В момента няма подходящи условия за удовлетворяване на новите български изисквания и поради това Република България реши, че към този момент няма да одобри нашата преговорна рамка с ЕС. Това е провал за политиката на разширяване на ЕС, лошо послание за целия регион и поражение за основните европейски ценности и принципи.

Това се посочва в реакцията на правителството на РС Македония, след днешното заседание на Съвета на министрите на ЕС, съобщи МИА.

Захариева: България не може да подкрепи Северна Македония на този етап

"Отказът на България да одобри рамката за преговори не е в духа на добросъседските отношения. Тази позиция на българското правителство противоречи на член 2 от Споразумението за приятелство от 2017 г. Нашата позиция е ясна: ние вярваме, че европейската интеграция не трябва да бъде заложник на двустранни спорове", се казва в изявлението на кабинета на РС Македония.

Според правителството преговорите с ЕС не трябва да се превръщат в преговори с България, а напредъкът в европейската интеграция трябва преди всичко да зависи от вътрешните реформи, свързани с главите за присъединяване, законодателството на Съюза и постигането на европейските стандарти.

"Сигурни сме кои сме и какви сме. Винаги сме били македонци, които говорят македонски, със силно чувство за самоопределение, което не може да бъде поставено под въпрос. Македонската идентичност и македонското национално съзнание винаги са били силно изразени както на научно, така и на духовно ниво. Така е и днес, така ще бъде винаги. Горди сме с факта, че страната е мирна и спокойна в този труден за нас период. Това е характеристика на истинските европейци, черта е на македонците", добавя се в реакцията.

Правителството подчертава, че Македония и България са близки държави, а македонският и българският народ винаги са били изключително близки и сега сме съюзници в НАТО.

"Имаме общи геополитически интереси, за себе си, но и за региона. Нашият общ интерес е целият балкански регион да се интегрира възможно най-скоро в ЕС, да се свърже инфраструктурно чрез Коридор 8, за да се улесни потокът от хора, идеи, стоки и капитали, да се изградят добри бизнес условия, да се увеличат инвестициите - това е истински патриотизъм", се казва в изявлението.

Правителството изразява своята благодарност за засиления ангажимент на германското председателство на ЕС, както и за личния ангажимент на канцлера на Германия Ангела Меркел.

"Положихме сериозни дипломатически усилия, за да създадем условия миналото да не бъде пречка за бъдещето. Ще продължим да преговаряме в интерес на нашето европейско бъдеще и вярваме, че решение е възможно само ако и двете страни излязат победители", се подчертава в правителствената позиция.

"Нашето правителство остава на същия стратегически път. Осигурихме пълноправно членство в НАТО, ще придвижим страната към ЕС. Ще продължим с реформите със силна интензивност. Наше задължение е да прилагаме европейските стандарти у дома. Няма друг начин за нас, няма друга алтернатива. Пътят ни е много неравен и пълен с предсказуеми и непредсказуеми предизвикателства. Но няма отказване. Реформите продължават".

В изявлението се подчертава също, че няма и частица истина в манипулациите, извършени от някои от опозиционните партии, водени от ВМРО-ДПМНЕ, за предполагаемо "разпродаване на македонска идентичност".

"Апелираме към ръководството на ВМРО-ДПМНЕ да спре да се радва на трудните моменти, в които се намира страната ни и да признае момента, в който някои национални проблеми надхвърлят границите на обичайните партийни сблъсъци", заяви правителството на РС Македония след днешното решение на България да се противопостави на одобрението на преговорната рамка на страната със Съюза.

Проф. Андрей Пантев: Така македонците доказват, че са българи

Скандал с Македония, Заев обвини България

София и Скопие ще търсят общо решение

Каракачанов обяви има ли постигнато решение със Скопие

Зоран Заев: Има неща, за които не се преговаря

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Забравете за фитнеса - „културната тренировка“ може да е ключът към по-добро здраве

Любопитно Преди 1 час

Как е възможно това може да прочетете в следващите редове

Зафиров: Оставката на правителството в момента не е на дневен ред

Зафиров: Оставката на правителството в момента не е на дневен ред

България Преди 3 часа

На този етап няма причина да преосмисляме нашето участие в управлението, добави вицепремиерът и лидер на БСП

6 начина как неусетно задръстваме лаптопа си

6 начина как неусетно задръстваме лаптопа си

Технологии Преди 3 часа

И да предотвратим тези процеси

<p>Политически трус в Украйна: Зеленски отстрани Ермак от всички ключови постове</p>

Политически трус в Украйна: Зеленски уволни Андрий Ермак от още постове, които е заемал

Свят Преди 4 часа

Това се случва на фона на разрастващо се разследване за корупция, което разтърси Киев

Руски дронове и ракети поразиха железопътен възел край Киев

Руски дронове и ракети поразиха железопътен възел край Киев

Свят Преди 4 часа

Има повредени инфраструктурни обекти и в Черниговска област

Заради завишени нива на уран в питейната вода: Харманли и две села минават на водоноски

Заради завишени нива на уран в питейната вода: Харманли и две села минават на водоноски

България Преди 5 часа

Във връзка с установеното отклонение питейната вода се определя като негодна за консумация

Денков: Доверието е счупено, затова този начин на управление трябва да бъде наказан

Денков: Доверието е счупено, затова този начин на управление трябва да бъде наказан

България Преди 5 часа

"Имаме нужда от избори, които да преосноват Народното събрание като състав", подчерта той

МФ публикува новия проектобюджет в полунощ, какво предвижда план-сметката

МФ публикува новия проектобюджет в полунощ, какво предвижда план-сметката

България Преди 6 часа

И приходите, и разходите са занижени с малко над 1 милиард евро

Каквото похарчиш на Никулден, се връща тройно: Забравената традиция с неочакван смисъл

Каквото похарчиш на Никулден, се връща тройно: Забравената традиция с неочакван смисъл

Любопитно Преди 7 часа

Светецът, който владее морето, пази рибарите – и има изненадващо модерно присъствие

Лошото време все още не позволява евакуация на екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол

Лошото време все още не позволява евакуация на екипажа на танкера, заседнал край Ахтопол

България Преди 7 часа

"Корабът към момента е стабилен, но морето е твърде бурно и не позволява извършването на спасителната операция", заяви директорът на ГДГП

МНС: Заповедта за арест на Путин ще остане в сила, дори ако бъде гласувана обща амнистия

МНС: Заповедта за арест на Путин ще остане в сила, дори ако бъде гласувана обща амнистия

Свят Преди 7 часа

Русия не признава юрисдикцията на Международния наказателен съд и неведнъж е отхвърляла обвиненията във военни престъпления

При среднощна атака: Над 116 украински дрона са свалени над Русия

При среднощна атака: Над 116 украински дрона са свалени над Русия

Свят Преди 8 часа

Атакувани са над 10 руски региона