Н яма потребител на смартфон, който да не се е ядосвал на телефона си, че постоянно му "звънка" и "дрънка" с известия. Всъщност, самият телефон не е виновен, а приложенията.

През последните години Android и iOS полагат доста усилия за въвеждане на малко ред в системите за нотификации, за да се намали "навалицата" от известия. Успехът обаче е спорен, според анализ на Reuters Institute, цитиран от The Guardian.

Проучването разглежда конкретно известията за новини. Оказва се, че 79% от хората в 28 държави по света не получават нито едно новинарско известие или това се случва много рядко - през повече от седмица. 43% от тези хора казват, че съвсем целенасочено са намерили настройката за това и са я изключили. Причината - получавали са твърде много известия и/или не са им били полезни.

И все пак използването на новинарски известия расте. През 2014 г. са използвани от 6% от потребителите в САЩ например и 3% във Великобритания. 10 години по-късно делът расте съответно до 23% и 18%. 

Проучване: Използването на ChatGPT ни прави по-глупави

Анализът открива, че медиите са пределно наясно, че е много важно внимателно да балансират изпращането на известия, за да не прекаляват. В момента, в който потребителите преценят, че нотификациите им идват в повече, прекратяват абонамента или потреблението. Този баланс понякога е труден, когато има периоди на множество значими събития. Някои решения са въвеждане на категории, така че потребителят да може да избере дали да получава известия за конкретна тема или не.

Въпреки рисковете: Чатботове все по-често казват новините

Но не всички са внимателни. Някои агрегатори и портали изпращат по над 50 известия на ден. Това води до преумора на потребителя, който накрая спира всякакви известия освен от най-важните за него приложения или категории. 

Сменяйте паролите: 16 млрд. профила изтекоха в интернет

Как Meta AI да не показва какво сме го питали

Казусът привлича вниманието и на Apple и Google, които многократно са предупреждавали разработчиците на приложения и издателите да не изпращат твърде много известия. Тъй като не всички следват препоръката, има притеснения, че ИТ гигантите може да въведат допълнителни ограничения в платформите. Засега обаче такива не са обявени.

Проучване: Повечето AI чатботове дадат опасни отговори

Google смята, че лидерството на САЩ е застрашено

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Размерът на осигуровките зависи не само от дохода, но и от вида на осигуряването, възрастта и категорията труд, показва актуализираната таблица на НАП.

НАП разясни осигуровките за 2026 г.: Какво се променя за работещи и самоосигуряващи се

Парите ни Преди 12 минути

Новите правила засягат осигурителните прагове, държавните служители, здравните вноски, непълното работно време и редица специални режими

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

Заради високия риск от пожари: Земеделският министър призова гражданите да бъдат внимателни и отговорни

България Преди 14 минути

За последното денонощие са регистрирани 10 много големи пожара, съобщи Пламен Абровски

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Къде отиват парите ви? 10 коварни разхода, които изяждат бюджета ви

Любопитно Преди 41 минути

Заплатата ви все още дори не е имала време да „престои“ в сметката ви, а вие вече се чудите къде са отишли част от парите

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

След взривовете в склада за боеприпаси: Прокуратурата влезе на оглед в „ЕМКО“

България Преди 48 минути

На място са следователи от следствен отдел, както и вещи лица и експерти

За първи път у нас: Трансплантираха едновременно два органа на един пациент

За първи път у нас: Трансплантираха едновременно два органа на един пациент

България Преди 56 минути

20-годишен донор даде шанс за живот на трима

<p>&bdquo;Като кокаин&ldquo;: Започна делото срещу &bdquo;Мета&ldquo; за дизайна на Facebook и Instagram</p>

Започна федералното дело срещу „Мета“ за дизайна на Facebook и Instagram

Свят Преди 58 минути

Четири американски щата обвиняват компанията, че дизайнът на платформите ѝ насърчава зависимост у непълнолетните и допринася за проблеми с психичното здраве.

Ерлинг Холанд

Ликът на Ерлинг Холанд се появи върху пратка с кокаин в Еквадор

Свят Преди 1 час

Еквадорската полиция откри 370 пакета с наркотик, обозначени с изображения на норвежката футболна звезда

Легендарното имение на Елизабет Тейлър се възражда: Зад кулисите на грандиозен проект за милиони

Легендарното имение на Елизабет Тейлър се възражда: Зад кулисите на грандиозен проект за милиони

Любопитно Преди 1 час

Легендарното имение на Елизабет Тейлър в Бел Еър се реставрира и разширява с инвестиция от над 62 милиона долара. Проектът запазва оригиналните стаи на актрисата, но добавя СПА център, подвижен покрив и подземни конструкции

Разкриха защо Тръмп се е измъкнал инкогнито от Анкара

Разкриха защо Тръмп се е измъкнал инкогнито от Анкара

Свят Преди 1 час

Американското разузнаване засича пряка заплаха за живота на президента, което налага той да изостави Air Force One и да излети с военен самолет

<p>Почина бивш министър на правосъдието</p>

Почина бившият правосъден министър Антон Станков

България Преди 1 час

Юристът е издъхнал във ВМА след кратко боледуване. Той беше министър на правосъдието в правителството на Симеон Сакскобургготски

Нови правила за заплатите на болничните шефове

Нови правила за заплатите на болничните шефове

България Преди 1 час

МЗ свали тавана на заплатите за шефове на държавни болници: Спестяват се над 2,2 млн. евро

<p>Кой е Джош Кушнер, милиардерът, който току-що купи &bdquo;Лейкърс&ldquo;?</p>

Бившият шеф на Disney купува „Лейкърс“ за умопомрачителните 12,5 млрд. долара

Свят Преди 1 час

Бившият шеф на Disney Боб Айгър и инвестиционният предприемач Джош Къшнър са договорили сделката за един от най-известните отбори в NBA

<p>Нина Добрев изненада с нова прическа</p>

Промяна до неузнаваемост: Нина Добрев стана блондинка

Любопитно Преди 1 час

Актрисата Нина Добрев изненада феновете с руса коса за ролята си на светската красавица Пайпър в новата романтична комедия „It Happened One Summer“. Филмът е адаптация по бестселър на New York Times и в момента се заснема интензивно в Ню Йорк

Снимката е илюстративна

Отказа да абортира въпреки искането на родителите: Сурогатна майка роди, но съдът ѝ забрани да вижда бебето

Свят Преди 1 час

Маккена Уест избяга в Тексас, за да спаси детето с тежка сърдечна малформация, но след раждането не ѝ бе позволено дори да го прегърне

Социалният министър Наталия Ефремова

Младите ще сменят много повече професии: Как да се подготвят за пазара на труда

Парите ни Преди 1 час

Наталия Ефремова: Най-важното умение ще бъде способността постоянно да учим и да се адаптираме

„Балканският звяр“ с нов опит да излезе от затвора

„Балканският звяр“ с нов опит да излезе от затвора

Свят Преди 2 часа

Осъденият на доживотен затвор е в румънски затвор повече от 28 години, но е получил 28 санкции за агресивно поведение