З асега заседанията на Народното събрание и достъпът до сградите ще бъдат без изискване за зелен сертификат.  

Това стана ясно на днешното заседание на парламента, на което беше отхвърлено предложението на Асен Балтов /ГЕРБ-СДС/ за задължителен сертификат за достъп до парламента. По-късно Христо Петров /Ицо Хазарта/ написа във Фейсбук, че решението по темата "Зелен сертификат за парламента" ще бъде гласувано следващата седмица.

На заседанието след продължило обсъждане на проект на решение за приемане на правила за дистанционно участие в заседанията на Народното събрание на народни представители, поставени под задължителна изолация или карантина поради COVID-19, бе решено, че

депутатите, поставени под задължителна изолация или карантина поради COVID-19

или контакт със заразен, имат право да участват в заседанията на парламента дистанционно по електронен път. Вносител на предложението е Лена Бориславова от ПГ "Продължаваме Промяната" и група депутати, предаде БТА.

"За" бяха 155 народни представители, "против" 19, 18 депутати се въздържаха. От ГЕРБ-СДС 19 парламентаристи гласуваха срещу предложението, 18 се въздържаха.

Дистанционното участие се осъществява чрез интернет платформа за видеоконферентна връзка. Народните представители под карантина или изолация се регистрират за участие в заседанието чрез визуализиране на специален екран в пленарната зала. При желание за гласуване, изказване, реплика депутатите подават заявка в платформата.

Относно зеления сертификат за депутати, който предизвика вчера спор в залата:

Редакционната поправка беше предложена от Асен Балтов /ПГ ГЕРБ-СДС/. Той поиска към проекта да се допише, че по електронен път в заседанията участват и депутати, които нямат зелен сертификат. Освен че трябва да даваме личен пример, трябва да пазим живота на колегите си, администрацията и журналистите в НС, обясни той.

Предложението беше отхвърлено и след прегласуване

- против него бяха 192 души, 16 се въздържаха. Подкрепиха го 77 депутати.

Преди началото на дебата по точката декларация в подкрепа на зеления сертификат прочете Александър Симидчиев от ПГ "Демократична България". Вчера от групата казаха, че те ще предложат свой проект на решение по казуса със зеления сертификат и приложението му в НС.

"Хубаво" е, че вие също смятате, че НС е мол или ресторант, коментира председателят на ПГ "Има такъв народ" Тошко Йорданов.

Социалистът Георги Михайлов обяви, че БСП не е против зеления сертификат, но той е тема на друга дискусия. Всички депутати на левицата имали зелен сертификат.

Председателят на ПГ ГЕРБ-СДС Десислава Атанасова отбеляза, че темата в момента не е "за" или "против" зеления сертификат, не е и "за" или "против" доброволната ваксинация. Обсъждаме проект на решение, който е юридически и логически елементарен - именно дали депутатите, както останалите граждани у нас, трябва да спазват правилата, обясни тя. По думите ѝ, ако голяма част от народните представители не разбират защо всъщност е дебатът - той е за това дали ние спазваме правилата, защото нашият работодател е българският народ, а хората на свой ред са задължени да спазват същите тези правила, подчерта Атанасова. Колегата ѝ Делян Добрев поиска от присъстващия в залата за парламентарен контрол министър на здравеопазването Стойчо Кацаров да провери кой от депутатите в залата е с маска и да каже дали ще му наложи санкция.

Асен Василев от ПГ "Продължаваме Промяната" предложи прекратяване на дебата.

Вчера парламентът не успя да стигне до гласуване на точката, първо, защото дебатът навлезе във времето за блицконтрол, а след като беше възобновен, дойде и краят на пленарното заседание.

– Скъпи, ще изхвърлиш ли боклука? – Разбира се, миличка! – Още днес? – Сега вече прекаляваш с изискванията!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
.

Израел премества палестински затворници съгласно споразумението за Газа

Свят Преди 19 минути

Съгласно споразумението за примирие Израел трябва да освободи 250 затворници, включително някои, излежаващи доживотни присъди за смъртоносни атаки

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Полската опозиция протестира срещу мигрантската политика на премиера Туск

Свят Преди 1 час

Според непотвърдени данни в митинга участват няколко хиляди души

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Ердоган възнамерява да посети Ивицата Газа

Свят Преди 3 часа

Турският лидер подчерта, че след споразумението за прекратяване на огъня „не трябва да има връщане назад“

,

„Китай не се страхува“: жителите на Пекин отхвърлят заплахата от мита на Тръмп

Свят Преди 4 часа

В петък американският президент внезапно обяви, че САЩ ще наложат допълнителни 100% мита върху целия китайски внос от 1 ноември „или по-рано“

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

След срещата в Ню Йорк – нов разговор между Зеленски и Тръмп

Свят Преди 4 часа

Това съобщи ръководителят на канцеларията на украинския президент

,

„Ние не мълчим“: Протести в страната срещу насилието над деца

България Преди 4 часа

Протестиращите пред Съдебната палата носеха плакати с надписи „Учителят трябва да възпитава, не да травмира“ и „Насилието днес води до насилие утре“

,

Испания под вода: Армията се включи в спасителните операции след проливните дъждове

Свят Преди 4 часа

Над 300 сигнала за помощ само от един град, пътища край лагуната Мар Менор са затворени

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

НАТО проведе 12-часова патрулираща мисия във въздуха до границата на Русия

Свят Преди 5 часа

Това беше изтъкнато в изявление на британския министър на отбраната Джон Хили

,

Норвежкият Нобелов институт разследва изтичане на информация

Свят Преди 5 часа

Вчера наградата беше присъдена на венецуелската опозиционна лидерка Мария Корина Мачадо

Доналд Туск

Туск обяви: Полша няма да приема мигранти и няма да плаща за това

Свят Преди 5 часа

Отказът на Полша може да има сериозни отражения върху бъдещето на пакта за миграция и убежище на ЕС, който цели да създаде по-справедлив механизъм за споделяне на отговорността

Калин, Лена, Мина или Михаела - кой ще напусне Big Brother тази вечер?

Калин, Лена, Мина или Михаела - кой ще напусне Big Brother тази вечер?

Любопитно Преди 5 часа

Зрителите могат да подкрепят четиримата номинирани в приложението NOVA PLAY

Никола Бургазлиев

Прегазилият хора с АТВ в Слънчев бряг, иска ново разследване: Семейството на жертвата възмутено

България Преди 7 часа

Никола Бургазлиев поиска разследването да започне отначало

The Telegraph: Русия засилва ударите по енергетиката на Украйна преди зимата

The Telegraph: Русия засилва ударите по енергетиката на Украйна преди зимата

Свят Преди 8 часа

Руски удари вече парализираха почти 60% от производството на газ в страната

Тези 4 зодии ги чака голяма промяна в живота

Тези 4 зодии ги чака голяма промяна в живота

Любопитно Преди 8 часа

Всеки нов път започва с малка крачка, направена със смелост и надежда