Р усия не се стреми да обърне махалото на конфликта в Украйна, а да сложи край на тази война, започнала още през 2014 г. след държавен преврат, провокиран отвън, заяви руският президент Владимир Путин пред репортери в четвъртък, предава ТАСС.

„Всъщност ситуацията започна да се оформя, но у нас беше по-малко забележима, а на Запад предпочитаха изобщо да не говорят за това и да не го забелязват, но всичко започна през 2014 г. - след държавен преврат, провокиран от САЩ”, смята руският лидер.

„Целта не е да се обърне махалото на конфликта, а напротив, да се сложи край на тази война. Ние се стремим към това и ще продължим да се стремим”, подчерта Путин.

Русия: Зеленски се отнесе публично грубо с нас

„Ще се стремим да бъде завършена и колкото по-скоро, разбира се, толкова по-добре”, каза  руският президент.

САЩ отдавна са въвлечени в процесите в постсъветското пространство и се стремят да разделят Руския свят, смята Путин.

„По въпроса на разрешаването на ситуацията в Украйна от 2014 г. Русия просто беше водена за носа и до известна степен те постигнаха целта си, като разделиха и противопоставиха жителите на двете страни. По този въпрос претърпяхме провал. Никой освен нас не иска обединението на руския народ. Но ние ще го направим”, каза Путин.

„Военните ресурси на западните страни не са на ръба на изчерпването, но запасите от оръжия, останали от съветската епоха, наистина привършват”, продължи той: „За Украйна няма да е толкова лесно да премине към натовски оръжия. Русия изразходва своите запаси от оръжия, но украинският военно-промишлен комплекс ако не е паднал до нулата, то бързо се движи към нея”.

Путин посочи, че Русия може да увеличи темповете и обема на производството на оръжия:

„Ние сме в състояние да го направим и ще го направим. Няма обаче да го направим в ущърб на други сектори на икономиката”.

Руският президент подчерта, че активизирането на бойните действия може да доведе до неоправдани загуби.

Героите на войната ще бъдат дадени за пример на цялото руско общество, особено на по-младото поколение, тъй като тези герои укрепват вътрешния дух на нацията, заяви Путин.

„Има такива, които показват специални дела, пряко свързани с това, което се нарича личен героизъм, не просто трудолюбие, а личен героизъм… Ще работим, за да ги дадем за пример на цялото ни общество, за пример на младо поколение за бъдещето. Такива хора укрепват вътрешния дух на нацията… За някои още не знаем, но със сигурност ще го направим”, каза държавният глава на Русия.

Путин подчерта, че за съжаление всеки въоръжен конфликт е свързан със загуби и трагедии.

Путин: Беше неизбежно, по-добре днес, отколкото утре

„Тези, които умират, защитавайки интересите на своето отечество, на родината, на своя народ, са най-силните момчета. Те са напред. Разбира се, те са герои, това е мое лично, дълбоко убеждение”, каза Путин.

По думите му всички въоръжени конфликти завършват с преговори, но Украйна отказва да преговаря с Русия.

„Всички въоръжени конфликти завършват по един или друг начин с някакви преговори по дипломатическа линия. И ние никога не сме отказвали. Това ръководство на Украйна си забрани да преговаря”, заяви Путин.

Зеленски в САЩ: Ще освободим цяла Украйна

„Рано или късно, разбира се, всички страни, които са в състояние на конфликт, сядат и се споразумяват. Колкото по-бързо го осъзнаят тези, които ни се противопоставят, толкова по-добре”, добави Путин.

„Що се отнася до „Пейтриът”, това е доста стара система и не работи толкова добре, колкото нашите С-300”, обяви Путин, помолен да коментира решението на САЩ да предоставят системи за противовъздушна отбрана на Украйна .

„Тези, които ни се противопоставят, смятат, че това е отбранително оръжие, така казват”, заяви Путин: „Но това е в техния собствен ум и ние винаги ще намерим противоотровата. Те просто си губят времето, просто проточват конфликта.”

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Иран пусна китайските кораби през Ормузкия проток

Свят Преди 4 часа

Вчера китайски супертанкер с два милиона барела иракски суров петрол премина

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

Приеха промените в НПК на първо четене в комисия

България Преди 5 часа

С промените се въвежда задължение за компетентните правоприлагащи органи да уведомяват относно процесуалните права

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Муцунски поиска среща с българския външен министър

Свят Преди 7 часа

Муцунски: Диалогът не е задължително да означава отстъпление

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Фронтменът на Bring Me the Horizon със сътресение, след като фен го удари с телефон

Любопитно Преди 7 часа

Оли Сайкс от Bring Me the Horizon пострада по време на концерт в Сейнт Луис. Изпълнителят е с леко сътресение на мозъка, след като бе ударен от хвърлен телефон. Въпреки болката и дезориентацията, музикантът довърши участието си пред 22 000 фенове

Държавно спецзвено ще бори високите цени

Държавно спецзвено ще бори високите цени

България Преди 7 часа

До седмица правителството ще предложи конкретни мерки за овладяване на инфлацията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

Правят нова Комисия за противодействие на корупцията

България Преди 8 часа

Председателят на комисията ще се определя чрез жребий сред членовете

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

МОН обяви инструкции за предстоящите матури

България Преди 8 часа

Идентификационната бланка с личните данни ще е неизменно свързана с първия лист

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Кирил Киров - Кико: Заради кариерата жертвах личния си живот

Любопитно Преди 8 часа

Продуцентът разкрива тайните на “Като две капки вода”, рисковете на живия ефир, отношенията с Рачков и Геро и цената да живееш постоянно зад кулисите на телевизията

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

Въздушната линейка за мениджър от АЕЦ „Козлодуй”

България Преди 9 часа

Пациентът е получил масивен инфаркт

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Спирова и Денисиньо спорят за короната в Hell’s Kitchen тази вечер

Любопитно Преди 9 часа

Големият шампион ще грабне наградата от 50 000 евро и титлата “Най-добър готвач на България”

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

Завързаха и ограбиха в дома му посред нощ човек в Лешница

България Преди 9 часа

Двама мъже са проникнали в къща в селото

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

Момчета пребиха и ограбиха човек в Перник

България Преди 9 часа

Задържан е 16-годишен

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

Разбиха схема за 240 млн. евро с хранителни добавки, представяни като лекарства

България Преди 10 часа

До операцията се стигна, след като в Софийска районна прокуратура е подаден сигнал от бивш министър на здравеопазването

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Кремъл: Путин ще посети Китай много скоро

Свят Преди 10 часа

Подробности около визитата ще бъдат обявени допълнително, отбеляза Дмитрий Песков