С ледващият президент на САЩ Доналд Тръмп отново отправи обвинения срещу Китай.

Той заяви, че Пекин провежда нечестна търговска политика и не помага за решаване на проблема със Северна Корея.

Инцидент с военна сонда изправи САЩ срещу Китай

Китайският стелт излетя

Най-мразените държави в света

„Китай източва САЩ от невероятно количество пари и богатства с едностранна търговия, но и не помага за Северна Корея. Хубаво!“ Това написа Тръмп в социалната мрежа „Туитър”.

На 14 февруари 1972 година президентът Ричард Никсън се среща със своя съветник по националната сигурност Хенри Кисинджър, за да обсъди предстоящото си посещение в Китай, пише Джон Помфрът в „Уошингтън поуст” (The Washington Post).

Кисинджър вече е посетил Пекин в навечерието на историческата визита на Никсън. Той казва, че ако трябва да бъда сравнявани с руснаците, „китайците също са толкова опасни. Фактически в историческа перспектива те са дори по-опасни”.

Тогава Кисинджър заявява, че „след 20 години вашият наследник, ако бъде толкова мъдър, колкото сте мъдри вие, ще разчита на руснаците срещу китайците“.

Според него САЩ с използването на противоречията между Москва и Пекин „трябва да поддържат този баланс на силите без никакви емоции. Сега ни трябват китайците, за да бъдат уравновесени руснаците и да им се даде урок“. В бъдеще може да създаде обратната ситуация.

Може ли 45 години сред пробива на Никсън в отношенията с Китай, 45-ят президент на САЩ да последва съвета на Кисинджър?

Обама се опита да направи „завоя“ към Азия крайъгълен камък на своята политика. Ще превърне ли Доналд Тръмп „завоя“ от Пекин към Москва в основа на своята външна политика?

Чрез серия от постове в „Туитър”, телефонни обаждания, интервюта и изявления на помощниците си Доналд Тръмп демонстрира, че започва нова, по-твърда политиката спрямо Китай.

Той разговаря с президента на Тайван, след като тя му се обади на 2 декември, за да го поздрави с изборната победа. Това е прецедент в американската политика за последните близо 3 десетилетия, тъй като САЩ едновременно подкрепят Тайпе срещу Пекин, но уважават политиката на единен Китай.

След два дни в интервю за „Фокс нюз“ Тръмп стигна дори по-далеч, като изрази съмнение в правилността на политиката на „единен Китай“, в рамките на която Вашингтон, Пекин и Тайпе поддържат баланса в Азия след посещението на Никсън.

В същото време Карли Фиорина, смятана за вероятната кандидатура за поста директор на националното разузнаване в администрацията на Тръмп, разкри след разговор с избрания президент, че двамата смятат Китай за „вероятно основния наш съперник, който набира сила“.

На руския фронт Тръмп каза хубави думи за руския президент Владимир Путин по време на предизборната кампания. Той обяви, че неговият кандидат за поста държавен секретар е Рекс Тилърсън, е известен с това, че отдавна има отношения с Путин. Съветник по националната сигурност ще стане генералът от запаса Майкъл Флин, който също е смятан за свързан с Русия и освен това призовава за по-тясно сътрудничество на Вашингтон и Москва в борбата срещу терористичната организация „Ислямска държава“.

Сега въпросът е дали ще сработи завоят на Тръмп в един свят, претърпял огромни промени след Студената война и какво САЩ трябва да дадат на Русия, за да я откопчат от обятията на Пекин?

Китайско-руските отношения са делови. Двете държави постоянно се подкрепят в Съвета за сигурност на ООН. Последните няколко години Китай придоби руско оръжие за над 30 милиарда долара, а през септември страните проведоха съвместни военни учения в Южнокитайско море, за което претендират няколко съседни държави.

Но Русия е раздразнена от положението си на младши партньор в отношенията си с Пекин. Някога икономиката на Китай бе малка част от съветската, сега обаче тя е многократно по-голяма от нея. През 50-те години, когато китайско-съветската дружба е достигнала своя връх, Пекин назоваваше Русия по-големия брат. Сега в Пекин насмешливо я наричат по-голяма сестра.

Путин демонстрира очевидно заинтересоваността си от по-широка роля в Азиатско-тихоокеанския регион. Русия продаде подводници от клас „Кило” на Виетнам, който се опитва да ограничи китайската експанзия в Южнокитайско море.

В отговор на телефония разговор на Тръмп с тайванския президент Китай обаче изпрати бомбардировачи над Южнокитайско море.

Едно е сигурно, желанието на Тръмп да подхване играта на Кисинджър в баланса на силите означава засилване на непредсказуемостта в света, където американската мощ вече не е смятана за неоспорима и несравнима.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Какво е „пронатализъм“, за който се застъпват Илон Мъск и Джей Ди Ванс

Какво е „пронатализъм“, за който се застъпват Илон Мъск и Джей Ди Ванс

Любопитно Преди 1 час

Как "пронатализмът" може да повлияе на раждаемостта?

Николаос Цитиридис: Не мисля, че съм провален като водещ

Николаос Цитиридис: Не мисля, че съм провален като водещ

Любопитно Преди 3 часа

Той споделя пред Мариян Станков - Мон Дьо своите малки истини за "истинския си свят"

Иконата на Богодорицата с младенеца в Санта Мария Маджоре

От днес може да бъде посещаван гробът на папа Франциск в базиликата "Санта Мария Маджоре"

Свят Преди 3 часа

Преди да почине, Светият отец поиска да бъде погребан именно там

Цветът на косата разкрива колко ще живееш? Ето какво казват учените

Цветът на косата разкрива колко ще живееш? Ето какво казват учените

Любопитно Преди 3 часа

Какво са открили учените за цвета на косата и дълголетието четете в следващите редове

„Те ще платят за всичко“: Украински футболист говори за руските окупатори

„Те ще платят за всичко“: Украински футболист говори за руските окупатори

Свят Преди 4 часа

От февруари 2024 г. Авдиевка е под временна окупация от Русия

Кола се вряза в хора по време на уличен фестивал във Ванкувър, има загинали и ранени

Кола се вряза в хора по време на уличен фестивал във Ванкувър, има загинали и ранени

Свят Преди 4 часа

Шофьорът на превозното средство е бил задържан на място

Доналд Тръмп-младши пристигна в България (ВИДЕО)

Доналд Тръмп-младши пристигна в България (ВИДЕО)

България Преди 5 часа

Той ще участва в частно бизнес събитие

Ад на пристанището в Иран: Расте броят на загиналите, ранените и изчезналите

Ад на пристанището в Иран: Расте броят на загиналите, ранените и изчезналите

Свят Преди 5 часа

Някои от пострадалите са били транспортирани със самолети до Шираз и Лурестан за лечение

"Да, България!" избира председател, ето кои са кандидатите

"Да, България!" избира председател, ето кои са кандидатите

България Преди 5 часа

Ще се определят и основните насоки за развитието на партията в следващите три години

Тръмп настоява американските кораби да преминават без такси през Панамския и Суецкия канал

Тръмп настоява американските кораби да преминават без такси през Панамския и Суецкия канал

Свят Преди 6 часа

"Тези канали не биха съществували без Съединените американски щати", заяви той

Украйна: Не е вярно, че Русия ни е изтласкала от Курска област

Украйна: Не е вярно, че Русия ни е изтласкала от Курска област

Свят Преди 14 часа

Операцията на украинските въоръжени сили в определени райони в Курска област продължава

Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Свят Преди 15 часа

Урсула фон дер Лайен: Можете да разчитате на нашата подкрепа на масата за преговори

Бедствие в Монтанско, евакуират над 80 къщи, авария в София

Бедствие в Монтанско, евакуират над 80 къщи, авария в София

България Преди 16 часа

Екипи на пожарната пътуват към засегнатите населени места

Има заподозрян за убийството на руския генерал Москалик

Има заподозрян за убийството на руския генерал Москалик

Свят Преди 16 часа

Засега няма официален коментар от Киев относно смъртта на руския офицер

Герасимов докладва на Путин: Курск е освободен

Герасимов докладва на Путин: Курск е освободен

Свят Преди 18 часа

Герасимов: Военните и офицерите от севернокорейската армия демонстрираха голям професионализъм