К андидатката на управляващата партия в Мексико Клаудия Шейнбаум печели категорична победа на президентските избори с 56% от гласовете, показват резултатите от екзитпол на агенция „Параметрия“, цитиран от Ройтерс.

Основният ѝ опонент Сочитъл Галвес остава далеч назад с 30% според същото проучване.

Мексико се готви да избере първата жена президент в историята си

По-рано управляващата партия и медии обявиха Клаудия Шейнбаум за победител на президентските избори в страната в неделя. Телевизия NMAS и вестник „Финансиеро“ обявиха, че техните анкети показват, че Шейнбаум е победителка, но не посочиха конкретните данни от проучванията.

Лидерът на МОРЕНА Марио Делгадо каза пред привърженици в столицата Мексико, че Шейнбаум побеждава с „много голяма“ преднина.

Най-големите избори в историята на Мексико, на които трябва да бъдат избрани близо 20 хиляди служители, са и най-кървавите в съвременната история на страната.

По време на кампанията бяха убити 38 кандидати, включително местен кандидат, който беше прострелян смъртоносно в събота. Насилието засили безпокойството от въздействието на воюващите наркокартели върху демокрацията.

Часове преди началото на изборите: Мексикански политик беше застрелян

В изборния ден двама души бяха убити в избирателни секции в щата Пуебла.

Шейнбаум, която убедително водеше и в проучванията на общественото мнение преди изборите пред Галвес, ще има трудната задача да се изправи пред насилието на организираната престъпност.

Ако изборът ѝ бъде потвърден и от официалните резултати, Шейнбаум ще стане първата жена-президент на Мексико.

Новият президент ще встъпи в длъжност на 1 октомври.

Един учен, който да овладее страстите в Мексико? Бившата кметица на мексиканската столица Клаудия Шейнбаум се откроява със сдържан, дори и с дистанциращ хората стил. Тя е внучка на еврейски бежанци от България и Литва. 

Сега 61-годишната Шейнбаум, която е от левицата, има шанса да напише историята в своята страна.

Тя е "дъщеря на поколението 1968 г.", ангажирано в студентските протести. Днес Клаудия е напът да стане първата жена президент на Мексико, носена на гребена  на вълната на популярността на досегашния президент Андрес Мануел Лопес Обрадор, който доведе левицата на власт в страната.

Клаудия Шейнбаум Пардо е родена на 24 юни 1962 г. в Мексико насред бурни години, в които студентите и партизанските организации искаха да разтърсят перфектната управленческа диктатура на Институционно-революционна партия.

Родителите на Клаудия също са били във вихъра на тези вълнения. "У нас се говореше за политика сутрин, обед и вечер", разказва Клаудия в биографична книга, озаглавена "Клаудия Шейнбаум, президент". Майка й - Ани Прано, която е биолог, е била изгонена от университета заради участие в студентското протестно движение през 1968 г.

В хетерогенното мексиканско общество, в което има много неравенства, именно една потомка на евреи от Европа подема лозунга на досегашния президент "бедните на първо място", визиращ между другото дискриминираните коренни общности.

"Идвам от едно еврейско семейство и се гордея с моите баба и дядо и с моите родители", написа на 12 януари 2009 г. Шейнбаум в изданието "Хорнада". Пред него тогава обаче тя изрази и ужаса си от израелските бомбардировки по Газа по време на предходна израелска операция в анклава. 

Двама загинали при нападения срещу избирателни секции в Мексико

Клаудия разказва, че нейната баба по майчина линия и дядо ѝ, комунист, по бащина линия са напуснали Литва и България заради нацисткото преследване.

Шейнбаум е отлична ученичка. После завършва физика в Автономния национален мексикански университет, където кара и магистратура по екологично инженерство, като съчетава учебните занятия с активизъм в университетския студентски съвет, насочен срещу планирана реформа в учебното заведение.

Без да бъде лидер, Шейнбаум  се проявява като усърдна активистка, дори и по времето, когато е бременна с дъщеря си Мариана, родена през 1988.

"Тя винаги беше готова да се впусне в някаква дейност. Да участва в митинги, преди всичко", спомня си Гийермо Роблес, който е работил заедно с нея по същата магистърска програма.

Шейнбаум завършва и докторантска програма в същия университет в областта на енергийното инженерство.

Тази програма предвижда и известен престой в САЩ, по време на който тя живее в Калифорния, заради което говори и добър английски за разлика от досегашния президент. Това навежда на мисълта, че ако тя спечели президентските избори, нейният мандат ще бъде насочен повече към международните въпроси.

На снимка на първа страница на изданието "Станфорд дейли" от 1991 г. се вижда как Шейнбаум протестира срещу посещение на либералния мексикански президент по онова време Карлос Салинас в САЩ. На фотото се вижда как тя държи плакат, на който пише: "Справедлива търговия и демокрация сега!"

Клаудия Шейнбаум влиза в политиката с настоящия президент Андрес Мануел Лопес Обрадор, който е бил кмет на мексиканската столица от 2000 до 2006 г. В местната администрация той й поверява екологичните въпроси, които са стратегически в един мегаполис с девет милиона жители. Шейнбаун по онова време е в основата на изграждане на второ ниво на околовръстната магистрала, което допринася за намаляване на задръстванията по тази пътна артерия в Мексико. Шейнбаум обособява освен това в столицата и платна за автобуси и велоалеи.

Върнала се в университета през 2006 г., мексиканската изследователка подпомага работата на Междуправителствената експертна група, следяща развитието на климатичните промени и получила Нобелова награда за мир през 2007 г. Шейнбаум допринася за работата на групата с опита си в областта на смекчаване на последствията от климатичните промени.

В политиката Шейнбаум преживя две трагедии по пътя към върховете на властта. Докато беше кмет на окръг Тлаплан, в южната част на столицата (2015-2017 г.) там рухна колежът "Ребсамен" по време на земетресението от 19 септември 2017 г. В тази трагедия загинаха 26 души, сред които и 19 деца. Шейнбаум трябваше да отговаря на въпроси кой носи отговорност за случилото се. Методично тя твърдеше, че кметството не е отговорно за нередностите, извършени при строителството на сградата.

Като кметица на мексиканската столица (2018-2023) Шейнбаум трябваше да се справя с кризата, възникнала при рухването в южната част на града на участък от естакада, по която се движеше местното метро. В тази трагедия на 3 май 2021 г. загинаха 27 души, а 80 души бяха ранени. Шейнбаум защити тогава общинските екипи и договори със строителите на трасето - компания на милиардера Карлос Слим - обезщетението на жертвите, като избегна съдебен процес.

По време на коронавирусната пандемия Шейнбаум се опита да управлява ситуацията като учен и без ограничителни мерки. Тогава в столицата беше регистриран най-висок в цялата страна процент на смъртни случаи -  442,1 спрямо 100 000 души. А Мексико беше четвъртата най-засегната от Ковид-19 страна в света.

По време на предизборната кампания за президентския пост Клаудия Шейнбаум обяви през ноември миналата година сватбата си с Хесус Тариба, младежката й любов, която тя открила отново чрез Фейсбук през 2016 г.

Шейнбаум има и първи брак. Съпругът й Карлос Имас е основател на лявата Партия на демократичната революция. От този брак се ражда дъщеря й. Тя освен това приема като свое дете и доведения син на Имас.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Една коалиция е подала документи за предсрочните избори в ЦИК на първия ден

Една коалиция е подала документи за предсрочните избори в ЦИК на първия ден

България Преди 5 часа

Крайният срок за подаване на заявление за регистрация в ЦИК е до 17:00 ч. на 4 март

61% от американците възприемат Тръмп като непредсказуем заради възрастта му

61% от американците възприемат Тръмп като непредсказуем заради възрастта му

Свят Преди 6 часа

Повечето американци смятат, че политическите ръководители на САЩ като цяло са твърде възрастни

Доставките на руски петрол по „Дружба“ до Унгария и Словакия ще бъдат възобновени

Доставките на руски петрол по „Дружба“ до Унгария и Словакия ще бъдат възобновени

Свят Преди 9 часа

Това съобщи словашкото министерство на икономиката

Четирима българи арестувани за трафик на хора и робски труд в Гърция

Четирима българи арестувани за трафик на хора и робски труд в Гърция

България Преди 10 часа

Разследването е започнало след телефонно обаждане за помощ от двама български мъже в района на Фарсала, в централна Гърция

Унищожиха невзривен боеприпас в Старозагорско

Унищожиха невзривен боеприпас в Старозагорско

България Преди 10 часа

Унищожаването на снаряда е извършено на учебен център "Люляк", при спазване на всички мерки за безопасност

<p>Мъск провокира теории, че &bdquo;предстои нещо много лошо&ldquo; с коментар за Исус</p>

Илон Мъск провокира теории, че „предстои нещо много лошо“ с коментар за Исус

Свят Преди 11 часа

Признанието на милиардера, че споделя ученията на Христос, раздели мрежите — докато едни виждат духовно израстване, други подозират опит за прикриване на грандиозен скандал

<p>Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов</p>

Неочаквана находка: Мъж откри римска гробница в двора си в Свищов

България Преди 11 часа

Тъй като и петте гроба са ограбени през Античността или в ново време, находките в тях са малобройни

<p>Зеленски показа бункера си от първите дни на войната</p>

„Тук казах – трябват ми боеприпаси, не превоз“: Зеленски показа бункера си от първите дни на войната

Свят Преди 11 часа

В обръщение по повод четвъртата годишнина от войната президентът на Украйна разкри мястото, откъдето е координирал първите действия след началото на руското нахлуване

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Награда от 1 милион долара: Савана Гътри публикува трогателно видео

Свят Преди 12 часа

Нанси Гътри е отвлечена посред нощ от дома си и все още няма и следа от нея, в случай, който шокира цяла Америка

<p>Планирали убийството на Вучич и семейството му</p>

Осуетиха план за убийството на Вучич и семейството му: Арести в Сърбия заради заговор за държавен преврат

Свят Преди 12 часа

Заподозрените са подготвяли насилствена промяна на конституционния ред чрез придобиване на оръжие и планирано покушение срещу най-висшите държавни органи в Сърбия

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

БСП поиска оставките на Надежда Нейнски и Атанас Запрянов

България Преди 12 часа

Делегатите изразиха тревога от безотговорните изявления на министри от кабинетите на Росен Желязков и Андрей Гюров във връзка с възможното ангажиране на България в бъдещи военни действия

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

Божанов: Отхвърлянето на ветото върху Изборния кодекс може би е сделка

България Преди 12 часа

По думите му затова от БСП в комисия не са постъпили така, както беше казал новият им председател Крум Зарков

Планират изграждането на Trump Tower в Австралия – не всички са във възторг

Планират изграждането на Trump Tower в Австралия – не всички са във възторг

Свят Преди 12 часа

Проектът за 91-етажен небостъргач на Златния бряг предизвика вълна от недоволство и петиции, докато местната власт вижда в името на Тръмп „златна възможност“ за икономиката преди Олимпиадата през 2032 г.

Министър Игнатов: Българското училище не трябва да се политизира преди избори

Министър Игнатов: Българското училище не трябва да се политизира преди избори

България Преди 12 часа

Образователният министър коментира и настоящите учебни програми като изрази съгласие с опасенията, че не са ефективни

Александър Трайков е новият зам.-министър на културата

Александър Трайков е новият зам.-министър на културата

България Преди 13 часа

Трайков притежава висока експертност в сферата на опазване и контрол на културното наследство в резултат от 18-годишния му опит в администрацията на Министерството, и по-конкретно: контрол по опазване на движимото и недвижимото културното наследство

Джаки Кенеди и сестра ѝ Ли Радзивил

„По-красивата“ сестра, която остана в сянка: Ли Радзивил и Джаки Кенеди

Любопитно Преди 13 часа

„Целият външен вид, стил, вкус – Джаки никога не ги е имала и въпреки това Ли беше тази, която живееше в сянката на тази супер нещо си личност“, казва писателят Труман Капоти