„Тези, които са потвърдени с PCR тест за 45 до момента. Но над 100 човека са хоспитализирани със съмнения за това заболяване, защото нашата болница не разполага с лаборатория, която да диагностицира преди хоспитализацията”.
Това обясни за лекуваните пациенти с ковид-19 д-р Нина Янчева от Инфекциозната болница в София.
„Лекувахме доста пациенти с пневмония, за които не е се доказа с PCR тест, но имаше съмнения за това заболяване”, посочи д-р Янчева в предаването „Събуди се” по NOVA.
Хонконгският грип и новият коронавирус: разликите
По нейните думи повечето от пациентите с ковид-19 в Инфекциозната болница са били на възраст над 65 години, с придружаващи заболявания, основно на сърдечносъдовата система или диабет.
„Но имаше и млади пациенти – 30 и няколко години, при които също протече заболяването с средно тежка и тежка форма, особено при мъжете. Но е доказано в проучвания, че при мъжете това заболяване протича по-тежко”, заяви д-р Янчева.
Руските медии: коронавирусът е създаден от американците
Тя цитира изследване, което свързва тежестта на протичане на ковид-19 с нивата на тестостерона.
Д-р Янчева поясни, че при най-тежки случаи на заболяването пациентите се лекуват с двойна и тройна антибиотична комбинация, защото са налице съпътстващи бактериални инфекции.
„Също така сме включвали антикуагулантна терапия, която намалява риска от кръвосъсирване, защото се доказа, че при тези пациенти има по-висок риск от образуване на тромби”.
При сравнително малък брой от пациентите с добър ефект е бил използван и противовирусен препарат, който се прилага при лечение на ХИВ.
САЩ късат със Световната здравна организация
„Общото между коронавируса и ХИВ е първо в конспиративните теории. И в началото на ХИВ епидемията също много се е спорило има ли го този вирус, от него ли са умирали хората или от токсичната терапия. Най-парадоксален спорът, дали ковид-19 e лабораторен или природен. За това също се е спорило при откриването на ХИВ вируса”, посочи д-р Янчева.
Тя е категорична, че геномът на ХИВ вируса е много далеч този на ковид-19.
Д-р Янчева отчете, че до момента най-големи надежди за лекарство срещу ковид-19 се дават на медикамента ремдесивир, но той е в процес на тестване и все още няма окончателни резултати. Такива се очакват към средата на юни.
А до края на годината е оптимистичният срок за разработването на ваксина срещу коронавируса.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!