П равославни духовници заявиха, че ще останат в исторически манастир край украинската столица Киев, въпреки планираното по нареждане на правителството прогонване на стотици свещеници, монаси и студенти, съобщава Би Би Си.

Киево-Печорската лавра е седалище на Украинската православна църква, която се отдели от Московската патриаршия след нахлуването на Русия миналата година, предава БГНЕС.

Руският патриарх Кирил: Чудовищно деяние

Украинските власти обаче подозират, че някои от част от висшите духовници продължават да поддържат връзки с църквата в Москва, което те отричат.

На Украинската православна църква е наредено да напусне манастира до края на днешния ден.

Украинското правителство, което е собственик на огромния манастир от XI в. с изглед към река Днепър, заявява, че решението е взето, след като комисия е открила множество нарушения на договора за наем на комплекса, който е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Митрополит Климент, ръководител на пресслужбата на Украинската православна църква, заяви, че няма "никакви правни основания" за прогонването, обявено по-рано този месец.

"Ако правителството ни принуждава незаконно да го направим, това се нарича тоталитаризъм", каза той пред Би Би Си: "Ние не се нуждаем от такава държава или правителство. Имаме си конституция и закони. Не приемаме други методи."

Въпросът е и силно политизиран. Украинските власти обвиняват някои членове на Украинската православна църква, че тайно подкрепят Москва след началото на войната.

Украйна обвини православен свещеник, че подкрепя Русия

Миналата година Службата за сигурност на Украйна извърши обиск на Лаврата и други сгради, принадлежащи на Украинската православна църква, а десетки духовници бяха арестувани по обвинения в държавна измяна и сътрудничество с Русия. Украинската православна църква обаче твърди, че няма доказателства в подкрепа на обвиненията.

Също миналата година започна и наказателно разследване, след като се появи видеозапис, в който се пее проруска пропагандна песен за пробуждането на Майка Русия, а ръководителят на епархия във Виницка област в Централна Украйна беше обвинен в изготвяне на листовки в подкрепа на инвазията.

Тази сутрин стотици богомолци се събраха пред комплекса, за да присъстват на литургия. Както и през последните дни, полицията проверяваше автомобилите, които влизаха и излизаха от обекта, но ситуацията остана спокойна.

Русия: Това е безбожно, диво и неморално

Експулсирането разкрива разделението сред украинската православна общност. През последните години мнозина се присъединиха към независимата Православна църква на Украйна, която получи независимост през 2019 г., докато милиони все още следват Украинската православна църква, която се отдели от Москва през май миналата година след векове под неин контрол.

Любов Банк, 60-годишна хористка от град Полтава, заяви, че демонстрира в Лаврата от три дни, и нарече решението за изгонване на жителите на манастира "политическо": "Те (правителството - бел. ред.) не спазват конституцията. Монасите са истински ангели. Не искам властите да правят това."

Не е ясно какво ще се случи, ако Украинската православна църква не напусне комплекса, но украинският министър на културата Олександър Ткаченко заяви, че властите няма да използват сила, за да изгонят монасите.

Ако един мъж е упорит, то той непременно ще постигне, това което иска жена му.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
След забележка: Жена рани с нож друга на детска площадка в Своге

След забележка: Жена рани с нож друга на детска площадка в Своге

България Преди 2 минути

Нападателката е задържана за 24 часа, а пострадалата е настанена в болница

Информационна сесия за NOVA EMBA Scholarship: От идея до въздействие

Информационна сесия за NOVA EMBA Scholarship: От идея до въздействие

Любопитно Преди 42 минути

Участниците ще получат конкретни съвети как да кандидатстват за стипендии за Executive MBA програмата на АУБ

Забравен ръкопис на 90 години стана литературна сензация в Германия

Забравен ръкопис на 90 години стана литературна сензация в Германия

Свят Преди 1 час

Семейството на Себастиан Хафнер публикува неизвестен роман 90 години след написването му, описващ Германия преди нацизма

<p>Държавата готви командни пунктове за военно време</p>

Запрянов предлага да се определят пунктове за управление за военно време на държавни органи

България Преди 1 час

Постановлението от 28 март 2019 г., публикувано в "Държавен вестник", е поверително

Издирват с дрон и термокамери в Смолянско възрастен мъж, в неизвестност е от три дни

Издирват с дрон и термокамери в Смолянско възрастен мъж, в неизвестност е от три дни

България Преди 1 час

Расим Бозов, на 83 години, от рудоземското село Елховец е напуснал дома си на 21 юни около 21:00 часа

Въвеждат се дистанционни разпити на вещи лица и задължително ежегодно обучение за тях

Въвеждат се дистанционни разпити на вещи лица и задължително ежегодно обучение за тях

България Преди 1 час

Кабинетът одобри предложения на Министерството на правосъдието

<p>Пияна пътничка в самолет: Не искам да седя до ши*ана дебела жена</p>

Пияна пътничка в самолет: Не искам да седя до ши*ана дебела жена

Свят Преди 1 час

Няколко клипа показват жената, нюйоркска художничка, работила с известни компании, да крещи на неидентифицираната пътничка за теглото и дрехите ѝ

<p>Принцеса Даяна е използвала кодово име за сватбената си рокля</p>

Принцеса Даяна е използвала кодово име при изработката на емблематичната си сватбена рокля

Любопитно Преди 2 часа

Името е разкрито от една от създателките на сватбената рокля на Даяна

Хора от кал, молитви и мълчание: Мистичният фестивал Taong Putik във Филипините

Хора от кал, молитви и мълчание: Мистичният фестивал Taong Putik във Филипините

Любопитно Преди 2 часа

Те се покриват с кал, листа и треви, мълчат и вървят към църквата – не, това не е ритуал от древен култ, а жив християнски празник

<p>&quot;Момчето, което може да лети&quot; загина при скок от планина</p>

Парашутист загина при скок от височина 2400 метра в Швейцарските Алпи

Свят Преди 2 часа

„Лиъм беше безстрашен, не непременно защото не се страхуваше, а защото отказа да позволи на страха да му попречи"

От 1 юли: Минималната пенсия става 630,50 лв., а средната - около 1000 лв.

От 1 юли: Минималната пенсия става 630,50 лв., а средната - около 1000 лв.

България Преди 3 часа

Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов

Володимир Зеленски

Зеленски пред Sky News: Днес Украйна спъва Путин да нападне НАТО

Свят Преди 3 часа

Зеленски също отказа да отговори дали се е чувствал „тормозен“ по време на катастрофалната им среща в Овалния кабинет – но каза, че „се е държал честно“

,

Върховният съд на САЩ разреши да се депортират мигранти в трети страни

Свят Преди 3 часа

Министерството на вътрешната сигурност на САЩ определи решението като победа за сигурността на американския народ

Русия се разгневи от оръжейните доставки на Сърбия за Украйна

Русия се разгневи от оръжейните доставки на Сърбия за Украйна

Свят Преди 3 часа

СВР заяви, че две сръбски компании са продавали ракети и минометни снаряди или компоненти за тях чрез две фирми в Чехия и Българи

Снимката е илюстративна

Пиян шофьор се заби в крайпътно дърво, автомобилът му изгоря

България Преди 3 часа

С техническо средство е измерена 2,08‰ концентрация на алкохол в кръвта на водача