Б ългари, които са в капана на блокираната Газа, се опитват да се доберат до границата с Египет с надеждата да бъде отворен хуманитарен коридор.

Пред NOVA говори жена - баба на три деца, която няма никаква връзка и информация за съдбата на внуците си и тяхната майка. Контактът прекъснал снощи, след като районът, в който са нощували, е бил атакуван от въздуха.

Майката и децата отишли в Газа малко преди да започнат ударите. Първоначално те са били в северната част на анклава, но тръгнали на юг в търсене на безопасност. След като връзката с тях прекъснала, бащата на децата също тръгнал от България към границата с Египет. С надеждата да срещне семейството си на граничната бразда, когато най-накрая бъде отворен хуманитарен коридор. Екипът ни потърси информация от МВнР за майката с трите деца. От ведомството все още проверяват случая.

Броят на убитите в Газа палестинци от 7 октомври насам доближава 3800

Дни преди да започне войната, снахата на Инширах Шарафи и трите ѝ внучета - всички български граждани, отиват при роднини в Газа. Синът ѝ остава в България. Държи връзка с тях до снощи, когато бомба избухва и взривява къщата, в която са всичките ѝ роднини.

„Брат ми, с един от неговите синове, излизат да носят храни. Те се връщат и цялата 4-етажна сграда рухва върху тях. Живеещите в нея са около 70 души и засега са извадили 40 загинали, сред които и майка ми. Всичките ми племенници и внуците на моя брат са си отишли”, споделя Шарафи.

Информация за българката и трите ѝ деца на този етап няма. Още след първите атаки те искат да се върнат в България. Заради пълната блокада на Газа това се оказва невъзможно. Тогава синът на Инширах тръгва към египетската граница.

Чия е ракетата, поразила болницата в Газа

„Ние чакаме някой, ако има някаква връзка оттам, да ни каже какво се случва. Казвам на българския народ и на българската държава – вие носите отговорност за моите малки внуци, които са с българско гражданство и са в Газа”, категорична е Шарафи.

„До мен днес бомбардираха три блока, унищожиха ги изцяло”. Така започва разказа си Фадел Ашур за ситуацията в Газа.

„Хората не знаят къде да избягат от бомбите. Няма ток и чиста вода за пиене, а храната свършва”, допълва Ашур.

Съпругата му Светлана вече е тръгнала към границата с Египет с надежда да се спаси. „Не може, границата е заключена отвсякъде. Тотална блокадата - като войните през Средновековието. Обграждат града, докато се разпадне”, казва Фадел.

Обажданията по телефона в Газа вече са почти невъзможни и затова не знае къде се намира в момента съпругата му и дали е успяла да стигне.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Арест в Швеция на съпруг, че дал съпругата си на 120 мъже

Арест в Швеция на съпруг, че дал съпругата си на 120 мъже

Свят Преди 7 часа

Към момента са повдигнати обвинения на двама предполагаеми клиенти

Българин е обвинен в убийство в затвор в Гърция

Българин е обвинен в убийство в затвор в Гърция

Свят Преди 8 часа

Сред посочените свидетели е и осъденият престъпник Алкет Ризай

Зеленски би тревога: Русия готви масиран удар

Зеленски би тревога: Русия готви масиран удар

Свят Преди 11 часа

Той подчерта, че „всяка руска ракета е отговор на агресора на призивите за прекратяване на войната“

Снимката е илюстративна

Сензацията "обратен водопад" - какво причинява природния феномен

Любопитно Преди 12 часа

Магически кадри от Индия взривиха мрежата – мощни ветрове превърнаха водната каскада в сюрреалистично зрелище, което противоречи на физиката.

Иля Малинин

„Гнусна онлайн омраза“: Иля Малинин с мощно послание след кошмара на леда

Свят Преди 12 часа

21-годишният състезател е открит относно психичното си здраве и прекъсна мълчанието си в социалните мрежи в понеделник с мощно послание преди предстоящ проект, свързан с психичното здраве

Ужас, откриха мумифицирана жена в Германия, подозират пенсионна измама

Ужас, откриха мумифицирана жена в Германия, подозират пенсионна измама

Свят Преди 12 часа

Аутопсията не е успяла да уточни нито причините, нито датата на смъртта

ЕК, Италия и Гърция пращат наблюдатели в Съвета за мир на Тръмп

ЕК, Италия и Гърция пращат наблюдатели в Съвета за мир на Тръмп

Свят Преди 13 часа

Представителят на ЕК е еврокомисарят за Средиземноморието Дубравка Шуица

Иран демонстрира военна мощ в Ормузкия проток

Иран демонстрира военна мощ в Ормузкия проток

Свят Преди 13 часа

Иран многократно е заплашвал да блокира Ормузкия проток

Вкарват изкуствен интелект в здравеопазването

Вкарват изкуствен интелект в здравеопазването

България Преди 13 часа

В документа са посочени широк спектър от приложения

След жестоката катастрофа, в която кола влетя в автобус, повдигнаха обвинение

След жестоката катастрофа, в която кола влетя в автобус, повдигнаха обвинение

България Преди 13 часа

Обвиняемият е неосъждан и е с мярка за неотклонение задържане под стража

Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди Районния съд в Пловдив

Подсъдимият по делото „Дебора“ осъди Районния съд в Пловдив

България Преди 13 часа

Районният съд – Пловдив е осъден да плати на Георги Георгиев 500 евро обезщетение

<p>Откриха мъртва продуцентка&nbsp;на хитов сериал по време на снимки</p>

Трагедия в Атина: Откриха мъртва продуцентката на хитовия сериал „Техеран“ по време на снимки

Свят Преди 13 часа

Тялото на 52-годишната израелка е намерено в хотелската ѝ стая след дни на мълчание; полицията отхвърли версиите за покушение

57 години по късно: Разкриха истината за „изчезналите“ лунни записи на НАСА

57 години по късно: Разкриха истината за „изчезналите“ лунни записи на НАСА

Любопитно Преди 14 часа

Въпреки това, НАСА все още разполага с хиляди часове данни, доказващи, че първото кацане на Луната наистина се е състояло

Заради Епстийн, обиск в Института за арабския свят в Париж

Заради Епстийн, обиск в Института за арабския свят в Париж

Свят Преди 14 часа

Обвиняемият Ланг заяви, че е „спокоен“ въпреки претърсванията

Най-скъпата грешка: Мъж случайно изхвърли 20 златни кюлчета на стойност $140 хил. в боклука

Най-скъпата грешка: Мъж случайно изхвърли 20 златни кюлчета на стойност $140 хил. в боклука

Свят Преди 14 часа

Мъжът осъзнал грешката си на следващия ден и алармирал полицията

Млад мъж, обявен за починал, "възкръсна" в село Ягода

Млад мъж, обявен за починал, "възкръсна" в село Ягода

България Преди 14 часа

Мистерия с фалшив акт за смърт