Д нешното показно убийство на бившия президент на Йемен Али Абдула Салех вероятно ще отвори нова страница в историята не само на конфликта, но и на целия Близък Изток. 

Десетилетия на сблъсъци и предателства кулминираха в 48 часа на боеве, завършили с убийството на Салех и вероятно обричащи изтерзаният народ на страната на още по-големи мъчения, описва Руслан Трад ситуацията в Йемен в коментар за Vesti.bg. 

ГЛАД И ХОЛЕРА - ВИЖТЕ КАК ЖИВЕЯТ ХОРАТА В ЙЕМЕН В НАШАТА ГАЛЕРИЯ 

Малко след като Саудитска Арабия реши да подкрепи бившия президент на Йемен, Али Абдула Салех, той беше убит от бившите си съюзници, подкрепените от Иран бунтовници хуси.

Със съобщение онлайн, йеменското вътрешно министерство, което в момента е контролирано от хусите, беше показано мъртвото тяло на Салех, увито в одеяло и качено на камион. На главата му се вижда следа от изстрел. Партията на Салех, Всеобщия народен конгрес, потвърди малко по-късно смъртта му, заявявайки, че е убит южно от столицата Сана. Най-вероятно Салех се е опитал да достигне до база на Обединените арабски емирства, които участват със свои сили срещу хусите.

Първо с РПГ хусите спират бронираната му кола, а след това го доубиват с изстрел в главата. Кадрите бързо предизвикаха коментари онлайн, сравняващи събитието с убийството на Муамар Кадафи през 2011 година. Но контекстът сега е по-различен.

Миналата седмица, между бившите съюзници – хусите и Салех – избухнаха сблъсъци заради контрола над столицата. Тази рязка промяна в отношенията, предшествана от месеци на неразбирателство, беше използвана от водената от Саудитска Арабия коалиция, за да бъдат бомбардирани позициите на хусите в подкрепа на Салех и неговите сили. Така, хусите се оказаха изолирани и без местни съюзници след три години война, но въпреки това все още контролират големи части от северните райони на Йемен.

Някои теми, които България може да обсъди със Саудитска Арабия

ЕС трябва да спре да дава пари на режими, за да спира миграцията

За „мръсните сделки“ с "Ислямска държава" и какви последици ще имат те

Клановете, които традиционно са най-важната сила в политиката в Йемен, подкрепят Салех и опитаха да подпомогнат силите му в Сана, докато частите на сегашния президент Абд Раббу Мансур Хади пристигнат от юг, където се намира йеменското правителство, изгонено от хусите през 2014 година. Тогава те превзeмат столицата именно с помощта на Салех. Но плановете на правителствените сили не успяват.

През последните три дни жителите на Сана са хванати в капана на постоянни сражения. В дипломатическия сектор на града, хиляди са блокирани без достъп до провизии. Ситуацията се усложнява още повече заради въздушните удари на Саудитска Арабия. В "Туитър", който е предпочитаната социална мрежа от местните активисти, се появиха десетки кадри, направени най-вече от мазетата и приземните етажи в жилищни сгради. Ясно могат да се чуят престрелки и силни експлозии.

Смъртта на Али Абдула Салех слага края на една цяла епоха от модерната история на Йемен и има голямо значение за целия арабски свят като цяло.

Дълъг и наситен със събития е този епизод от историята на Йемен. През 2012 година Али Абдула Салех е свален с масови протести, породени от авторитаризма му и лошата икономическа обстановка в страната. След 30 години начело на Йемен, Салех е принуден да се скрие, докато на власт идва новият президент, Абд Раббу Мансур Хади.

По-късно Салех се появи отново – този път като лидер на лоялистки милиции, част от които бивши военни и дезертьори. През това време, заради политическия вакуум, излезе нова сила, станала известна като „хуси“. В реч, излъчена на 20 януари 2015, Абд ал Малик ал Хуси - лидерът на групата “Ансар Аллах”, която произлиза от северните части на Йемен - увери милиони йеменци, че въпреки слуховете за възможен преврат в столицата Сана, Абд Раббо Мансур Хади ще продължи да бъде президент на страната. На 22 януари Хади се оттегли от поста, заедно с премиера на Йемен.

През 2014 година, след като се съюзяват със Салех, хусите напредват от северните части на страната, където се намират главните им крепости, и овладяват контрола над столицата. След като изтласкаха правителствените сили, съюзниците си поделиха града – на север са хусите, докато на юг са частите на Салех. Сегашните сблъсъци са най-вече в квартала, в който са разположени министерства и правителствени сгради. През последните три дни хусите атакуват домовете и позициите на важни сподвижници на Салех, негови политически съюзници и най-вече на племенните лидери.

Йемен рядко влиза в новинарските емисии у нас, а и като цяло в международния поток. Но

разположението на страната е до такава степен важно, че събитията там неслучайно се следят с внимание от САЩ, Саудитска Арабия, Иран и Африканския съюз.

През Йемен минава оръжеен поток, включително от България, както и наркотрафик, бежанци. В Йемен се сблъскват силите на саудитската и иранската политика.

Салех и хусите имат дълга история на съюзи и предателства. Напрежението между надигащото се политическо движение и Салех достига връхна точка през 2004 година, когато правителството праща войски в Саада, за да арестуват лидера на хусите по това време, Хусейн ал Хуси. По време на този арест ал Хуси е убит и бунтовниците започват кампания срещу президента и неговата мрежа от племенни лидери и генерали.

В годините след смъртта на Хусейн ал Хуси, новото поколение започва трансформацията на хусите от политическо движение към ожесточена военна сила. В Сана, Салех иска да представлява хусите, правещ връзка със Заидския имамат, съществувал в началото на XX век.

За денонощие три събития разтресоха Близкия Изток отново

Бойците на "Ислямска държава" се завръщат вкъщи и няма ясна стратегия за тях

Вълни от мигранти тепърва ще има

Но въпреки насилието в продължилата 6 години война, хусите удържат. През ноември 2009, кампанията, водена от йеменската армия, прелива в саудитската територия. До януари на следващата година Саудитска Арабия вече не може да удържи сраженията и подкрепя примирие между Салех и хусите, които се изтеглят в провинция Саада, отказвайки се от териториите, завзети от тях отвъд саудитската граница и смятани традиционно за йеменски.

Когато избухват масови протести срещу президента Салех през 2011 година, хусите виждат още една възможност. Оставяйки оръжието си, те се включват в демонстрациите, провеждащи се в столицата. Хусите търсят допълнително включване и влияние в новото управление като политическа организация – организация, контролираща десетки хиляди от най-добрите бойци в целия район.

В последвалия период, в който Йемен се опитва да се възстанови от политическата нестабилност, хусите представят себе си като алтернатива на старото управление и хората на Салех.

Но нещата се променят отново и насъбралото се разочарование сред цивилните, които страдат най-вече от всички офанзиви, се излива в протести и саботажи.

Нощта преди убийството на Салех е една от най-тежките за жителите на Сана. Разкази на очевидци описват сцени като от военни филми, които виждаме и в Сирия вече шест години. Цели сгради са обстрелвани с артилерия, снайперисти се целят във всеки, който се движи по улиците. За два дни убитите са над 120, а над 250 са тежко ранени. Постепенно цели райони от столицата са откъснати от света.

Саудитската коалиция също се намеси. Въздушни удари попаднаха върху позиции на хусите. От 2015 година насам, Рияд увеличи военното си присъствие в съседен Йемен, опитвайки се да спре намесата на Иран. Техеран, от своя страна, подкрепя хусите от самото начало на офанзивата им към Сана, давайки им въоръжение и финансова подкрепа, знаейки, че това ще предизвика реакция в саудитците.

Точно това довежда до блокирането на йеменските пристанища от страна на Саудитска Арабия, откъдето предимно влиза иранското оръжие. Морската блокада пък предизвика хуманитарна криза, тъй като помощите за 20 милиона души не успяват да влязат в страната. Междувременно, заради сринатата инфраструктура, избухна епидемия от холера, която зарази близо 1 милион души. Гражданската война разби и малкото стабилност в най-бедната арабска страна, а убитите са над 10 000.

Преди няколко дни, саудитската коалиция реши изненадващо да подкрепи Али Абдула Салех, описвайки позицията му срещу хусите не като борба за контрол над Сана, а като народен бунт. Скоро въздушни удари поразиха летището и военен лагер в северна Сана, която е контролирана от бунтовниците. 

Междувременно, от Рияд президентът на Йемен призова силите му да напреднат към столицата. Съвсем скоро хусите започват подготовка за кулминацията на спора със Салех, а именно да убият бившия си съюзник.

Никой не знае какво следва и какви ще бъдат реакциите на политическите сили както вътре в Йемен, така и в международен план. И докато войната продължава, хуманитарната обстановка в страната става още по-тежка. Водоснабдителните системи са разрушени в голяма степен. Електричеството е засегнато. Достъпът до питейна вода е силно ограничен. Медикаменти има в отделни болници.

ООН призова за пауза на военните действия, за да може да се установи хуманитарен коридор към най-засегнатите райони, но това едва ли ще се случи скоро. Не и след днешните събития и убийството на Али Абдула Салех, което вероятно ще отвори нова страница в историята не само на конфликта, но и на целия регион. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

Частица от мощите на Свети Георги Победоносец идва у нас

България Преди 48 минути

Тя тържествено ще бъде посрещната за втори път в България - в храм “Свети Атанасий” в Лозен

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

"Последният шанс на човечеството": Учените, които живеят на ледник

Свят Преди 57 минути

Научни екипи от Чили анализират тревожния ускорен разпад на ледовете

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Майк Уолц ще бъде номиниран за посланик на САЩ в ООН

Свят Преди 9 часа

По-рано той беше принуден да напусне незабавно поста си

Снимката е илюстративна

Американската армия планира масивно увеличение в използването на дронове

Свят Преди 9 часа

В Украйна и Черно море дроновете променят начина, по който се водят войните

,

Зеленски: Сделката за полезните изкопаеми е първият резултат от срещата с Тръмп

Свят Преди 10 часа

Зеленски каза още, че сделката за полезните изкопаеми отваря пътя за модернизиране на промишлеността в Украйна

Джей Ди Ванс

Ванс: САЩ ще потърсят помирение между Украйна и Русия през следващите 100 дни

Свят Преди 11 часа

Администрацията на Тръмп се фокусира върху постигането на „трайно решение“ на войната

Снимката е илюстративна

Пожар изпепели апартамент в Бургас, огнеборците разрязали външната врата

България Преди 12 часа

Предстои да се изяснят причините за възникването на огъня

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Нетаняху: Разбиването на „Хамас“ е по-важно от освобождаването на израелските заложници

Свят Преди 12 часа

„Върховната цел е победата над враговете ни и ще я постигнем“, заяви още той

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Майк Уолц и заместникът му напускат след скандала „Сигналгейт“

Свят Преди 13 часа

Президентът Доналд Тръмп публично подкрепи Уолц след избухването на скандала „Сигналгейт“

,

Преговорите между Иран и САЩ се отлагат, обяви Оман

Свят Преди 13 часа

Оман играе посредническа роля в дипломатическия процес

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Вучич от Маями: Малък съм в сравнение с Тръмп, ЕС се чуди как да ме накаже

Свят Преди 13 часа

Вучич също така заяви, че ще напусне политиката сам, а не защото някой ще го свали от власт

.

Гърция арестува мъж за шпионаж в полза на Русия

Свят Преди 14 часа

Изглежда, че заподозреният е снимал, записвал и разпространявал материали с военно значение в продължение на поне шест месеца

,

Агата Кристи "ще води" курс по творческо писане с помощта на AI

Любопитно Преди 14 часа

Обучението включва ИИ, изображения и възстановени аудиозаписи, пресъздаващи думи на авторката

д

От днес декларираме коли, купени от чужбина

България Преди 15 часа

Тези стоки се използват често в схеми за данъчни измами

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

18-годишната Магдалена от Хасково е удушена с примка, тялото ѝ - открито в бидон

България Преди 15 часа

17-годишен е с повдигнато обвинение и е направил пълни самопризнания, съобщиха още от прокуратурата

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Камала Харис с остра критика към Тръмп в първата си голяма реч след напускането на поста

Свят Преди 15 часа

Тя обвини американския президент, че е изоставил в американските идеали