31

К атегорично няма риск от пренасяне на коронавирус чрез храната. Ние следим всички научни становища, които излизат по различни институти по света. Няма доказателства, че заразяване чрез такова пренасяне е възможно.

Това заяви в предаването "Здравей, България" по NOVA министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева.

Общо 412 заразени с COVID-19 у нас, 20 души са излекувани

Народен представител е с положителна проба за коронавирус

"Искам да кажа категорично, че ние следим всички научни становища, които излизат от институти по света, имаме и центъра за оценка на риска и европейският орган за безопасност на храните излезе, че риск от пренасяне на коронавируса чрез храна няма", допълни министърът.

"Моят съвет като човек е всичко, което се направи в повече е по-добре за вас. Всяко повече, всяко по-високо ниво на хигиената е по-добре в условията на тази епидемия. Както и носенето на маски. Аз смятам, че това е все пак още една защита. За всички хора, потребители, храната не е преносител. Тя трябва да бъде опакована във вид, в който няма достъп", подчерта тя. 

"Всяка храна трябва да е с прегради, да не е пряко изложена и операторите отстрани да са взели съответните противоепидемични мерки", каза още министър Танева. 

"По отношение на всеки оператор и производител БАБХ направи указания и препоръки. На страницата на Агенция по храните има указания с препоръки за всеки оператор какви противоепидемични мерки трябва да се вземат в самото стопанство с цел превенция на риска от заразяване. Това го имаме от седмица след като излязоха съответните заповеди на министъра на здравеопазването", допълни още министърът. 

Десислава Танева съветва плодовете и зеленчуците да се измиват добре.

"Трябва да вземем всички противоепидемични мерки, за да запазим здравето на хората. Лично аз не съм си правила тест за коронавирус, защото не съм почуствала неразположение или признак, който да говори за него", каза още тя.

Относно заразения с коронавирус депутат от ДПС Хасан Адемов, Танева коментира: "Пожелавам му бързо оздравяване. С него имаме много добри колегиални отношения. Вярвам, че всичко ще бъде наред. Снощи му пуснах съобщение и му казах, че му желая бързо оздравяване".

"Когато получим сигнали за спекула с цените на храните, уведомяваме КЗП за това. Вчера получихме сигнал за джинджифила, че цената в магазин е по-висока и то два пъти по-висока, отколкото преди седмици", категорична бе още Танева.

Според нея един от най-големите проблеми в сектор "Земеделие" е липсата на възможност за износ.

"Ако успеем логистично да провокираме доставката в магазините да бъде от българските производители ще премахнем рисковете в доставките", каза още тя.

"България произвежда агнешко и е готова да посрещне нуждите за Великден и Гергьовден", увери още земеделския министър.

Всичко за развитието на епидемията с коронавируса и извънредното положение четете ТУК

Светът е изправен пред изпитанието COVID-19. Само заедно можем да се справим с него. Борбата с вируса е отговорност на всеки от нас. Бъдете дисциплинирани и спазвайте препоръките на експертите. Погрижете се за себе си, за близките си и за околните.

Останете си вкъщи – пазете човешкия живот!

НОВА БРОУДКАСТИНГ ГРУП

ОТГОВОРНИ ЗАЕДНО

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 31
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

31 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

<p>300 млн. евро за субсидии в Германия свършиха за ден</p>

300 млн. евро за субсидии в Германия свършиха за ден

Технологии Преди 1 час

Програмата за субсидиране на зареждане на електромобили с ток от соларни системи е спрямо след 24 часа

Firefox ще работи по-добре с приложенията на Google

Firefox ще работи по-добре с приложенията на Google

Технологии Преди 1 час

Новата версия на браузъра идва с оптимизирани системи

Пожарникари спасиха испанска студентка край Търново

Пожарникари спасиха испанска студентка край Търново

България Преди 9 часа

За случая съобщиха от районната служба по пожарна безопасност и защита на населението

.

Двойна елиминация: Моника и Виктория напускат “Игри на волята”

Любопитно Преди 10 часа

Моника Николаева се контузи, а Виктория Йорданова отпадна в битка срещу Момчил Василев и Теодора Мариновa

Андрей Трошев

Путин назначи човек от Вагнер за нов отговорник на доброволческите отряди в Украйна

Свят Преди 10 часа

Трошев е пенсиониран военен, който играе водеща роля във "Вагнер" от създаването ѝ през 2014 г. и е подложен на санкции от Европейския съюз заради ролята си в Сирия като изпълнителен директор на групата

о

Арестуваха мъж за стрелбата срещу Тупак Шакур след 27 години

Свят Преди 11 часа

Шакур е само на 25 години, когато умира

Норвегия

Норвегия затваря границата си за автомобили, регистрирани в Русия

Свят Преди 12 часа

Мярката ще влезе в сила в полунощ в понеделник

Извънредно положение: Ню Йорк е под вода (СНИМКИ/ВИДЕО)

Извънредно положение: Ню Йорк е под вода (СНИМКИ/ВИДЕО)

Свят Преди 13 часа

Силна буря причини наводнения

Председателят на Съвета на началник-щабовете на въоръжените сили Марк Мили изрази отношението на армията към случилото се в Капитолия

Най-висшият американски генерал Марк Мили се пенсионира

Свят Преди 14 часа

Като председател "кризите следваха една след друга", каза Мили пред АФП миналия месец

Да подкрепим младите хора по пътя към успеха

Да подкрепим младите хора по пътя към успеха

Технологии Преди 14 часа

60% от завършилите петото издание на А1 Лятна академия продължават кариерния си път в компанията

.

Над 3 200 се ваксинираха срещу COVID-19 за три дни

Теми в развитие Преди 15 часа

През първия ден се ваксинираха 793 души, през втория – 1040, а в петък ваксини си поставиха над 1400 души

а

Почина най-възрастният сенатор в САЩ

Свят Преди 15 часа

Тя беше на 90 години

.

Швеция: Деца стават доброволно наемни убийци за бандите

Свят Преди 15 часа

В четвъртък шведският министър-председател Улф Кристерсон обеща да победи престъпните банди с помощта на военните

Асен Василев

Асен Василев: ДДС-то за ресторантьорите засега ще е 20%

България Преди 15 часа

Първоначалните дати, които бяха заложени за всички държави членки, бяха тези планове да бъдат изпратени към 30 септември 2022 г.

Смесица от оптимизъм и готическа елегантност: Рик Оуенс представи новата си колекция

Смесица от оптимизъм и готическа елегантност: Рик Оуенс представи новата си колекция

Любопитно Преди 15 часа

Оуенс представи поли и панталони с висока талия от структурирана кожа или пребоядисан деним, съчетани с трико или кожени горнища, които сякаш галят и оформят горната част на торса

комисия по енергетика

Комисията по енергетика отхвърли искането за отсрочка на териториалните планове

България Преди 15 часа

Гласовете "за" дойдоха от вносителите. Против гласуваха депутатите от ПП-ДБ, а от ГЕРБ-СДС и ДПС се въздържаха