П резидентът на Русия Владимир Путин обвини Европейския съюз, че бави одобрението на руската ваксина срещу ковид-19 заради търговски интереси.

Путин заяви на икономическия форум в „Санкт Петербург”, че обвиненията за използването на ваксината за политически натиск са „пълна глупост”.

„Това е пълна глупост. Не мога да го определя по друг начин. Има различни оценки за това, което става около нашата ваксина. Според мен, тази версия я предлагат хора, които са далеч от политиката. И у нас, в средствата за масова информация се налага мнението, че с политически съображения се формулират обвинения срещу Русия. Аз мисля, че такива лъжливи обвинения се измислят с цел конкурента борба. Пазарът се оценява например на 100 млрд. долара годишно, но реално е дори по-голям. Една част от онези, които произвеждат ваксини като нашата в други страни и искат да навлязат на европейския пазар, го правят с обичайната си брилянтност. Правят го наистина много добре. Защото някои имат съответните национални институции и лаборатории, които правят оценка на различните ваксини, а другите, които нямат, трябва да чакат решението на Европейската агенция по лекарствата”, смята Путин.

Руският държавен глава Владимир Путин не очаква пробиви от резултати на предстоящата на 16 юни среща в Женева с президента на САЩ Джо Байдън, но смята, че независимо от противоречията (подчертавайки, че тези противоречия не са резултат от руски действия), все пак двете страни имат съвпадащи интереси.

Това руско оръжие плаши НАТО

Това са решаването на екологичните проблеми, стратегическата стабилност, съвместната работа по уреждане на редица регионални кризи, посочи той.

"Това е изключително важно, понеже е свързано със сигурността на нашите две страни", заяви Путин по време на видеоконферентна среща снощи с ръководителите на световни информационни агенции, организирана от ТАСС в рамките на Петербургския международен икономически форум.

Паралелни военни учения на Русия и на САЩ на Балканите

"Да вземем например регионалните кризи, като тази в Близкия изток. До какво води нерешаването на тази криза? До ръст на тероризма, а това в най-висша степен е опасно за всички - за Америка, за Русия, за Европа, за другите региони в света", поясни руският президент.

Путин добави, че се надява на конструктивна среща, защото по думите му президентът Байдън е "много опитен политик, който целия си живот практически е прекарал в политиката, добре разбира много от изброените проблеми, защото лично е участвал, по различно време и в различно качество, в решаването на подобни въпроси". "Така че се надявям срещата ни да бъде конструктивна", заключи той.

Руският президент възприе твърд тон по отношение на САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. В отговор на въпрос на президента и главен изълнителен директор на агенцията Гари Пруит Путин отново се върна към обвиненията срещу Вашингтон за лошите двустранни отношения.

САЩ трябва да се научат да уважават интересите на Русия, за да се нормализират отношенията между двете страни, заяви Путин в отговор на въпрос какво е необходимо, за да се повиши доверието между Москва и Вашингтон. Главното, което трябва да се направи, каза руският президент, "е да се отнасяме един към друг с уважение и да отчитаме интересите на другата страна в най широкия смисъл на думата.

Ето какво откриха при разследването за шпионаж в полза на Русия

Не ние докарахме руско-американските отношения до сегашното им състояние. Не направихме първи нито една крачка в това, което нанасяше вреда на руско-американските отношения - не ние въведохме санкции, а САЩ са тези, които го правеха при всеки случай, дори без основания, просто защото нашата страна съществува", заяви Путин чрез преводач.

Той упрекна САЩ в прекалена самоувереност и направи сравнение със Съветския съюз, допълва АП. Според него САЩ се сблъскват с типичните проблеми на империите - уверени в своето могъщество, те си създават проблеми, с които вече няма да се справят, както се е случило със СССР.

НАТО показва военна мощ на прага на Русия

"Ще ви кажа, като бивш гражданин на бившия Съветски съюз, какъв е проблемът на империите - струва им се, че са толкова могъщи, че могат да си позволят дребни погрешности и грешки. Тези ще купим, тези ще сплашим, с тези ще се спазарим, на тези ще дадем мъниста, тези ще сплашим с военни кораби. И това ще реши проблемите. Но количеството на проблемите нараства.

Настъпва момент, когато с тях е невъзможно да се справят. И САЩ с твърда крачка вървят право по пътя на Съветския съюз", заявява Путин, цитиран от ТАСС.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Бебе на борда: Жена роди на 10 000 метра височина минути преди кацане

Бебе на борда: Жена роди на 10 000 метра височина минути преди кацане

Любопитно Преди 4 минути

Екипажът на Delta и трима медицински доброволци се превърнаха в герои, след като помогнаха на бременна жена да роди успешно в небето над САЩ

Блясък в Ню Йорк: Джордж Клуни получи престижна награда, придружен от ослепителната Амал

Блясък в Ню Йорк: Джордж Клуни получи престижна награда, придружен от ослепителната Амал

Любопитно Преди 5 минути

Джордж Клуни получи наградата „Чаплин“ в Ню Йорк, придружен от ослепителната Амал. Актьорът сподели забавни подробности за децата си и призна, че 8-годишният му син Александър най-накрая е видял баща си в ролята на Батман

Издирват 94-годишен мъж с деменция, изчезнал във Варненско

Издирват 94-годишен мъж с деменция, изчезнал във Варненско

България Преди 42 минути

Извършват се обходи в района, като основно се претърсва местността ''Крушките'', в близост до дома му

Тежка катастрофа на пътя Мездра - Своге, загина 18-годишно момиче

Тежка катастрофа на пътя Мездра - Своге, загина 18-годишно момиче

България Преди 1 час

Инцидентът е станал в района на Гара Лакатник

,

Вдъхновени от крилата на насекоми: Учени създадоха покритие, което унищожава вирусите

Любопитно Преди 1 час

Прототипът е тестван върху човешкия парагрипен вирус тип 3 (hPIV-3), който може да предизвика бронхиолит и пневмония

Създадоха фонд за превенция, лечение и терапия на хaзартнатa зависимост

Създадоха фонд за превенция, лечение и терапия на хaзартнатa зависимост

България Преди 1 час

Негови посланици ще бъдат Малена и Тервел Замфирови

Едва на 37 години почина бившият футболист на "Спартак Варна" Васко Боев

Едва на 37 години почина бившият футболист на "Спартак Варна" Васко Боев

България Преди 1 час

Бившият футболист и треньор в школата на клуба е починал на 37-годишна възраст

Скандал в Темида: Започва дисциплинарно производство срещу съдия заради натиск върху колега

Скандал в Темида: Започва дисциплинарно производство срещу съдия заради натиск върху колега

България Преди 1 час

Министърът на правосъдието смята, че с действията си съдията е нарушил основни етични правила

Каш Пател

„Списъкът“ на стрелеца: Защо Каш Пател е бил изключение

Свят Преди 1 час

Коул Алън в предполагаемия си манифест е заявил, че е искал да убие всеки член на администрацията на Тръмп, когото успее да намери, с изключение на директора на ФБР Каш Пател

.

Пропаганда, власт и похот: Тайният сексуален живот на Йозеф Гьобелс

Любопитно Преди 1 час

Докато Магда Гьобелс е представяна за „майката на нацията“, съпругът ѝ превръща властта си в инструмент за сексуална принуда, криейки се зад маската на идеалния ариец

Военното сътрудничество между България и САЩ навършва две десетилетия

Военното сътрудничество между България и САЩ навършва две десетилетия

България Преди 1 час

Посолството в София подчертава значението на сътрудничеството за региона

Мерц: САЩ са унизени от Иран и не се вижда край на конфликта

Мерц: САЩ са унизени от Иран и не се вижда край на конфликта

Свят Преди 2 часа

"Иранците очевидно са по-силни от очакваното", заяви той

"Черен дъжд" над Туапсе след нов удар по руската петролна инфраструктура

"Черен дъжд" над Туапсе след нов удар по руската петролна инфраструктура

Свят Преди 2 часа

"Има още едно сериозно извънредно положение в Туапсе след атака на вражески дронове", заяви местният губернатор

„Зомби червей“ беше размразен след 24 000 години и започна да се размножава

„Зомби червей“ беше размразен след 24 000 години и започна да се размножава

Любопитно Преди 2 часа

„Зомби червеят“ е бил замразен дълбоко в сибирската вечна замръзналост още от късния плейстоцен, който се счита за последната епоха на ледниковия период, приключила преди приблизително 11 700 години

Венеция потъва: Градът обмисля драстични мерки срещу рекордните наводнения

Венеция потъва: Градът обмисля драстични мерки срещу рекордните наводнения

Любопитно Преди 2 часа

Въпреки защитната система за 6 милиарда евро, Адриатическо море продължава да притиска историческия град

Ерата на Оливия Дийн: Новият глас на британския соул, който превзема световната сцена

Ерата на Оливия Дийн: Новият глас на британския соул, който превзема световната сцена

Любопитно Преди 2 часа

Британската соул звезда Оливия Дийн доминира сцената през 2026 г. с милиарди стриймове, награда Грами за нов артист и разпродадено турне, превръщайки албума „The Art of Loving“ и хита „Man I Need“ в глобални феномени на съвременната поп култура