М инистър-председателят Бойко Борисов свика съвещание в областната управа в Благоевград във връзка със ситуацията на българо-гръцката граница с преминаването на нелегални мигранти.

В него ще участваха вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, главен комисар Антонио Ангелов, директор на Главна дирекция „Гранична полиция”, и кметове от региона, съобщиха от правителствената пресслужба.

„Няма пробив на българската граница“, заяви категорично премиерът Борисов, цитиран от DarikNews.bg. По думите му, благодарение на добрата стиковка на МВР и армията и ученията на „Кулата“ отпреди месец, за по-малко от час са били неутрализирани и двете групи мигранти.

Министър-председателят увери, че полицията и армията са много внимателни, тъй като в групите има деца, за които е осигурено всичко необходимо. Той обясни, че

мигрантите са били излъгани, че отиват в Македония

и не са знаели, че влизат в страната ни. Дали са по 200 евро на трафиканти и по този повод предстои работа на службите на България и Гърция за изясняване на случая.

Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова даде висока оценка на работата на институциите.

Групата от нелегални бежанци, заловена в товарния влак, е върната на гръцките власти, каза пред журналисти главен комисар Антонио Ангелов, директор на Главна дирекция „Гранична полиция” след съвещанието.

„Знаете от вчера имаме опит за преминаване на държавната граница – две групи, 40 души по-малката група и след това една група от 56 човека, която е била задържана в товарен влак. Това което мога да кажа към момента е ,че

по-голямата група е върната на гръцките власти,

а пък по-малката група след обработката на документите и приключване на досъдебното производство в рамките на до десетина дни, ще бъде върната”, заяви гл. комисар Ангелов.

„Трябва да подчертая също така, че нашата държава реагира много бързо, като това до голяма степен се дължи на проведеното учение „Граница 2016”. Това отиграване ни помогна в случая да се дислоцират в рамките на 1 час органите на реда и да се овладее ситуацията”, каза още той.

По-късно днес вицепремиерът

Румяна Бъчварова посети командния център

на армията, разположен до самата гръцка граница в района на "Кулата". "Видяхте как се работи. По този начин трябва да се работи", заяви тя.

Центърът е разположен в бившата казарма на Гранични войски. Само на 150 метра от него са били преминали и заловени на зелена граница група от 34 бежанци в 23.50 ч. в петък. Специалистите показаха на Бъчварова картата на района на авто- и пешите патрули, разположени край граничния пункт и охраняващи границата с Гърция. Те са разположени на изток до с. Ново Ходжово и на запад – до с. Тополница, по протежение на граничната Петровска река.

Малко преди да посети командния център на ГКПП Кулата от Гранична полиция

показаха на вътрешния министър техника за залавяне на сигнали от укрити в пломбирани товарни автомобили хора.

Въпросната техника се нарича „пулсиращо сърце”. На монитор, разположен в мобилен автомобил на Гранична полиция се вижда дали има движение вътре и има ли следи от хора. Сигналът до монитора се получава от три датчика, които се прикрепят към товарния автомобил.


Технологията е японска, служи за откриване на затрупани хора. С нея са откривани бежанци на турската граница. От един месец тя се използва и на гръцката, но досега тук бежанци не са откривани с нея. Предимството е, че с нея могат да се проверява и за нелегални мигранти и във вътрешността на страната, тъй. Като техниката не е стационарна.

На Бъчварова беше демонстрирано как армията може да спира нелегални мигранти.

По-рано беше съобщено, че е

засилено военното присъствие на граничен пункт „Кулата“,

след като вчера при пробив на гръцко-българската граница десетки мигранти нахлуха в България. На място са всички военни на територията на Благоевград, информира Нова ТВ.

Първата група бежанци, която е била от около 60 души, прави опит да проникне на българска територия пеш. Гранична полиция ги залавя на ГКПП „Кулата“. Няколко часа по-късно са заловени и другите бежанци – по първоначални данни 50 на брой. Те са се намирали в товарен влак, който е пътувал от Гърция към България. Всички са афганистанци, но са с гръцки документи.

Всички заловени мигранти бяха докарани в граничното управление в Петрич. Часове по-късно в района пристигна и военна техника. Там няма напрежение, но се очаква днес към границата да бъдат изпратени и полицаи.

Местните се безпокоят от пришълците.

„Притеснени сме, не искаме чужди хора“, заяви местен жител.

Към момента България преговаря с Атина за връщането на бежанците, сред които има много жени и деца. Вероятно те ще бъдат съдени у нас и след това ще бъдат екстрадирани в Гърция.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Израел обяви повишена бойна готовност

Израел обяви повишена бойна готовност

Свят Преди 2 часа

За момента все още не е взето решение за военни действия

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Хиляди ракети полетяха в небето над Вронтадос

Свят Преди 2 часа

Вековната традиция привлича ежегодно хиляди посетители

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Иран с изявление след неуспеха на преговорите в Исламабад

Свят Преди 5 часа

САЩ не успяха да спечелят доверието на Техеран, заяви председателят на иранския парламент Мохамад Багер

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Кремъл: Русия няма да удължи примирието, освен ако Зеленски не приеме условията

Свят Преди 6 часа

"Устойчив мир може да настъпи, когато защитим интересите си и постигнем целите, които си поставихме от самото начало", заяви Дмитрий Песков

,

Какво да облечем за Великден 2026: 5 визии, които изглеждат скъпи и подходящи

Любопитно Преди 6 часа

Какви „визии“ изглеждат празнично, но същевременно остават удобни?

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Как да приготвим най-вкусния домашен козунак за Великден

Любопитно Преди 6 часа

Ароматът на прясно изпечен козунак е един от най-обичаните символи на Великденските празници

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

Нов ръст на цените: Поскъпват зеленчуци, месо и млечни продукти

България Преди 7 часа

Цените на едро на повечето основни хранителни стоки продължават да се повишават, сочат данните на ДКСБТ

<p>Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации&nbsp;в болница &quot;Александровска&quot;</p>

Двама получиха нов шанс за живот след трансплантации в нощта срещу Велика събота в болница "Александровска"

България Преди 7 часа

Донорът е 68–годишна жена от Пловдив, изпаднала в мозъчна смърт, вследствие на мозъчен кръвоизлив

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Орбан: Тук съм, за да спечеля

Свят Преди 8 часа

Това заяви унгарският премиер след като даде своя глас на парламентарните избори в страната

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

Патриарх Даниил: Радостта от Възкресението не престава и до днес

България Преди 8 часа

Днес Българската православна църква празнува Великден – Възкресение Христово

Почина бащата на датската кралица

Почина бащата на датската кралица

Свят Преди 8 часа

Джон Далглиш Доналдсън си е отишъл от този свят на 84-годишна възраст на австралийския остров Тасмания

<p>Шега със &quot;зловещо агнешко&quot; превърна сладкарница в хит</p>

Шега със "зловещо агнешко" превърна сладкарница в Детройт в хит онлайн

Любопитно Преди 8 часа

Въпреки хумора, реакциите не са изцяло безобидни

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Мариус Куркински с откровена изповед за греховете, самотата, любовта и цената на сцената

Любопитно Преди 9 часа

"Аз съм егоистичен човек. Не съм направил достатъчно добро", споделя актьорът пред Мариян Станков – Мон Дьо

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Полицаи застреляха мъж, нападнал с мачете хора на гара в Ню Йорк

Свят Преди 10 часа

Властите заявиха, че нямат съмнение за връзка с тероризъм в инцидента

Снимката е илюстративна

Циклон удари Северния остров на Нова Зеландия, стотици са евакуирани

Свят Преди 10 часа

В редица региони е обявено извънредно положение, като са издадени предупреждения от най-високо „червено“ ниво