В Гърция тази сутрин в 7 ч. избирателите започнаха да се отправят към секциите за парламентарните избори – втори в рамките на малко повече от месец.

На предишния вот на 21 май убедително победи дясноцентристката Нова демокрация, която получи почти 41 процента от гласовете, но остана с няколко депутати под мнозинството, което би и позволило да сформира самостоятелно правителство. Затова лидерът ѝ Кириакос Мицотакис върна проучвателния мандат – именно с намерението да предизвика нови избори, на които смята, че ще си осигури значително над абсолютното мнозинство от 151 места в 300-членния парламент. При липсата на реалистични възможни коалиционни схеми сред опозиционните партии, втората и третата сила, лявата СИРИЗА и лявоцентристкият ПАСОК, също не изпълниха проучвателните мандати и избраният през май парламент просъществува едва един ден, преди да бъде разпуснат от президента Катерина Сакеларопулу.

Желанието на Нова демокрация за самостоятелно управление е вероятно да се сбъдне, дори резултатите от вота през май да се повторят, защото днешните избори се провеждат по различна избирателна система. Според нея най-голямата партия автоматично получава 20 допълнителни места в случай, че получи повече от 25 процента от гласовете, както и по още един депутат бонус за всеки половин процентен пункт отгоре, но най-много 50 допълнителни места. 

Според социологическо проучване, проведено от агенция „Алко“ и публикувано от „Вима“, за Нова демокрация имат намерение да гласуват между 39,8 и 43,8 процента от избирателите, за СИРИЗА – от 17,8 до 21,8 процента, а за ПАСОК – от 10,2 до 13,2 процента. Гръцката комунистическа партия (ГКП) ще получи между 6,4 и 8,4 процента от гласовете, националистическото „Гръцко решение“ – между 2,7 и 4,3 процента и лявата евроскептична партия „Плевси елефтериас“ („Курс на свободата“) – между 2,7 и 4,3 процента.

Подобна картина очертава и проучването на „Пулс“, направено за телевизия Скай. Според него Нова демокрация ще вземе 38,5 процента от вота, СИРИЗА – 19 процента, ПАСОК – 11,5 процента и ГКП – 11,5 процента. „Гръцко решение“, консервативната НИКИ и „Плевси елефтериас“ получават според тази анкета около 3,5 процента, т.е. над изборния праг от 3 процента.

Дори в случай, че в новия гръцки парламент влязат седем партии, което се смята за най-вероятния сценарий, а не пет, както беше на предишните избори, Нова демокрация ще има абсолютно мнозинство.

Друга промяна в сравнение с изборите на 21 май е, че на днешния вот отпада преференцията, т.е. избирателите могат да избират само между партийните листи, но не могат да променят подреждането в тях.

Право на глас днес имат гръцките граждани, които са навършили или навършват 17-годишна възраст през тази година. Броят на гласоподавателите е малко над 9,8 млн. души, а правото си на глас на миналите избори упражниха около 61 процента от тях. На миналия вот за първи път беше осигурена възможност и за гласуване на гърците, които живеят в чужбина. Онези от тях, които се регистрираха за настоящите избори, вече гласуваха, защото вотът в чужбина се проведе още вчера. Броят на регистрираните в чужбина гръцки гласоподаватели е над 25 хиляди души, за които бяха открити секции в 35 държави.

По данни на гръцкото министерство на външните работи до 10:30 ч. сутринта правото си на глас са упражнили 11,29 процента от избирателите, т.е. 888 995 души.

Гласуването на днешните избори ще продължи до 19 ч., след което ще бъдат обявени резултатите от екзитпола. Към 20:30 ч. ще започне обявяването на първите междинни резултати от преброяването на гласовете, а към 22 ч. се очаква да станат известни резултатите от 80-90 процента от секциите.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Има признаци, че Иран възстановява ядрената си програма

Има признаци, че Иран възстановява ядрената си програма

Свят Преди 8 часа

Сателитни изображения показват признаци, че Иран може би се опитва да възстанови ядрените си съоръжения

Атанасова за справката с полетите: Екселска таблица с невярно съдържание

Атанасова за справката с полетите: Екселска таблица с невярно съдържание

България Преди 8 часа

Атанасова: Публикувах и официални удостоверения от компетентните за граничен контрол

Тръмп: Иран ни помоли да продължим "преговорите". Ние се съгласихме

Тръмп: Иран ни помоли да продължим "преговорите". Ние се съгласихме

Свят Преди 10 часа

САЩ заявиха недвусмислено, че прекратяването на огъня е приключило!

АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост

АПИ планира цялостен ремонт на Аспаруховия мост

България Преди 11 часа

Предстои сключването на споразумителен протокол между Агенцията и Община Варна

Кремъл: Разширяваме "буферната зона" в Украйна

Кремъл: Разширяваме "буферната зона" в Украйна

Свят Преди 11 часа

Песков обвини Украйна, че ескалира това, което Москва нарича "терористични“ действия

Войната в Украйна е все по-кървава и скъпа, кой печели и кой губи

Войната в Украйна е все по-кървава и скъпа, кой печели и кой губи

Свят Преди 12 часа

Руските сили в момента контролират около 118 000 квадратни километра от Украйна

Vivacom Job Lab показа пътя към реалната бизнес среда на 120 ученици

Vivacom Job Lab показа пътя към реалната бизнес среда на 120 ученици

България Преди 12 часа

Специален модул за изкуствен интелект и дигитални умения помогна на учениците да разберат как отговорно да използват AI

Бунтове и линч на невинен след брутално убийство на малко момиче

Бунтове и линч на невинен след брутално убийство на малко момиче

Свят Преди 13 часа

Майката на един от заподозрените отказа да приеме тялото му, защото "не е направил нищо добро"

ЕС с пет препоръки към България: от бюджета и данъците до здравеопазването

ЕС с пет препоръки към България: от бюджета и данъците до здравеопазването

Парите ни Преди 13 часа

Брюксел настоява за ограничаване на дефицита, по-справедлива данъчна система, борба със сивата икономика и намаляване на доплащането за лечение

<p>Кралица Камила се появи на &bdquo;Уимбълдън&ldquo; с трогателно бижу, посветено на внуците ѝ</p>

Скрит символ: Кралица Камила се появи на „Уимбълдън“ с трогателно бижу, посветено на внуците ѝ

Любопитно Преди 14 часа

Кралица Камила демонстрира перфектен летен стил на „Уимбълдън“, но истинският хит стана нейното златно колие. Оказа се, че бижуто крие таен символ, посветен на петимата ѝ внуци, които тя обожава да разглезва

Европейската комисия прие Унгария в Европейската прокуратура

Европейската комисия прие Унгария в Европейската прокуратура

Свят Преди 14 часа

Предстои унгарските власти да предложат трима кандидати за поста на европейски прокурор

Пеевски и още 12 депутати, повечето от ПБ, са отсъствали неоправдано през юни

Пеевски и още 12 депутати, повечето от ПБ, са отсъствали неоправдано през юни

България Преди 14 часа

Димитър Аврамов има две отсъствия, а останалите по едно

,

Дигитална революция: 5-те най-печеливши начина да правите пари от социалните мрежи през 2026 г.

Любопитно Преди 14 часа

Забравете за скучното скролване – през 2026 г. социалните мрежи са машина за пари. Вижте 5-те най-актуални и работещи стратегии, с които можете да превърнете профила си в стабилен източник на доходи още днес

Полша и Украйна: Как един исторически спор застраши доставките на ракети „Пейтриът“

Полша и Украйна: Как един исторически спор застраши доставките на ракети „Пейтриът“

Свят Преди 15 часа

Полската опозиция смята, че предаването на ракети „Пейтриът“ на Украйна застрашава полската национална сигурност

Сметната палата обясни защо не е проверила Пеевски и Атанасова

Сметната палата обясни защо не е проверила Пеевски и Атанасова

България Преди 15 часа

На Сметната палата е отказан достъп до системите на МВР от министър Демерджиев