34

Н апрежението в източното Средиземноморие расте. Никозия и Атина се опитват да спрат Анкара, която иска да завладее огромните нефтени и газови находища, открити в изключителната икономическа зона на Кипър. Всички замесени страни струпват военни сили.

Според Турция ценните ресурси се намират в акваторията на Севернокипърската турска република. Последната обаче е призната само от Анкара.

В играта се намесиха и САЩ. Те планират да използват Гърция и Кипър като противовес на Турция, която се превърна в неудобен съюзник, след като започна да се сближава с Русия и дори сключи сделка за покупка на руски ПВО системи С-400, въпреки че е член на НАТО.

Никозия издаде навигационен телекс в петък, с който запази за военноморски учения някои части от изключителната си икономическа зона, където се очаква да извърши проучвания в търсене на нефт и газ турският сондажен кораб „Явуз“.

Преди това Турция използва военния си флот, за да спре сондажите на западноевропейски компании, закупили концесии за търсене на нефт и газ от Кипър.

Освен това Анкара вече изпрати един сондажен кораб - „Фатих“ в кипърски води в началото на май, където по-късно той започна проучвания. Миналата седмица „Явуз“, придружен от военни съдове, отплава за района на полуостров Карпас, Североизточен Кипър, и ще е там в началото на юли. Към същата зона претенции има и италианската компания „Ени“, чиито кораб беше прогонен турския флот в началото на миналата година.

Анализатори коментираха пред „Блумбърг“, че далекобойните руски ракетни комплекси С-400, които ще бъдат доставени в рамките на няколко седмици, ще увеличат драстично военните възможности на Турция в Източното Средиземноморие, където тя е замесена в спор с члена на Европейския съюз Кипър за контрола над залежите на природен газ в крайбрежните води на острова.

„Анкара разглежда С-400 като възпиращ фактор, за да защити енергийните си интереси в Източното Средиземноморие, където ескалиращото напрежение може да застраши връзките на Турция със САЩ“, смята Мехмет Сейфетън Ерол, ръководител на изследователския институт ANKASAM. „Тя се чувства все по застрашена в Средиземноморието и от подкрепата на САЩ и Израел за Кипър“.

Европейският съвет излезе с изявление миналата седмица, в което осъди действията на Турция и посочи, че ще обмисли какви мерки да предприеме в отговор.

Франция стигна по-далеч. Тя сключи споразумение с Кипър за използване на военноморската база в Мари, където започна модернизиране на съоръженията, за да направи възможен достъпа на по-големи кораби. Оперативният център на френската бойна група ще бъде самолетоносачът „Шарл де Гол“, който патрулира Източното Средиземноморие. В замяна Никозия е обещала участие на френската компания „Тотал“ в проучванията и експлоатацията на нефтените находища в кипърската акватория.

Междувременно сенаторите Боб Менендес, от Демократите и Марко Рубио, от Републиканците, внесоха в Конгреса на САЩ законопроект за сътрудничество в Източното Средиземноморие. С текста се премахва ембаргото за доставки на оръжия на Кипър, наложено преди десетилетия, когато Турция беше надежден американски съюзник.

Сенатската комисия за международни отношения обаче одобри законопроекта с поправки, призоваващи страните от региона да отказват пристанищно обслужване на кораби на Руската Федерация.

Тези промени предизвикаха негативна реакция от кипърските власти. Русия е един от най-големите чуждестранни инвеститори на средиземноморския остров.

Министърът на отбраната на Република Кипър Савас Ангелидис заяви, че Никозия ще продължи да предоставя пристанища и инфраструктура за кораби на Русия и други държави, независимо от приетите в САЩ поправки към законопроекта.

Ангелидис подчерта, че Кипър ще продължи усилията си за по-нататъшно задълбочаване на отношенията със САЩ, но ролята на острова като стълб на стабилността в региона трябва да бъде зачитана.

Освен премахването на забраната за продажба на оръжие на кипърските власти законопроектът спира продажбата на американски стелт изтребители F-35 на Турция, освен ако Анкара не се откаже от покупката на руските ПВО С-400. Освен това са предвидени санкции срещу турските власти, отново в случай, че сближаването с Русия не бъде прекратено.

Законопроектът предвижда и по-нататъшна милитаризация на Гърция и Кипър със задълбочаване на връзките им със САЩ и Израел в областта на отбраната.

Сред заявените цели на американската политика са поддържане на силно американско военно присъствие и инвестиране в военноморско оборудване, най-вече в базата „Суда“ в Гърция и развиване на по-задълбочено сътрудничество в областта на сигурността, включително разполагане на дронове MQ-9 в Лариса и гръцкия тренировъчен център на американската армия.

Текстът предвижда финансиране за конкретни военни програми за Гърция и Кипър. Редица разпоредби са насочени против Русия с цел „снижаването на зловредното ѝ влияние в Източното Средиземноморие“. Конкретно, сенаторите предлагат да се изведе от експлоатация военната техника, закупена от Москва и тя да бъде заменена с оръжия, произведени от страни-членки на НАТО.

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Коментари 34
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

34 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Продължаваме промяната" на протест пред СГС

"Продължаваме промяната" на протест пред СГС

България Преди 1 час

Недоволството е срещу задържането на сътрудника на Асен Василев - Лъчезар Ставрев

"Щом Сирия падне, очаквайте война": Предсказанията на Ванга за Третата световна война

"Щом Сирия падне, очаквайте война": Предсказанията на Ванга за Третата световна война

Свят Преди 2 часа

След падането на Асад в Сирия бяха открити поне 4 признака, че предсказанието на Ванга за Третата световна война може да се сбъдне

Как да организираме файловете си в Windows

Как да организираме файловете си в Windows

Технологии Преди 2 часа

Добрата организация може да пести доста време в ежедневието

Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6

Мартин Кънев е големият победител в “Игри на волята” 6

Любопитно Преди 10 часа

Той триумфира в битка срещу инженера Гешев и най-доверения си човек в предаването Добрин

.

Ръст на варицелата и бум на коксаки вирус в детските градини

България Преди 11 часа

Темата коментира вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова

Лео Меси е идол за мнозина

Малки фенове едва не задушиха от прегръдки Лео Меси (ВИДЕО)

Любопитно Преди 12 часа

Децата обградиха футболната легенда и не го пуснаха дълго време

.

Двама души са в болница, след като въртележка в Бирмингам се разби

Свят Преди 12 часа

Атракционът е паднал на нивото на земята, докато е бил в експлоатация.

Руският медиен регулатор блокира приложението Viber

Руският медиен регулатор блокира приложението Viber

Свят Преди 12 часа

Това е последната от поредицата социални медийни услуги, забранени от властите в страната

Километрично задръстване на Северната тангента в София

Километрично задръстване на Северната тангента в София

България Преди 13 часа

И трите платна в посока Кулата са блокирани

.

Германия: Дронове прелитат над чувствителни промишлени обкети

Свят Преди 13 часа

Западните политици и експерти смятат, че Русия увеличава действията на „хибридна война“, особено в Северна Европа

влак

Нов график на влаковете от 15 декември

България Преди 14 часа

За подобряване на обслужването са осигурени удобни връзки с възможности за пътуване между повече населени места

,

Правителството на Джо Байдън преподписа договор за научно сътрудничество с Китай

Свят Преди 15 часа

Белият дом заяви, че договорът вече съдържа значително по-строги клаузи

Снимката е илюстративна

Доживотна присъда за единия от убийците на аптекарка в Русе

България Преди 15 часа

Еранухи Пехливанян беше отвлечена, убита и разчленена през 2022 г.

,

МВнР: България и САЩ установяват засилено партньорство в граничната сигурност

България Преди 15 часа

Това стана ясно след среща между посланик Кенет Мертен и външния министър Иван Кондов

Защо Стоунхендж все още е загадка. 7 теории за неговия произход и предназначение

Защо Стоунхендж все още е загадка. 7 теории за неговия произход и предназначение

Любопитно Преди 15 часа

Това са седемте най-често срещани теории, които се опитват да хвърлят светлина върху тази мистерия