У крайна многократно е искала от Русия да ѝ предаде телата на десетки военнопленници, които според Москва били загинали при свалянето на руски военнотранспортен самолет от украинските сили, но до този момент среща отказ, обяви служител на украинското разузнаване, цитиран от "Асошиейтед прес". Видеото е архивно.

Андрий Юсов, говорител на украинското военно разузнаване, повтори късно снощи по телевизията призива на Украйна за международно разследване на катастрофата от 24 януари, което да установи дали самолетът е превозвал оръжия или военнопленници заедно с екипажа.

Русия и Украйна си размениха обвинения във връзка с катастрофата, като Москва обвини Киев, че е убил собствените си хора, твърдение, което беше определено в отговор като "необуздана руска пропаганда".

Американските оръжия може да са преминали "червената линия" на Путин

Украйна не е потвърдила, но не е и отрекла за свалянето на руския Ил-76, а твърдението на Русия, че при катастрофата са загинали украински военнопленници, не може да бъде независимо проверено, отбелязва АП.

Украински официални лица подчертаха, че Москва не е поискала конкретен участък от въздушното пространство да бъде обезопасен за определен период от време, както се е случвало при предишни размени на пленници.

Някои оценки на западни разузнавания предполагат, че самолетът е бил свален с украинска ракета, въпреки че не могат да потвърдят наличието на военнопленници на борда.

Путин: Ил-76 беше свален с "Пейтриът"

Френски военен служител заяви пред AП, че украинските сили вероятно са използвали батарея ракети земя-въздух "Пейтриът", за да свалят руския Ил-76, като са стреляли от разстояние около 50 км.

Служителят, който говори при условие за анонимност, посочва, че украинската батарея очевидно е успяла да остане скрита, докато се е приближавала към целта, и след това е включила радарите си "за достатъчно време, за да нанесе удар".

Друг западен служител също твърди, че самолетът е свален от "ракетен удар, а не в резултат на някаква механична повреда", и е почти сигурно, че ракетата е изстреляна от украинска територия. Служителят добавя, че "все още не е ясно" дали е превозвал украински военнопленници.

Говорителят на руския президент Владимир Путин Дмитрий Песков заяви днес пред агенция РИА Новости, че Кремъл не е получавал украинско искане за предаване на телата.

Запитан дали Русия желае да ги предаде, той по-късно каза пред репортери, че официалното разследване на инцидента продължава и ще зависи от руските правоприлагащи органи да разгледат такова искане.

Президентът Владимир Путин заяви в сряда, че Русия не само ще приветства, но ще "настоява" за международно разследване на свалянето на самолета, което той определи като украинско "престъпление".

Украйна: Русия няма доказателства за това

Юсов, говорителят на украинското разузнаване, каза, че някои от украинските военнопленници, които е трябвало да участват в размяната в деня на катастрофата, са били разменени в сряда, когато около 200 украински войници са се върнали у дома.

Следственият комитет на Русия, главната държавна агенция за криминално разследване, обяви в четвъртък, че разследването на катастрофата е установило, че самолетът Ил-76 е бил свален от произведена в САЩ система за противовъздушна отбрана "Пейтриът", която западните съюзници - САЩ, Германия и Холандия, са доставили в Украйна с разбирането, че те няма да бъдат използвани извън страната.

Руските официални лица твърдят, че на борда на самолета е имало 74 души, включително 65 украински военнопленници, шестима членове на екипажа и трима руски военнослужещи. Съобщава се, че всички са загинали, когато самолетът се е ударил в земята и е избухнал в гигантска огнена топка в района на Белгород близо до Украйна.

Украйна: Русия отказва международна комисия да разследва катастрофата на Ил-76

Разследващият комитет съобщи, че следователите са открили над 670 фрагмента от тела и са идентифицирали всички жертви на катастрофата. Комитетът обяви, че също така е открил 116 части от две ракети, които са били изстреляни от система "Пейтриът" от близо до село Липци в района на Харков в Украйна. Като доказателство разследващите показаха видеозапис, на който се виждат фрагменти от ракети, лежащи в снега с ясни маркировки. Не може да бъде потвърдено по независим път дали кадите са на истински отломки на мястото на катастрофата.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Балистични ракети летяха&nbsp;към Киев, взривове разтърсиха града</p>

Руски ракетен удар по Киев тази нощ, има жертва в Суми

Свят Преди 18 минути

Украйна съобщава за нова мащабна въздушна атака и призовава за укритие

.

Мошеникът, който стана герой в Германия

Любопитно Преди 31 минути

Преди 120 години се ражда един мит - това е историята на "Капитанът от Кьопеник"

,

От розови пясъци до арктически заливи: Най-добрите скрити плажове на Европа

Любопитно Преди 1 час

Международно жури оцени местата въз основа на безупречното качество на водата и красотата им

Учени разгадаха 50-годишна мистерия: Нашата черна дупка не е „счупена“, просто духа слаб бриз

Учени разгадаха 50-годишна мистерия: Нашата черна дупка не е „счупена“, просто духа слаб бриз

Любопитно Преди 1 час

Учените доказаха, че законите на физиката важат и за нашия галактически център, а мистериозното „мълчание“ на обекта се дължало на временен тих период

18 юни: Вълшебникът на белия лист, който угасна на 24

18 юни: Вълшебникът на белия лист, който угасна на 24

Любопитно Преди 1 час

Вижте какво се е случило на този ден в историята

Времето ни изненадва: Слънчево утро и мощни бури с градушки след обяд

Времето ни изненадва: Слънчево утро и мощни бури с градушки след обяд

България Преди 1 час

Неустойчивото време ще се задържи и в петък, но синоптиците вече прогнозират кога точно през уикенда слънцето окончателно ще се завърне, а термометрите ще скочат до 33 градуса

Докладчикът за Северна Македония: Не съм съгласен, но мнозинството реши така

Докладчикът за Северна Македония: Не съм съгласен, но мнозинството реши така

Свят Преди 9 часа

Вайц заяви, че не е подкрепял „тези няколко члена да бъдат част от доклада”

Тръмп защити споразумението с Иран

Тръмп защити споразумението с Иран

Свят Преди 9 часа

Тръмп: Това, което не бих искал да видя, е икономическа катастрофа

Стратегическия петролен резерв на САЩ падна до рекордно ниско ниво

Стратегическия петролен резерв на САЩ падна до рекордно ниско ниво

Свят Преди 9 часа

Тръмп използва резерва, за да минимизира щетите от войната с Иран

<p>ЕС може да ограничи защитата на украинските бежанци</p>

Фон дер Лайен: ЕС може да ограничи защитата на украинските бежанци

Свят Преди 10 часа

Предложените мерки биха могли да отнемат статута на защита, от който се ползват мъжете в боеспособна възраст

Кметът на Пловдив издаде заповед за спиране на скандалния строеж до Марица

Кметът на Пловдив издаде заповед за спиране на скандалния строеж до Марица

България Преди 10 часа

Експерти на Община Пловдив извършиха редица проверки

<p>Шефът на СДВР с нови разкрития за&nbsp;&bdquo;Калашниците&ldquo;</p>

Пелтеков даде първото си интервю като шеф на СДВР

България Преди 11 часа

„Един от задържаните опита да избяга, но след няколко крачни „Кобра“ го задържа, казва той в Телеграфно подкастът за акцията срещу „Калашниците“

Обрат, България не подкрепя новите санкции срещу Русия

Обрат, България не подкрепя новите санкции срещу Русия

България Преди 12 часа

Георгиев: С какво руският патриарх е важен?

Пожар избухна в квартал в София, димът се вижда от километри

Пожар избухна в квартал в София, димът се вижда от километри

България Преди 12 часа

На място са изпратени два специализирани автомобила

СГС и СРС оставиха шестима от задържаните в "Ботунец" в ареста

СГС и СРС оставиха шестима от задържаните в "Ботунец" в ареста

България Преди 13 часа

Днес Софийската районна прокуратурата поиска най-тежката мярка за неотклонение за петима души

Разкриха наркооранжерия в квартал на Варна

Разкриха наркооранжерия в квартал на Варна

България Преди 14 часа

В имота са намерени множество растения канабис в напреднал стадий на растеж