Г лавният прокурор на Международният наказателен съд (МНС) поиска заповед за арест на израелския министър-председател Бенямин Нетаняху и министъра на отбраната Йоав Галант.

Нетаняху е обвинен във военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени в Ивицата Газа, предаде Би Би Си.

"Въз основа на доказателствата, събрани и разгледани от нашата служба, имаме основателни причини да смятаме, че Бенямин Нетаняху, министър-председател на Израел, и Йоав Галант, министър на отбраната на Израел, носят наказателна отговорност за военни престъпления и престъпления срещу човечеството, извършени на територията на Държавата Палестина (в Ивицата Газа) най-малко от 8 октомври 2023 г.", пише в искането на прокурора Карим Кан.

"Независимо от военните цели, средствата, които Израел избра, за да ги постигне в Газа – а именно, умишленото причиняване на смърт, глад, големи страдания и нараняване на цивилното население – са престъпни", категоричен е Кан.

Сега съдиите в Международният наказателен съд трябва да решат дали да уважат искането.

Главният прокурор на Международния наказателен съд е поискал заповеди за арест и на лидерите на "Хамас" Яхя Синвар, Исмаил Ханийе и Мохамед ал-Масри заради организирането на мащабната терористична атака срещу Израел на 7 октомври миналата година.

От "Хамас" определиха искането на Кан като "приравняване на жертвата с палача".

Външният министър на Израел пък обяви, че ще бъде създаден специален команден център след съобщението на Международния наказателен съд.

Израел Кац каза, че центърът ще се бори срещу решението на МНС, което според него цели да върже ръцете на държавата Израел и да ѝ откаже правото на самозащита. 

Кац нарече искането на Кан "невъздържана фронтална атака" срещу жертвите на атаките от 7 октомври и "исторически позор, който ще се помни завинаги".

"Никоя сила в света няма да попречи на Израел да върне заложниците у дома и да унищожи "Хамас", подчерта Кац.

Президентът на САЩ Джо Байдън осъди "скандалното" искане на прокурора на Международния наказателен съд за издаване на заповед за арест на израелски лидери по подозрение във военни престъпления.

"Искането на прокурора на Международния наказателен съд за издаване на заповеди за арест на израелски лидери е възмутително. И нека бъда ясен - каквото и да намеква този прокурор, между Израел и Хамас няма равнопоставеност - няма", заяви Байдън.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
„Сияние“ започва изграждане на структури по места

„Сияние“ започва изграждане на структури по места

България Преди 56 минути

Николай Попов смята, че ГЕРБ има нужда от смяна на лидера

Избори 2026: Изборният ден приключи в голяма част от света, чака се вотът в САЩ и Канада

Избори 2026: Изборният ден приключи в голяма част от света, чака се вотът в САЩ и Канада

България Преди 1 час

Наблюдаваме изключително висока избирателна активност извън страната, каза заместник-министърът на външните работи Ради Найденов на брифинг в МВнР по-рано през деня за провеждането на изборите в чужбина

"Край с г-н добро момче!": Иран отхвърля обявените от Тръмп нови мирни преговори

"Край с г-н добро момче!": Иран отхвърля обявените от Тръмп нови мирни преговори

Свят Преди 1 час

Тръмп публикува изявление в Трут соушъл, че неговите пратеници ще пристигнат в Пакистан утре вечер за преговори

Тръмп: САЩ спряха и превзеха кораб с ирански флаг

Тръмп: САЩ спряха и превзеха кораб с ирански флаг

Свят Преди 1 час

Тръмп: Нашият кораб ги спря точно на място, като проби дупка в машинното им отделение

Паралелно преброяване: „Прогресивна България” печели вота, ГЕРБ-СДС е втора политическа сила

Паралелно преброяване: „Прогресивна България” печели вота, ГЕРБ-СДС е втора политическа сила

България Преди 2 часа

Данните на социологически агенции показват парламент с 5 партии

Делян Пеевски

Пеевски: Имаше репресии срещу членове и симпатизанти на ДПС

България Преди 2 часа

Лидерът на ДПС Делян Пеевски заяви, че „нашият път и нашата кауза остават непроменени, хората знаят, че могат винаги да разчитат на нас и заедно ще успеем“

<p>Иран отказа нови преговори със САЩ въпреки заплахите на Тръмп&nbsp;</p>

Иран отказа нови преговори със САЩ въпреки заплахите на Тръмп за удари по енергийната мрежа

Свят Преди 3 часа

Техеран обвини Вашингтон в нереалистични искания и противоречия; двуседмичното примирие изтича в сряда при затворени пристанища

Учебен ли ще е 20 април за учениците

Учебен ли ще е 20 април за учениците

България Преди 3 часа

Датата идва непосредствено след извънредните парламентарни избори в неделя, когато голяма част от училищата бяха използвани за избирателни секции

Задържаха кмета на Гороцвет за купуване на гласове

Задържаха кмета на Гороцвет за купуване на гласове

България Преди 3 часа

В него са намерени 250 евро и списъци с имена и суми

Емил Дечев обяви за кои партии са сигналите за купуване на гласове

Емил Дечев обяви за кои партии са сигналите за купуване на гласове

България Преди 3 часа

Има три пъти повече сигнали сега в сравнение с 2024 година

ЦИК обяви края на изборния ден в 21.00 часа

ЦИК обяви края на изборния ден в 21.00 часа

България Преди 3 часа

В 23-ти МИР гласуването продължи до 21:00 часа заради опашки пред избирателни секции в район "Студентски"

Асен Василев и Ивайло Мирчев от ПП-ДБ

ПП-ДБ: Българите оставиха ГЕРБ и ДПС в миналото

България Преди 4 часа

"Българските граждани излязоха, гласуваха и оставиха ГЕРБ и ДПС в миналото - това, което протестът си беше поставил за цел. От тук нататък ни чака изключително много работа", заяви Асен Василев

Въоръжен мъж уби 8 деца в Луизиана, загина при преследване

Въоръжен мъж уби 8 деца в Луизиана, загина при преследване

Свят Преди 4 часа

Жертвите са били на възраст от една до около 14 години, каза говорителят на полицията в Шривпорт Крис Борделън

"Възраждане": Благодарим! Очакваме окончателните резултати

"Възраждане": Благодарим! Очакваме окончателните резултати

България Преди 4 часа

Според данните "Възраждане" е пета политическа сила. Партията получава 5,1% от гласовете, по данни от екзитпол на "Тренд"

Задържаха кмета на село Брежани за заплахи

Задържаха кмета на село Брежани за заплахи

България Преди 4 часа

Причината за задържането са отправени заплахи към член на секционна избирателна комисия

Старт на броенето на бюлетините: Ето къде да гледате на живо

Старт на броенето на бюлетините: Ето къде да гледате на живо

България Преди 4 часа

Платформата evideo.bg вече излъчва от хиляди секции; вижте как се попълват протоколите и как се брои всяка бюлетина