Д епутатите решиха да отменят днешния парламентарен контрол. Това стана след предложение на председателят на групата на ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова.
По думите ѝ последният един час от работата на Народното събрание трябва да е посветен на заключителни обръщения и декларация от името на парламентарните групи, които пряко да се предават по обществените медии.
Предложението срещна подкрепата на 194-ма народни представители, 8 се обявиха против, а 14 се въздържаха. Така предложението на Десислава Атанасова бе прието от депутатите на „Продължаваме промяната“, ГЕРБ-СДС, ДПС, БСП, „Има такъв народ“, „Демократична България“ и „Възраждане“.
Никой от независимите народни представители не подкрепи предложението.
Междувременно парламентът прие Законопроект за ратифициране на Меморандума за разбирателство относно подкрепа за проекти на ЕС между правителството на Република България и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ), внесен от Министерския съвет.
Целта е да се осигури основата за сътрудничество с ЕИБ по европейските фондове за програмен период 2021-2027 г. Съгласно документа, подкрепата за проекти ще бъде осъществявана от ЕИБ въз основа на индивидуални споразумения, които ще бъдат подписани с бенефициенти и/или управляващи органи/органи по Европейските фондове.
Потенциалните сфери, в които ЕИБ ще осигурява техническа помощ, са подкрепа за изпълнение на проекти, развитие на институционален капацитет, подкрепа за разработване на секторни стратегически документи.
Парламентът ратифицира и Рамковото споразумение за партньорство и подкрепа между правителството на Република България и Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР).
Ратифицирането на споразумението осигурява основата за сътрудничество с МБВР по европейските фондове, включително Плана за възстановяване и устойчивост, за програмен период 2021-2027 г.
То предвижда МБВР да предоставя подкрепа (техническа помощ) за осъществяване на структурни реформи в България и за ефективно и ефикасно управление на средствата от ЕС за програмен период 2021-2027 г. Финансирането ще е в рамките на съответните европейски фондове в България.
Ратифицирането на Рамковото споразумение ще се изпълнява чрез двустранни споразумения за техническа помощ между МБВР и публични органи, които управляват проекти, финансирани със средства от бюджета на ЕС.
Народното събрание прие на първо четене и два законопроекта за промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ) преди предстоящото разпускане на този парламент. Единият е на Владислав Панев ("Демократична България") и група народни представители, другият - на Снежанка Траянска ("Има такъв народ") и група народни представители.
Депутатите отхвърлиха други два законопроекта за изменение на ЗУТ - на "Възраждане" и на Александър Дунчев от "Продължаваме Промяната".
Законопроектът, предложен от Владислав Панев (ДБ) и група народни представители, предвижда облекчаване на режима за изграждане, дооборудване или подмяна на инсталации за производство на електрическа, топлинна или на енергия за охлаждане от възобновяеми източници само за собствено потребление, ако общата им инсталирана мощност не надхвърля 10,8 kw, както и облекчаване на режима за изграждане и реконструкция от вертикално в хоризонтално разпределение на вътрешни сградни инсталации за отопление и битово горещо водоснабдяване в съществуващи сгради.
Измененията, предложени от Снежанка Троянска (ИТН) и група народни представители, са свързани с намаляване на административната тежест, освобождаване на главните архитекти от несвойствени функции и въвеждане на по-високи отговорности на проектантите и на лицата, извършващи оценка за съответствие на инвестиционните проекти с основните изисквания към строежите и упражняващи строителен надзор.
Със законопроекта се предвиждат и разпоредби, даващи възможност на органите на ДНСК да упражняват по-ефективен контрол върху дейността на общинските администрации в областта на строителния контрол за строежите от четвърта, пета и шеста категории, в това число и чрез налагане на санкции за неизпълнение в срок на дадени от органите на ДНСК указания. С предложените промени се уреждат и последиците от решения на Конституционния съд, с които се обявяват за противоконституционни разпоредби от закона.
За да влязат в сила обаче, промените следва да бъдат приети и на второ четене от парламента.
Костадинов: БСП вероятно няма да влезе в следващия парламент
Биков: Заговорът за сваляне на правителството беше между Нинова и Петков
Костадинов: След изборите предстои пречистване
Радев: Управляващата коалиция завещава на служебния кабинет хаос в енергетиката
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!