Г рупировката "Ислямска държава" съобщи, че поема отговорността за атентата в Берлин, при който камион се вряза в тълпата в коледен базар и уби 12 души.

След повече от 24 часа мълчание агенция АМАК, през която джихадистите обявяват, че застават зад един или друг кървав удар, съобщи следното:

"Войник на ИД извърши операцията в Берлин в отговор на призивите да бъдат поставени под прицел гражданите на страни от международната коалиция" срещу ИД. 

Междувременно атентаторът се издирва,

след като стана ясно, че арестуваният пакистанец, заподозрян за вчерашния удар, не е истинският извършител. 

Часове по-късно стана ясно и че арестуваният бежанец е бил освободен. „Съдебните тестове, направени досега, не дават доказателства за присъствието на обвиняемия в кабината на камиона по време на престъпленията“, се казва още в съобщението на прокуратурата. 

"Задържали сме погрешния човек, поради което имаме и нова ситуация. Истинският извършител е все още на свобода, въоръжен и в състояние да извърши нови посегателства", казал висш полицейски шеф, цитиран от вестника.

Камионът убиец от Берлин се врязъл в тълпата целенасочено

Вижте снимки от мястото на трагедията в галерията ни

Събитията, които разтърсиха света през 2016 г.

Началникът на берлинската полиция Клаус Кант, цитиран от Асошиейтед прес, каза, че не е ясно дали мъжът, задържан след атентата с камион на коледния базар, наистина е шофьорът. "Засега не можем да потвърдим това", посочи той пред журналисти.

"Заподозреният отрича да е извършил деянието", написа в Туитър полицията, като призова към бдителност.

Човекът, заподозрян за атаката в Берлин, е пакистанец, подал молба за убежище, който отрича да е извършителят, каза германският вътрешен министър Томас де Мезиер, цитиран от АФП. Според министъра мъжът е пристигнал в Германия на 31 декември 2015 г. и бил регистриран, след което се появил отново в Берлин през февруари.

Молбата му за убежище още не е разгледана, тъй като мъжът не е бил разпитан от компетентните органи поради липсата на преводач. Той отрича престъплението. Разследването продължава, каза Де Мезиер.

Вътрешният министър подчерта, че няма никакво съмнение, че вчерашното нападение е атентат. Той отбеляза, че до момента групировката "Ислямска държава" не е поела отговорност за акта по известните на властите канали.

Де Мезиер уточни най-новата равносметка от трагедията: 12 убити и 48 ранени, 18 от които - тежко. Малко от жертвите са разпознати, добави той.

Министърът потвърди, че полският гражданин, намерен мъртъв в кабината на камиона, е бил убит с огнестрелно оръжие.

Източници по сигурността казали за ДПА, че заподозреният за атаката в Берлин е бил известен на полицията във връзка със сексуално посегателство, извършено през юли. След разследване името му било включено във федерална база данни на престъпниците.

Очевидец на атаката в Берлин гонил на разстояние два километра предполагаемия шофьор на камиона, което помогнало за задържането на заподозрения, посочи полицията. "С помощта на този човек стана възможно арестуването на заподозрения. Този граждански кураж ни носи днес известна утеха", отбеляза говорител на берлинската полиция, цитиран от в. "Велт".

Първоначално германските медии съобщиха, че заподозреният е 23-годишният Навед Б., дошъл от Пакистан преди година. Самият Навед обаче отрича да е замесен в атаката.

Заради трагедията на берлинския коледен базар в Германия за днес е обявен национален траур,

знамената на държавните учреждения ще бъдат свалени наполовина.

Новината за нападението в германската столица е водеща за всички европейски медии. „Черна нощ за Берлин и за цяла Германия“, пише италианският в. „Стампа“. Трагедията се разигра точно в района на мемориалната църква "Кайзер Вилхем", оцеляла по чудо от бомбардировките през Втората световна война и превърнала се в символ на мира, допълва изданието.

Полски тир, потеглил от Италия, прегази 12 души насред германската столица.

Дали това не отговор на Халифата на ИД към Запада,

пише в. „Република“. Неотдавна новият говорител на ИД призова от Мосул ислямистите да удвоят усилията си, да нанасят повече удари по „кръстоносците“ – американци, европейци, турски предатели, руски комунисти, арабски тирани.

Вчера само за няколко часа имаше терористично нападение срещу туристи в Йордания, масово прегазване на хора в Берлин, убийство на руския посланик в Анкара – трудно е да се разбере дали една и съща сила режисира всички тези атаки.  Дали всичко това не означава, че губейки терен в Ирак, Сирия, Либия, халифатът на ИД започва да залага на зрелищни операции, пита в. „Република“.

Шок и ужас в Берлин, пише в. „Кориере дела сера“. Но германците знаеха, че се приближава буря. Само преди няколко дни в страната беше задържано 12-годишно момче, планирало атентат със самоделна бомба, повлияно от риториката на ИД.

Германия беше шокирана и парализирана от ужас по-малко от седмица преди Бъдни вечер, пише френското издание „Фигаро“ и допълва, че властите вече разглеждат атаката като предполагаем терористичен акт. В. „Монд“ припомня, че тази година в Германия бяха извършени серия от атаки, потресли обществеността.

Кошмарът се сбъдва: нападение срещу коледен базар,

пише германският ежедневник „Франкфуртер алгемайне цайтунг“. Предполагаемата терористична атака превърна коледната атмосфера в траурна. Шокът от тази жестокост няма да изчезне толкова бързо, изтъква изданието.

Удар по сърцето на Берлин, пише в заглавие германският ежедневник „Зюддойче цайтунг“. Снощи в германската столица се случи това, от което хората отдавна се страхуваха. Коледният базар до Мемориалната църква „Кайзер Вилхелм“ е един от най-популярните в германската столица. След като камион се вряза в събралото се множество, първо настъпи хаос, а после се възцари скръбна тишина. Градът е потресен, коментира изданието.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Неочакван обрат върна Лечителите в Изолатора на “Игри на волята”

Неочакван обрат върна Лечителите в Изолатора на “Игри на волята”

Любопитно Преди 4 часа

Директна елиминационна битка очаква капитаните Лапунов и Томи утре вечер

Редица страни остро разкритикуваха Беларус в ООН

Редица страни остро разкритикуваха Беларус в ООН

Свят Преди 5 часа

Обвиниха властите в Минск в системни репресии

Израел уби командир на "Хизбула" в Южен Ливан

Израел уби командир на "Хизбула" в Южен Ливан

Свят Преди 7 часа

Ливанското министерство на здравеопазването съобщи за един убит и седем ранени цивилни

Сирски: Киев напредва в района на Добропиля в Източна Украйна

Сирски: Киев напредва в района на Добропиля в Източна Украйна

Свят Преди 7 часа

Сирски информира, че продължава да работи в Донецка област

Как изразът "6 7" стана дума на годината

Как изразът "6 7" стана дума на годината

Любопитно Преди 8 часа

Предполага се, че сленгът произлиза от песен на рапъра Скрила

<p>Влак дерайлира в Англия, има ранени</p>

Влак дерайлира в Северна Англия, има ранени

Свят Преди 8 часа

Британската транспортна полиция уточни, че 85 пътници са били евакуирани от влака

Явор Куюмджиев за "Булгаргаз" и "Топлофикация": Изтичат огромни суми в тези две бездънни ями

Явор Куюмджиев за "Булгаргаз" и "Топлофикация": Изтичат огромни суми в тези две бездънни ями

България Преди 8 часа

Според бившия енергиен министър държавата източва печелившите дружества в системата на енергетиката, за да подсигури централния бюджет

<p>Бабиш се завръща на власт с евроскептична коалиция в Чехия</p>

Андрей Бабиш се завръща на власт с евроскептична коалиция в Чехия

Свят Преди 9 часа

Той спечели гласоподователите благодарение на обещания за повишаване на държавните разходи за чешките граждани и за противопоставяне на политиката на ЕС

<p>Подпалиха колата на водещ политик от АзГ&nbsp;в Хамбург</p>

Подпалиха колата на водещ политик от "Алтернатива за Германия" в Хамбург

Свят Преди 9 часа

Говорител на полицията заяви, че случаят се разследва като умишлен палеж

Доналд Велики? Президентът на САЩ разширява границите на властта

Доналд Велики? Президентът на САЩ разширява границите на властта

Свят Преди 9 часа

"Има несъмнено авторитарен аспект у него“, казва Тод Белт, политолог от университета „Джордж Вашингтон“

МФ публикува законопроекта за Бюджет 2026

МФ публикува законопроекта за Бюджет 2026

България Преди 10 часа

Какви параметри са заложени в бюджета?

<p>Вълчев: Не е ясно откога и с колко ще бъдат увеличени учителските заплати</p>

Красимир Вълчев: Не е ясно откога и с колко ще бъдат увеличени учителските заплати

Свят Преди 10 часа

"Имаме едни разчетени средства, но е въпрос на разговори със синдикатите откога и с колко да увеличим възнагражденията", каза той

Мъж пребил съпругата си, защото отказала да му даде пари за дрога

Мъж пребил съпругата си, защото отказала да му даде пари за дрога

България Преди 10 часа

Жената подавала жалби в полицията, но по-късно ги оттегляла, за да продължи съвместния им живот заради децата

<p>&ldquo;Хамас&rdquo; е в готовност да се откаже от тежките си оръжия</p>

Бишара Бахбах: “Хамас” е в готовност да се откаже от тежките си оръжия

Свят Преди 11 часа

Проектът за резолюция на ООН за стабилизиращите сили в Газа се обсъжда от две седмици, но има разногласия по четири точки

<p>Кметът на павликенско село нападнат заради проверка на строителни отпадъци</p>

Нападнаха кмет на павликенско село, докато съставя акт за незаконно сметище

България Преди 11 часа

На мястото е имало и полицейски служител, който е станал свидетел на случката

<p>&quot;Започна нова епоха на ядрените оръжия&quot;</p>

Президентът на Финландия: Започна нова епоха на ядрените оръжия

Свят Преди 11 часа

"Логиката на възпирането, както и стратегическата стабилност между суперсилите преминават през продължителни промени", заяви Стуб