанесени са и редица материални щети

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Милена Златкова откровено за Христо, майчинството и каузите

Любопитно Преди 6 часа

През изминалите 25 години гласът ѝ е безспорно един от най-известните в българското радио