П равителството взе решение да отпусне 2,1 млн. лв за закупуването на 2500 флакона "Ремдесивир". 

Oтново антирекорд: Над 700 нови случая на коронавирус за денонощие

Един флакон струва 345 евро без ДДС. Това заяви здравният министър проф. Костадин Ангелов на брифинг след редовното правителствено заседание.

Здравният министър подчерта, че до момента в България са получени близо 2800 флакона под формата на дарения, които са разпределени по РЗИ-тата в страната. От тях до момента са използвани 978. 

Две нови заповеди на МЗ във връзка с COVID-19

"В страната има 1779 флакона. Към настоящия момент всички пациенти, които се нуждаят от включване на "Ремдесивир" в лечението, са задоволени. Нямаме нужди, които на национално ниво да не могат да бъдат задоволени", отбеляза Ангелов.

Според него лекарството е показало ефективност при лечението на пациенти в целия свят, включително и на американския президент Доналд Тръмп. България е направила заявка за закупуването му, а доставката се очаква до 10-20 дни.

COVID-19: Рекорден брой починали за ден у нас

"По отношение на принципа за разпределяне в страната - всяка Регионална здравна инспекция подава в здравното министерство нуждите, които има на територията на областта. Ние обобщаваме тези данни и правим заявки. Седмичната консумация за последната седмица е 476 флакона. 13 области за тази седмица са отчели нулев разход за този медикамент. Това означава, че количестата, които имаме, ако се водим по този разход,ще стигнат за 3 седмици напред", обясни здравният министър. 

Кунчев: Ще затегнем мерките възможно най-късно и меко

При недостиг в някоя област лекарството ще се предоставя от съседна. Подобна организация в страната е била създадена за област Бургас преди дни.

А във връзка с ръста на заболелите от коронавирус у нас, проф. Ангелов обясни, че следи цифрите със загриженост. Според него на много места мерките не се спазват. Във вторник РЗИ - София са посетили няколко обекта на обществени места, където са извършени 29 проверки, съставени са над 30 акта. 

Контрол по спазването на мерките ще бъде въведен и в останалите градове.

"Ако всички не вярваме в необходимостта да спазваме и да сме дисциплинирани по отношение на тези мерки, няма смисъл да се въвеждат нови, които да се подлагат на съмнение и отново да не се спазват. Нека се съсредоточим върху настоящите мерки. Винаги съм казвал, че тази инфекция ще бъде победена, но това ще стане с разум и интелект", призова министър Ангелов и подчерта, че мерките в страната няма да бъдат затягани.

Здравният министър каза още, че няма да се затварят градове, няма да се поставят КПП-та и няма да се прилагат нови ограничителни мерки.

"Трябва да свикнем да живеем с този вирус и да спазваме мерките такива, каквито са разписани, защото те дават и ще дадат най-голяма ефективност. Имаме готовност при необходимост да разкрием над 8000 легла. В момента на територията на България имаме 1307 души, настанени в лечебни заведения, и 64 - в интензивни структури. Има области в България, които изпитват затруднения - Бургас и Благоевград", обясни Ангелов.

Необходимо е контролът по спазване на противоепидемичните мерки да бъде засилен и в нощните клубове, и в дискотеките.

Около това се обединиха министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов, директорът на СРЗИ д-р Данчо Пенчев и представители на браншовите организации в лицето на Ричард Алибегов – председател на Българската асоциация на заведенията, и Евгений Зумпалов от УС на Сдружението на заведенията в България на проведена днес среща в Министерството на здравеопазването.

„Подкрепяме засилването на контрола и апелираме колегите да бъдат отговорни и да се съобразяват с мерките, за да се справим максимално бързо с тази криза. Ако има недобросъвестни, нека бъдат санкционирани. Важното е да не затваряме браншове, а да се наказват конкретните нарушители“, посочи Ричард Алибегов.

„Тъй като на много места установяваме неспазване на мерките за дистанция, дезинфекция и употреба на лични предпазни средства, в т. ч. в градския транспорт, търговски обекти, обекти с обществено предназначение и др., засилваме контрола навсякъде - както по отношение на физическите лица, така и спрямо юридическите. Компромиси няма да бъдат правени – мерките са елементарни, а от съобразяването с тях зависи как страната ни ще премине през пандемията“, коментира здравният министър.

"Всички като един трябва да спазваме наложените мерки. Дистанцията, дезинфекцията, носенето на маски и повишеното внимание са достатъчни, за да се предпазим. Нищо не налага допълнителни рестрикции като КПП-та или други ограничения", заяви от своя страна министър-председателят Бойко Борисов по време на заседанието на Министерския съвет.

Той призова обществото да остане отговорно. 

Борисов: България е увеличила три пъти нетните си активи на глава от населението

"Тази динамична среда, в която броят на заразените с COVID-19 се увеличава, изисква също институциите да продължат да бъдат максимално концентрирани, а контролът да е изключително силен. Особено сега, когато предстои и сезонът на грипната епидемия", каза Борисов.

"Гарантираме подсигуряването на национално ниво с всички необходими лекарствени продукти за лечението на пациенти с COVID-19", подчерта още той.

На заседанието на Министерския съвет стана ясно, че правителството ще отпусне 2,1 милиона лева за закупуването на лекарството "Ремдесивир". 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
България и Гърция проведоха съвместни полети с МиГ-29 и F-16 за засилване на въздушната защита

България и Гърция проведоха съвместни полети с МиГ-29 и F-16 за засилване на въздушната защита

България Преди 1 минута

Тези тренировки се провеждат ежегодно и са част от подготовката на авиационните екипажи на двете страни

<p>Русия алармира за опасност в Арктика - НАТО разпалва напрежението</p>

Русия предупреждава за покачващо се напрежение в Арктика заради военните учения на НАТО

Свят Преди 13 минути

Ученията на Алианса увеличават геополитическата конфронтация и крият рискове за стабилността на региона

Напрежението ескалира в „Шеф под прикритие - Аватар“

Напрежението ескалира в „Шеф под прикритие - Аватар“

Любопитно Преди 1 час

Гледайте новия епизод утре вечер от 21:30 ч. по NOVA

<p>Пеевски е сигнализирал СГП за намеса на Емил Дечев в работата на МВР</p>

Пеевски е сигнализирал прокуратурата за намеса на Емил Дечев в работата на професионалния състав на МВР

България Преди 2 часа

Той е сигнализирал СГП за заявеното от Дечев, че ГДБОП трябва да го разпита "по донос, внесен от отстранената за груби нарушения от Европейската прокуратура Теодора Георгиева"

Борис Христов: Не се притеснявам на сцената на “Капките”

Борис Христов: Не се притеснявам на сцената на “Капките”

Любопитно Преди 2 часа

Борис Христов за неочаквания път в музиката, живота отвъд “Като две капки вода” и любовта, която не познава граници и континенти

<p>Русия обстреля болница в Херсон</p>

Русия обстреля болница в Херсон, има ранени

Свят Преди 2 часа

Военната администрация уточни, че тримата са били ранени при руски обстрел на Днипропетровски район на Херсон

Кремъл обвини Украйна в "безотговорни атаки"

Кремъл обвини Украйна в "безотговорни атаки"

Свят Преди 2 часа

Киев продължава да се стреми да възпрепятства мирния процес, каза Песков

Истинската история на „Song Sung Blue“: Запознайте се с реалната двойка, изиграна от Хю Джакман и Кейт Хъдсън

Истинската история на „Song Sung Blue“: Запознайте се с реалната двойка, изиграна от Хю Джакман и Кейт Хъдсън

Любопитно Преди 2 часа

Филмът, базиран на едноименния документален проект от 2008 г., проследява изпитанията и трудностите на Клеър „Гръм“ и Майк „Светкавицата“ Сардина през техния 17-годишен професионален път и 12-годишен брак

<p>Иран моли Русия за хуманитарна помощ</p>

Русия призова Израел и САЩ да прекратят атаките срещу Иран

Свят Преди 2 часа

Мария Захарова изтъкна, че предоставянето на хуманитарна помощ вече се организира

<p>Атанас Запрянов коментира &quot;непровокираните атаки&quot; на Иран спрямо Кипър и Турция</p>

Атанас Запрянов: Непровокираните атаки на Иран спрямо Кипър и Турция предизвикват сериозна загриженост

България Преди 3 часа

В Северна Гърция е разположена система за противовъздушна отбрана, която осигурява противоракетна защита на голяма част от територията на България

Соня Йончева строи мост между белканто и новите технологии

Соня Йончева строи мост между белканто и новите технологии

Любопитно Преди 3 часа

С аудиовизуалния си проект ĪCŌN оперната прима изследва някои от най-големите въпроси на нашето време

<p>Борисов: Правителството да спре с уволненията и да вземе мерки относно спекулата</p>

Бойко Борисов: Правителството да представи план за овладяване на цените на горивата

България Преди 3 часа

По думите му въвеждането на таван на цените на горивата не е работещо решение в условията на пазарна икономика

Таван за цените на горива и хранителни стоки в Гърция

Таван за цените на горива и хранителни стоки в Гърция

Свят Преди 3 часа

Ограниченията ще се прилагат за хранителната индустрия, търговията на едро, супермаркетите, компаниите за търговия с горива и бензиностанциите