У становена е самоличността на трима от осемте терористи, извършили кървавите атентати в Париж.

По отпечатъците от пръстите е установена самоличността на един от терористите, участвали в атаката срещу концертната зала „Батаклан“.

По предварителни данни става въпрос за гражданин на Франция. Идентифицираният е роден в парижкото предградие Куркурон, южно от Париж. Мъжът е бил известен на френското разузнаване с връзките си с ислямски бойци, съобщи източник, близък до разследването.

По намерени документи френските органи на реда са установили самоличността на още двама от атентаторите.

На мястото на експлозията в стадион „Стад дьо Франс“ са открити паспорти, принадлежащи на гражданин на Египет и на сириец. Атентаторите са се самовзривили с помощта на заредени с експлозиви пояси, което затруднява тяхното разпознаване.

Един от мъжете, за които се смята, че са извършили терористичните нападения в Париж, може да е влязъл в Европа като бежанец, предаде агенция ДПА, като се позова на гръцкото МВР.

Притежателят на сирийския паспорт е преминал през Гърция през октомври,

съобщиха информационните агенции.

"Притежателят на паспорта е преминал през остров Лерос на 3 октомври, където е бил регистриран (като бежанец) съгласно правилата на ЕС", заяви гръцкият втори министър за защита на гражданите Никос Тоскас.

Според източник от гръцката полиция притежателят на паспорта е бил млад мъж, която е пристигнал на острова заедно с група от 69 бежанци и отпечатъците му са били снети от властите там. Източникът отказа да съобщи името му.

Никос Тоскас не разполага с информация дали паспортът е бил проверяван в други държави, през които притежателят му вероятно е минал на път за Франция.

На пръв поглед атентаторите са „калени и отлично обучени“,

заяви полицейски източник, докато редица свидетели описват нападателите като „млади и сигурни в себе си“, предаде АФП.

Източникът е посочил, че засега се е наложила хипотезата, че нападателите са били в някоя от зоните, където се води джихад, например, Сирия. Това предположение тепърва ще трябва да бъде доказано.

Има „обоснована“ връзка между мъжа, арестуван миналата седмица в Германия, и атентатите в Париж,

заяви баварският премиер Хорст Зеехофер.

Сред нападателите в парижката концертна зала „Батаклан“ е имало поне една жена, разказа очевидец, оцелял при атаката, пред в. „Паразиен“.

Полицейски източници съобщиха, че

според очевидци част от нападателите са пристигнали с кола с белгийски регистрационен номер,

което предполага външно участие.

Военен експерт пък коментира, че начинът на действие на осемте нападатели е „добре познат на френските войници в Сахел и наподобява взимането на заложници в Близкия изток и в театъра в Москва през 2002 г“.

По-рано полицията в провинция Бавария потвърди ареста на 5 ноември на мъж от Черна гора, пренасящ скрити в колата си няколко картечници, револвери и експлозивни вещества.

По-рано днес „Ислямска държава“ пое отговорност за атентатите, които бяха определени от френския президент Франсоа Оланд като „акт на война“.

Петък вечерта при различни нападения във френската столица Париж бяха убити най-малко 128 души, а стотици бяха ранени:

Кървавите атентати в Париж от 13 ноември

„Западната подкрепа за бунтовниците в Сирия подхрани разпространението на тероризма в чужбина“,

заяви сирийският президент Башар Асад, цитиран от Ройтерс.

Асад подчерта, че френската политика в Близкия изток е допринесла за разрастването на тероризма, предаде Франс прес.

„Погрешната политика, възприета от западните страни, особено Франция в региона, допринесе за разпространение на тероризма“, каза Асад, цитиран от официалната сирийска агенция Сана.

Сирийският президент осъди вчерашните нападения в Париж и заяви, че подобни терористични актове са сходни с това, пред което народът му е изправен в годините на ожесточена гражданска война.

„Това, което Франция понесе от жестокия терор, е каквото сирийският народ изтърпява над пет години“, каза Асад пред държавни медии и ливанската телевизия „Ал Маядин“.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Нарендра Моди и Джорджа Мелони

Дипломация под луната: Мелони и Моди затвориха Колизеума за среднощна среща

Свят Преди 8 минути

Италианският парламент официално призна хиндуизма за религия в навечерието на ключовата визита на индийския премиер в Рим

Дронове атакуваха промишлени райони в Ставрополския край на Русия

Дронове атакуваха промишлени райони в Ставрополския край на Русия

Свят Преди 16 минути

Междувременно 11 души са били ранени в Украйна, след като Русия е нанесла удари по град Днипро и Сумска област

Рене Карабаш

Рене Карабаш: Българската литература застава на световната карта

България Преди 22 минути

Романът на Карабаш „Остайница“ беше сред номинираните за престижната награда „Букър“ заглавия, но отличието беше присъдено на тайванската писателка Ян Шуан-дзъ за книгата ѝ „Тайвански пътепис“

Нов депутат от "Прогресивна България" положи клетва

Нов депутат от "Прогресивна България" положи клетва

България Преди 24 минути

Месут Ердинч Рушид заема мястото на Илин Димитров

Топ 8 бързи начина да спрете хълцането у дома

Топ 8 бързи начина да спрете хълцането у дома

Любопитно Преди 49 минути

Хълцането обикновено отшумява само, без никакво лечение. Ако продължи повече от два дни, трябва да посетите лекар. Вижте какви са причините за хълцането и как да го спрем

Google приветства началото на агентската ера на Gemini

Google приветства началото на агентската ера на Gemini

Технологии Преди 50 минути

Интернет гигантът обяви множество актуализации в практически всички свои основни продукти и общото между тях е изкуственият интелект. Всички функции поумняват, а Gemini получава централна роля в управлението им и интерактивността

Наръчник за оцеляване: Какво да правим по време на гръмотевична буря

Наръчник за оцеляване: Какво да правим по време на гръмотевична буря

България Преди 51 минути

Влизането в ролята на страничен наблюдател на подобно светлинно шоу може да бъде хипнотизиращо, но истината е, че гръмотевичните бури са сред най-непредвидимите и опасни атмосферни явления на планетата

Тежка катастрофа в Ямболско, загина шофьор

Тежка катастрофа в Ямболско, загина шофьор

България Преди 58 минути

По първоначални данни лек автомобил е напуснал платното за движение и се е преобърнал в крайпътна нива

Разследване на Reuters: Китай е обучавал руски войници за фронта в Украйна

Разследване на Reuters: Китай е обучавал руски войници за фронта в Украйна

Свят Преди 1 час

Разкритието повдига нови въпроси относно ролята на Пекин във войната и потенциално подкопава твърденията му за неутралитет. Констатациите могат да увеличат натиска върху Китай и да оформят отговора на САЩ и техните съюзници

Гръцкият бизнесмен Йоаким Каламарис: Бях "поръчан", на моя визитка пишеше "Очистете го"

Гръцкият бизнесмен Йоаким Каламарис: Бях "поръчан", на моя визитка пишеше "Очистете го"

България Преди 1 час

Той разкри какво се случва днес по казуса с изнудването, на което е бил подложен, и сигналите, които е подал

Ето защо повечето хора са десничари, според проучване

Ето защо повечето хора са десничари, според проучване

Любопитно Преди 1 час

Ново проучване на учени от Оксфорд хвърля светлина върху вековната загадка защо 90% от хората са десничари. Оказва се, че това е страничен продукт от еволюцията – изправеното ходене на два крака и развитието на по-голям човешки мозък

<p>Зеленски се похвали с големи успехи, обяви, че се готвят нови атаки срещу Русия</p>

Зеленски се похвали с големи успехи, обяви, че се готвят нови атаки срещу Русия през юни

Свят Преди 2 часа

Той заяви, че Украйна удържа позициите си по-ефективно, като същевременно провежда повече настъпателни операции

Делото срещу бившата полицайка Симона Радева продължава на втора инстанция

Делото срещу бившата полицайка Симона Радева продължава на втора инстанция

България Преди 2 часа

Тя е обвинена, че е помогнала на Георги Семерджиев да се укрие след тежката катастрофа на бул. „Черни връх“

Временната комисия в НС обсъжда промените в правилника на парламента

Временната комисия в НС обсъжда промените в правилника на парламента

България Преди 2 часа

Очаква се да бъдат обсъдени предложенията на „Прогресивна България”

Над 53 000 зрелостници се явяват на матура по БЕЛ

Над 53 000 зрелостници се явяват на матура по БЕЛ

България Преди 3 часа

Максималният брой точки от изпита е 100