Р уският президент Владимир Путин заяви, че Русия е постигнала съществен успех в модернизацията и развитието на ударните ядрени въоръжения и в развитието на системи за преодоляване на заплахите, предаде ТАСС.

Според Путин само по този начин ще може да се запази стратегическият баланс в света.

"Предупреждавахме, че ще направим това, че ще развиваме въоръжението си и това правим и ви уверявам, че днес Русия е постигнала съществени успехи в тази област", заяви Путин на среща с ръководителите на световните информационни агенции в кулоарите на икономическия форум в Санкт Петербург (вижте кадри от срещата във видеото горе).

По думите му руските ударни ядрени комплекси са модернизирани и Русия успешно развива нови.

"Ние се избавихме от големи войни и конфликти в последните 70 години благодарение на така наречения стратегически баланс, който беше постигнат, след като две ядрени супердържави се договориха фактически на ограничаване както на ръста на настъпателните въоръжения, така и на ограничаване на системите за противоракетна отбрана.

Ето защо за всички е ясно, че ако едната страна развива противоракетната отбрана успешно в сравнение с втората, то тя придобива преимущество и пред нея се появява изкушението да използва това оръжие първа", каза Путин.

Той заяви, че когато "американските партньори едностранно са излезли от договорката, те са нанесли колосален удар и това е бил първият удар по международната стабилност от гледна точка на възможността за нарушаване на баланса на стратегическите сили".

"Тогава аз казах, че ние сега не можем да развиваме тези технологии, защото това е скъпо. Казах, че ще вървим по друг път, че ще усъвършенстваме ударните системи, за да съхраним баланса на силите в света, само за това", допълни Путин.

Президентът изрази мнение, че системата за противоракетна отбрана на САЩ, която се разполага в Европа, има потенциала да се превърне в настъпателна система и може да се използва срещу Русия, предаде ТАСС.

"Ядрена заплаха от Иран няма, а системата за противоракетна отбрана в Европа продължава да се изгражда. Значи ние сме били прави, когато казвахме, че ни лъжат", заяви Путин.

Говорейки за разполагане на елемент от противоракетния щит на НАТО в Румъния и за изтъкваните аргументи за защита от иранската ядрена заплаха, Путин припомни, че тази заплаха не съществува заради споразумението за иранската ядрена програма, на който САЩ са били инициатори и който е безусловно заслуга на американския президент Барак Обама.

Говорейки за системата за ПРО, Путин каза също така, че САЩ са отклонили конкретни предложения за сътрудничество и въпреки възраженията на Русия действат по плана си.

Нощ. В апартамента на доктор звъни телефона: - Докторе, мъжът ми ме обиди. - И защо ми се обаждате? - Ще му трябват няколко шева...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Тръмп върна визите за румънците

Тръмп върна визите за румънците

Свят Преди 3 минути

Румъния беше 43-тата държава, включена в програмата за безвизови пътувания до САЩ

Никол или Радо от “Един за друг” прави повече компромиси? (ВИДЕО)

Никол или Радо от “Един за друг” прави повече компромиси? (ВИДЕО)

Любопитно Преди 11 минути

Двамата не крият симпатиите и антипатиите си към останалите двойки от предаването

Нови глоби за шофьорите без винетка

Нови глоби за шофьорите без винетка

България Преди 1 час

Ще има отстъпка, ако купим винетка същия ден

Там избраха Тръмп. Но сега са разочаровани от него

Там избраха Тръмп. Но сега са разочаровани от него

Свят Преди 1 час

В Канзас и Мисури Доналд Тръмп спечели убедително

Забравете дубайския шоколад — нов зелен десерт превзе света

Забравете дубайския шоколад — нов зелен десерт превзе света

Любопитно Преди 1 час

Тортата тип шифон с пандан се превърна в един от най-популярните десерти в света

Microsoft премахва паролите за новите профили

Microsoft премахва паролите за новите профили

Технологии Преди 2 часа

Компанията иска постепенно всички да спрат да използват този метод

Дете в критично състояние след падане от тротинетка

Дете в критично състояние след падане от тротинетка

България Преди 9 часа

Лекарите се борят за живота му

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Това показва, че Русия се готви за война с НАТО

Свят Преди 10 часа

Русия разширява присъствието на войските си по границата си със Запада

<p>Принц Хари е &quot;опустошен&quot;, иска да се сдобри с краля</p>

Принц Хари е "опустошен" след загубата в съда, иска да се сдобри с краля

Свят Преди 12 часа

Хари: Бих искал помирение със семейството си

Нови правила за имотните сделки

Нови правила за имотните сделки

България Преди 13 часа

Така ще се предотврати позната схема за измама

Влак блъсна кола на жп прелез, загина човек

Влак блъсна кола на жп прелез, загина човек

България Преди 13 часа

Автомобилът е преминал през жп прелеза при спуснати бариери

<p>Запрянов за F-16: Това започна от Румен Радев</p>

Атанас Запрянов за F-16: За съжаление, това започна от президента Румен Радев

България Преди 13 часа

Запрянов: Да се обвиняват тези хора в държавна измяна, това е цинизъм

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

Задържаният за убийството на Магдалена остава в ареста

България Преди 14 часа

Според съда съществува опасност да се укрие или извърши друго престъпление

БНБ отговори на въпросите за еврото

БНБ отговори на въпросите за еврото

България Преди 15 часа

Дизайнът на евромонетите с българска национална страна е одобрен

Почина актьорът Румен Димитров

Почина актьорът Румен Димитров

България Преди 15 часа

От 2017 до 2021 г. е заместник-министър на културата в Министерството на културата на Република България.