Ж ивотът в редица държави бавно се връща обратно към нормалното. Но пътят до края на пандемията все още не е извървян. Всичко зависи от няколко фактора, сред които развитието на мутациите и темпа на ваксинации.

Вече близо година се обсъжда въпросът кога ще приключи пандемията. Доскоро отговорите бяха твърде абстрактни и неточни, но в Германия това се променя. Водещи вирусолози започнаха да говорят, че ни очаква „добро лято”. Все пак броят на заразените намалява, а на ваксинираните устойчиво нараства. Задава ли се най-сетне краят на рестрикциите?

Заветните 70%

В САЩ експертите също са оптимистични. Водещият вирусолог Антъни Фаучи, който съветва и Белия дом, заяви пред „Вашингтон Пост”: „Пандемията от COVID-19 ще приключи. Ако успеем да ваксинираме около 70% от хората в САЩ до есента, ще излезем от стадия на епидемията и ще навлезем в стадия, в който ще можем да я контролираме”.

Но въпросът не е толкова лесен. Краят на пандемията зависи от множество фактори, някои от които трудно се поддават на влияние.

Учените първоначално говореха, че 60 до 70% от хората трябва да са защитени, за да настъпи т.нар. стаден имунитет. Междувременно обаче се установи, че коронавирусът е по-силно заразен, отколкото се предполагаше. Затова преобладаващото научно мнение гласи, че е необходимо близо 80% от хората да са ваксинирани, за да настъпи краят на пандемията.

Мутациите усложняват процеса

Освен това междувременно се появиха редица мутации на коронавируса – във Великобритания, Бразилия, Индия и Южна Африка, които създават допълнителна несигурност. Учените предполагат, че тези мутации се разпространяват поне с 30% по-бързо от първоначалния вариант. Затова може да се окаже необходимо близо 90% от хората да са ваксинирани, за да има стаден имунитет.

Може да се окаже освен това, че при някои от мутациите ваксините не действат достатъчно ефикасно – такива съмнения съществуват по отношение на южноафриканския вариант. Векторните ваксини, каквато е „АстраЗенека”, показват ефективност от едва 10 до 57% срещу този вариант. При някои от РНК-ваксините, например тази на „Пфайзер”, се забелязват по-обнадеждаващи резултати.

Има и недостатъчно изяснени въпроси – например доколко ваксините защитават от по-нататъшно предаване на инфекциите. Резултатите от изследванията, проведени от производителите на ваксини показват, че в зависимост от вида ваксина, инфекциите от ваксинирани хора се предават от 67 до 94% по-рядко.

Скептиците вече забавят темпа на ваксиниране

Друг фактор, който влияе върху продължителността на пандемията, е процентът на ваксинираните в отделните държави, който все още доста се различава. В някои случаи дори да са налични достатъчно ваксини, има хора, които отказват да се имунизират. Към тях спадат и такива, за които СЗО засега не препоръчва имунизиране – например бременни жени, деца или хора, които са склонни към алергични реакции.

В САЩ се вижда как имунизационната кампания постепенно се забавя. От средата на април количествата използвани ваксини намаляват. Затова някои щати се опитват да мотивират хората с допълнителни стимули и подаръци. От март насам броят на ваксинираните в Израел също нараства твърде бавно. И в Германия отчитат, че може да се стигне до стагниране.

Според проучване на института „Роберт Кох”, готовността за ваксиниране зависи и от това кой вид препарат е наличен. Скептицизмът спрямо векторната ваксина на „АстраЗенека” например е значително по-висок, отколкото към препарата на „Пфайзер”.

Отскоро се заговори и за това, че ваксинацията навярно ще трябва да се актуализира с т.нар. бустерни дози след около 6 месеца, тъй като се предполага, че действието на сега допуснатите препарати е временно.

Вирусът ще се превърне в ендемичен

Независимо от всички проблеми, експертите в момента са относително оптимистични и предполагат, че вирусът ще се превърне в ендемичен – с други думи ще стане като сезонните грипни вируси и няма да застрашава здравето в такива мащаби. Докато се стигне дотам обаче, явно ще трябва да се въоръжим с още търпение. Водещият германски вирусолог Кристиан Дростен предполага, че това ще стане факт чак след около година и половина.

Откриха кога пада имунитетът към нови щамове след ковид

Откога ще влезе в сила европейският здравен сертификат

Откриха нов коронавирус, предаван от кучета

Какво се знае за засечената у нас мутация на COVID-19

Полицай спира шофьор: – Знаете ли защо ви спрях? – Да, да — да си поговорим малко. Нали и на вас ви е скучно?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
АИКБ се присъединява към протеста срещу Бюджет 2026

АИКБ се присъединява към протеста срещу Бюджет 2026

България Преди 27 минути

Работодатели и експерти предупреждават за сериозни дисбаланси

Уша Ванс разкри истината за липсващата си венчална халка

Уша Ванс разкри истината за липсващата си венчална халка

Любопитно Преди 48 минути

Уша и Джей Ди Ванс сключват брак през 2014 г. и имат три деца

Снимката е илюстративна

Отиде си легендарният саксофонист на ABBA Ян Клинг

Свят Преди 1 час

Причината за смъртта не се посочва

Мистериозното огнено кълбо над Синеморец, какво знаем за него (ВИДЕО)

Мистериозното огнено кълбо над Синеморец, какво знаем за него (ВИДЕО)

България Преди 1 час

Падане на метеорит или необясним феномен: Какво разказват, че са видели хората?

„Грижа на всяка цена“: Българският фонд за жените набира средства за жертви на насилие

„Грижа на всяка цена“: Българският фонд за жените набира средства за жертви на насилие

България Преди 1 час

Кои са системните пропуски, които позволяват случаите на домашно насилие да се повтарят?

<p>Двама алпинисти загинаха на най-високия връх в Нова Зеландия</p>

Трагедия в Нова Зеландия: Двама алпинисти загинаха на най-високия връх в страната

Свят Преди 1 час

Мъжете са паднали от връх Аораки (Кук), известен със своя негостоприемен терен и множество жертви

Радев: Бюджетът издава страха на управляващите от предсрочни избори

Радев: Бюджетът издава страха на управляващите от предсрочни избори

България Преди 1 час

Той мами очевидно с абсолютно нереалистични приходи, отбеляза държавният глава

Убиха латино звездата Делароса при стрелба в Лос Анджелис

Убиха латино звездата Делароса при стрелба в Лос Анджелис

Свят Преди 1 час

Разследващите не изключват възможността бруталното убийство да е свързано с дейност на банда

Зеленски за плана на САЩ: Точките вече не са 28, с Тръмп ще обсъдим чувствителни въпроси

Зеленски за плана на САЩ: Точките вече не са 28, с Тръмп ще обсъдим чувствителни въпроси

Свят Преди 2 часа

Украинският президент заяви, че процесът на изготвяне на окончателен документ ще бъде труден

Седем пометени коли при катастрофа в Стара Загора

Седем пометени коли при катастрофа в Стара Загора

България Преди 2 часа

По първоначална информация един човек е пострадал и е бил откаран за преглед в лечебно заведение

Нова надежда: Капки за нос помагат при лечение на мозъчни тумори

Нова надежда: Капки за нос помагат при лечение на мозъчни тумори

Любопитно Преди 2 часа

Когато се прилага в комбинация с лекарства, предназначени да помогнат за активиране на друг тип имунни клетки – Т-лимфоцитите – новата терапия се твърди, че унищожава туморите само с една или две дози и предизвиква дългосрочен имунитет срещу тяхната повторна поява

Ново заседание и протест  за 12-годишната Сияна

Ново заседание и протест за 12-годишната Сияна

България Преди 2 часа

По делото ще бъдат изслушани вещи лица и свидетели

Ръководители на BBC бяха изслушани в парламента по сагата "Тръмп"

Ръководители на BBC бяха изслушани в парламента по сагата "Тръмп"

Свят Преди 2 часа

Лидери на BBC бяха разпитани от законодатели, след като Тръмп заплаши да съди обществената медия

<p>Как да постигнете американската мечта?&nbsp;</p>

БезГранично: Ръководство за модерния емигрант в Чикаго- цена на жилищата, заплати и още нещо

БезГранично Преди 2 часа

От документи до осигуровки - всички неприятни детайли, събрани в едно ръководство