О бвинението на Москва, че украински дронове са ударили две военновъздушни бази дълбоко в руската територия, отново повдигна въпроса за ескалация на конфликта в Украйна, пише в анализ на Си Ен Ен.

Ударите са директно опровержение на твърденията на Русия, че може да защити вътрешността си.

Това просто не е нещо очаквано, когато руският президент Владимир Путин стартира своята „10-дневна операция” през февруари.

"Снимката е доказателство за нечовешката жестокост на руснаците"

Каквато и да е истината за ударите  - дали те са извършени с нови украински дронове с дълъг обхват или има друго обяснение, седмица след седмица се появяват все повече признаци, че руската военна машина буксува.

Украйна нито потвърди, нито отрече отговорност за ударите, в съответствие с политиката на Киев за официално мълчание относно атаки в Русия или в окупирания Крим.

Станалото окончателно спука балона за статута на руската армия като равнопоставена сила на НАТО.

NYT: Украйна е нанесла удари срещу две руски военни летища

Руското унижение обаче обикновено е съпроводено с опасения за ескалация.

Само че е трудно да се разбере какво още Русия би могла да направи срещу Украйна?

Руската армия вече изравнява със земята селища и унищожава цивилна инфраструктура след като се провали на бойното поле.

А руски ядрен удар е малко вероятен, поне засега. След месеци на дълбоко смразяваща ядрена реторика, обхващаща потенциални „аварии” в атомни електроцентрали, през говорене без доказателства за украинска мръсна бомба, до открити заплахи с ядрения арсенал на Русия, Москва вече почти не говори за това.

Китай беше пределно ясен, че подобни заплахи трябва да спрат и в края на миналия месец Путин подписа декларация с президента на Казахстан, в която се посочва, че ядрената война никога не може да бъде спечелена и никога не трябва да се води.

Химическите оръжия все още са възможни, но ще е много трудно употребата им в Украйна да бъде прикрита.

Руската армия загуби най-силното си оръжие - „факторът на страха”.

Коментарите, че Русия щадяла украинците и не използвала цялата си сила вече звучат кухо.

Взривове на военни летища в Русия, убити и ранени

Руската армия загуби инициативата във войната, а украинската става все по-силна с доставки на оръжия и обучение от НАТО.

Западът обаче също е в безизходица. Колкото по-добре се представят украинските военни на бойното поле, толкова по-малко вероятно става Украйна да се съгласи на мирни преговори с Русия и евентуални териториални отстъпки.

В същото време НАТО не може да бави или да спре помощта, оставяйки украинците да умират.

Цялата динамика на войната се обърна срещу Русия. Тя е слаба и няма как внезапно да стане силна.

Дали непрекъснатите унижения на бойното поле приближават деня, когато Путин ще изпусне контрола над собствената си йерархия или ще отстъпи пред натиска и ще изтегли руската армия от Украйна?

Докато чакаме отговора, тенденциите остават непроменени: Украйна е на студено през зимата, но побеждава и става все по-добре въоръжена. Русия пък губи и бавно отстъпва. Ключовата променлива е търпението и подкрепата на Запада.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Къде изчезнаха коргитата на Елизабет II?

Любопитно Преди 2 минути

След отнемането на титлите му и изгонването от „Кралската ложа“ заради скандала „Епстийн“, принц Андрю се мести в нова резиденция в Норфолк, вземайки със себе си коргитата на покойната Елизабет II, които остават под негова лична грижа

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

Тежка катастрофа с ТИР на АМ "Струма", има пострадал

България Преди 4 минути

Тежкотоварното превозно средство се е движило в посока Дупница

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

“Екшън без граници” - това е обещанието на легендарния Виктор Ангелов за новия сезон на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 20 минути

Шефът на шефовете е категоричен: “Това ще е най-великият сезон досега”

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

"Мръсна търговия с хора": Връзките на Епстийн с Източна Европа

Свят Преди 32 минути

Много от жертвите на сексуалния престъпник Джефри Епстийн са млади момичета от Чехия и Словакия

Криминалист: Случаят „Петрохан“ е тройно самоубийство в затворена група

Криминалист: Случаят „Петрохан“ е тройно самоубийство в затворена група

България Преди 36 минути

Криминалистът Апостол Славов отхвърля популярни версии от социалните мрежи за връзки с мексикански картели, дървена мафия или трафик на бежанци

<p>Зеленски - идеята за избори в Украйна идва от руснаците</p>

"Те искат да се отърват от мен": Зеленски - идеята за избори в Украйна идва от руснаците

Свят Преди 38 минути

По думите му, Украйна е готова както за произвеждането на избори, така и на референдум

ФБР дава двойна награда за информация за изчезването на майката на американска ТВ водеща

ФБР дава двойна награда за информация за изчезването на майката на американска ТВ водеща

Свят Преди 51 минути

Агенцията предлага до 100 000 долара за информация, която да доведе до установяване на местонахождението ѝ или до ареста на отговорните лица

Трагичен пожар край Будапеща - три жертви и десетки ранени

Трагичен пожар край Будапеща - три жертви и десетки ранени

Свят Преди 59 минути

На мястото са били изпратени повече от 40 парамедици и 18 линейки

=

Кремъл: Русия все още не е взела решение за участието си в Съвета за мир

Свят Преди 1 час

Русия е единствената страна в света, която е решила да задели един милиард долара за помощ за Палестина, каза Песков

<p>Вебер пожела успех на ГЕРБ и Бойко Борисов</p>

Вебер поздрави България за присъединяването към Еврозоната на среща с Желязков

България Преди 1 час

Председателят на ЕНП изрази подкрепа за ГЕРБ и проевропейските политики преди парламентарните избори

Евростат: България е трета по икономически растеж в еврозоната

Евростат: България е трета по икономически растеж в еврозоната

България Преди 1 час

Това сочат предварителните сезонно коригирани данни, публикувани на страницата на европейската статистическа агенция

Разкриха причината за смъртта на жена, открита във фризера на магазин

Разкриха причината за смъртта на жена, открита във фризера на магазин

Свят Преди 2 часа

Трагична развръзка в Маями: Лекарка и майка на две деца загина от хипотермия, след като сама влезе във фризер на магазин. Докато полицията изключва престъпление, семейството съди търговската верига за 50 млн. долара заради фатална небрежност

Ник Джонас разкри най-големия си страх от сватбата: Не е това, което си мислите

Ник Джонас разкри най-големия си страх от сватбата: Не е това, което си мислите

Любопитно Преди 2 часа

Ник Джонас призна, че единственият му страх на сватбата в Индия е бил... потенето под тежкия тюрбан. Докато той си спомня жегата, Приянка Чопра сложи край на спекулациите за развод: „Ако чакате бракът ни да се разпадне – това е ваш избор!“