Д ългогодишната политическа безизходица в България се задълбочава, след като разединеното Народно събрание не успя да излъчи правителство, два месеца и половина след изборите в най-бедната страна в Европейския съюз, предава АФП.

Консервативната партия ГЕРБ на бившия премиер Бойко Борисов предложи политическия новобранец проф. Николай Габровски за министър-председател, след като се класира на първо място на изборите на 2 октомври - четвъртите в страната от 2021 г. насам.

“Продължаваме Промяната” ще предложат правителство

Въпреки това Габровски, 51-годишен неврохирург и предложеният от него технократски кабинет успяха да получат подкрепата само на 113 депутати от общо 238 присъстващи.

Срещу предложения кандидат за министър-председател гласуваха 125 народни представители.

Неуспехът на ГЕРБ да събере достатъчна подкрепа за Габровски приближава възможността за нов предсрочен вот през пролетта, петите парламентарни избори за две години, които според анализаторите вероятно ще доведат до сходен фрагментиран парламент.

Партията ГЕРБ на трикратния премиер Бойко Борисов управляваше почти без прекъсване между 2009 г. и април 2021 г.

Радев: ГЕРБ заложи на амнезията на българите

Но тя загуби много избиратели и стана силно изолирана от другите партии след масовите антикорупционни протести срещу нея през 2020 г.

"Нямаме време, България трябва да излезе от стагнацията и изборната спирала възможно най-скоро", каза проф. Габровски, като предупреди, че новият предсрочен вот през март може да не е последният през следващата година.

В стремежа си да спечели подкрепа той включи в програмата си някои от приоритетите на другите партии, отнасящи се до бюджета, плана за възстановяване на ЕС, инфлацията, реформата в правосъдието, Шенген и еврозоната.

Въпреки това кабинетът му беше отхвърлен от "Продължаваме промяната", която управляваше за кратко в широка коалиция, преди да бъде свалена от власт при вот на недоверие, иницииран от ГЕРБ в края на юни.

ПП, ръководена от бивш предприемач, превърнал се в премиер Кирил Петков, която остана втора на последния извънреден вот, сега ще получи мандат да се опита да състави кабинет.

Ако не успее, президентът Румен Радев ще връчи трети и последен мандат на партия по свой избор.

Публикуваното в понеделник социологическо проучване на агенция "Тренд" показва, че ГЕРБ сега би получила 25,8% от гласовете, следвана от ПП с 19,2% - резултат, сходен с този от изборите на 2 октомври.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Гл. комисар Кандев: Дадохме всичко от себе си

Гл. комисар Кандев: Дадохме всичко от себе си

България Преди 3 часа

И.д. главен секретар на МВР: С колегите от цялата страна доказахме, че системата не е изгубена

Тир падна в пропаст край Прохода на Републиката

Тир падна в пропаст край Прохода на Републиката

България Преди 5 часа

Инцидентът е станал близо до Мишеморков хан

Радостин Василев: Ако сте част от българския парламент, значи сте го заслужили

Радостин Василев: Ако сте част от българския парламент, значи сте го заслужили

Преди 7 часа

Радостин Василев: Не мога да скрия огромното си разочарование

Тръмп: Печеля война, с много, нещата вървят изключително добре

Тръмп: Печеля война, с много, нещата вървят изключително добре

Свят Преди 7 часа

Тръмп: Резултатите в Иран ще бъдат невероятни... точно както във Венецуела

Почина Красимир Райдовски

Почина Красимир Райдовски

България Преди 7 часа

Райдовски наскоро претърпя неуспешна операция от злокачествено образувание на простатата

Израел осуетил план на Иран за атака срещу нефтопровода Баку-Джейхан

Израел осуетил план на Иран за атака срещу нефтопровода Баку-Джейхан

Свят Преди 7 часа

Иранската гвардия също така е планирала атаки срещу еврейски и израелски обекти в Азербайджан

Слави Трифонов след изборите: Преброих си приятелите!

Слави Трифонов след изборите: Преброих си приятелите!

България Преди 8 часа

Трифонов: По добре да си част от тези, които стърчат

Снимката е илюстративна

„Зловеща връзка“: Конгресът на САЩ също се зае с мистериозните изчезвания на топ учени

Любопитно Преди 9 часа

Най-малко 11 учени, свързани с НАСА, ядрени изследвания, аерокосмически програми и класифицирани проекти, са изчезнали или са били открити мъртви през последните години.

Повишиха риска от мегаземетресение в Япония

Повишиха риска от мегаземетресение в Япония

Свят Преди 9 часа

Японското правителство и Метеорологичната агенция на страната съобщиха, че вероятността от мегаземетресение през следващата седмица се е повишила до 1% спрямо обичайните 0.1%.

Сянка, защита и спокойствие на открито

Сянка, защита и спокойствие на открито

Любопитно Преди 10 часа

С просторната тента за градина, тераса и къмпинг

Румен Радев побеждава безапелационно и в преференциалния вот

Румен Радев побеждава безапелационно и в преференциалния вот

България Преди 10 часа

Размествания в листите на ПП-ДБ и ГЕРБ заради преференциите

Израелски войник разби с чук фигура на Христос в Ливан

Израелски войник разби с чук фигура на Христос в Ливан

Свят Преди 10 часа

Израелският министър на външните работи Гидеон Саар се извини на християните

САЩ почнаха ударни военни учения на прага на Китай

САЩ почнаха ударни военни учения на прага на Китай

Свят Преди 10 часа

Ученията ще бъдат най-големите до този момент

Ужас в руски цирк: Тигър се хвърли върху публиката

Ужас в руски цирк: Тигър се хвърли върху публиката

Свят Преди 11 часа

Инцидентът в Ростовска област предизвика вълна от паника и поднови дебатите за пълна забрана на използването на диви животни в представленията