Ц ентралите на партия "Възраждане" на френския президент Еманюел Макрон и на консултантската компания "Маккинзи" в Париж бяха претърсени в рамките на разследвания, свързани с  условията, при които консултантски компании са участвали в предизборните кампании през настоящата година, както и през 2017 г., предаде БТА.

Претърсванията бяха извършени от съдии изпълнители, отговарящи за две официални разследвания, започнали през октомври, обяви Френската национална финансова прокуратура. Претърсени са били и офисите на асоциацията, финансираща партията на Макрон. Едното разследване касае участието на консултантски фирми в предизборните кампании на Макрон. Второто касае прибягването на държавата като цяло до услугите на подобни консултантски фирми, казват източници, запознати със случая.

Остри реакции на изказване на Макрон за Русия

Претърсването на офисите на "Маккинзи" е станало вчера. От компанията казват, че сътрудничат изцяло с властите, както винаги е бил случаят.

Говорителят на "Възраждане" Лоик Синьор пък каза, че разследването, касаещо условията за участие на консултантските фирми в предизборните кампании през 2017 г. и 2022 г., е започнало след подаване на жалби от народни избраници и асоциации.

"Нормално е правосъдието да разследва по един свободен и независим начин, за да изясни напълно този въпрос", допълни той и подчерта, че е на разположение на разследващите, за да им съобщи всички полезни за разследването детайли, касаещи и двете предизборни кампании.

През последната предизборна кампания за президентските избори доклад на френския Сенат породи оживена полемика относно използване на обществени средства в полза на консултантски фирми. Опозицията поиска разследване дали не става дума за фаворизиране на "Маккинзи" от страна на макронисткото мнозинство в парламента.

Макрон: Поемам отговорност за действията си спрямо Uber

Докладът бе публикуван на 16 март. Изготвянето му бе инициирано от групата на левоцентристите и еколозите в Сената. В него се казва, че договорите, сключени между държавата и консултантските компании, са се удвоили през 2021 г. спрямо 2018 г., като през 2021 г. сумата по договорите е била рекордна - 1 милиард евро.

В доклада се  акцентираше и върху възможна схема, позволила на френското представителство на "Маккинзи" да не плаща никакви данъци върху компаниите в периода 2011 г. - 2020 г.

На 31 март Националната финансова прокуратура започна предварително разследване за пране на пари от данъчна измама. Целта на разследването беше да се провери дали изводите в доклада са верни относно частта за неплащането на данъците. В рамките на това предварително разследване имаше и обиск на 24 май в офисите на "Маккинзи". Впоследствие започна и официалното разследване, поверено на съдия следовател.

Ако съдиите следователи и по двете официални разследвания преценят, че Макрон трябва да дава обяснения по въпроси, възникнали в хода на разследванията, то те могат да го призоват да го направи в края на втория му президентски мандат и то само за действия, които не са били извършени в рамките на упражняваните от него президентски задължения.

Същевременно министърът на икономиката и финансите Брюно Льо Мер призна за злоупотреби в миналото при прибягването на министри до консултантски фирми като "Маккинзи", но добави, че този навик днес "е бил коригиран".

А поверителен доклад на Сметната палата, с който в понеделник се запозна в. "Монд", заключава, че някои от договорите на консултантската компания с държавата по време на здравната криза, причинена от ковидната пандемия, са били сключени при "проблематични" условия".

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Скандалът с Епстийн застигна звездата на „Харвард“ Лари Съмърс

Свят Преди 1 час

Съмърс е бивш министър на икономиката и бивш президент на Харвардския университет

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Серията Samsung Galaxy S26 прави AI наистина интуитивен

Технологии Преди 2 часа

Новият топ модел на компанията вече е факт, като идва в три версии и акцентира над това как изкуственият интелект може да се впише в ежедневието на хората без да е натрапчив и да бъде полезен във все повече ежедневни дейности

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

Освободиха от длъжност председателя на АПИ

България Преди 3 часа

Инж. Стоян Николов ще изпълнява временно длъжността

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

СРС обяви за незаконен ареста на Благомир Коцев

България Преди 3 часа

Според решението на съда заповедта била написана неправилно

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Заради „Лукойл“ компания заплаши със съд България

Свят Преди 4 часа

Подаденото уведомление се основава на спогодбата между Швейцарската конфедерация и Република България

Русия обяви за терористична, организация в България

Русия обяви за терористична, организация в България

Свят Преди 4 часа

В списъка са включени и четири физически лица

Сцена от филма „Бащата знае най-добре“

Почина Лорън Чейпън, чийто живот бе разпънат между холивудската слава и истинския ад

Свят Преди 5 часа

Детето-звезда от „Баща знае най-добре“ си отиде на 80 години, оставяйки след себе си спомена за една бляскава кариера и поразяваща лична изповед за насилие

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Орбан праща армията срещу „заплахата“ от Украйна

Свят Преди 5 часа

Орбан: Те правят това, за да свалят нашето правителство

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Мадяр: Орбан лъже, горивата в България са значително по-евтини

Свят Преди 5 часа

Мадяр: Насажда омраза и да обременява страната с едни от най-високите данъци в Европа

<p>Правителството одобри до 900 млн. евро разходи за февруари</p>

Служебното правителство одобри до 900 млн. евро разходи за февруари

България Преди 5 часа

Днес кабинетът "Гюров" одобри промени на удължителния закон за бюджета

<p>Президентът освободи главния секретар на МВР</p>

Президентът подписа указ за прекратяване на правомощията и освобождаване от длъжност на главния секретар на МВР

България Преди 5 часа

Президентът Илияна Йотова подписа указ за освобождаването на Мирослав Рашков

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Кралска кариера: Уилям и Кейт наемат експерт за социалните си медии

Любопитно Преди 5 часа

Според обявата за свободната позиция, ролята е на пълен работен ден и включва „генериране на идеи и предоставяне на креативно, интегрирано дигитално разказване на истории, което представя работата на техните кралски височества пред онлайн аудитория“

<p>Рашков: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени</p>

Главният секретар на МВР: Не съм си платил фишовете, защото не са ми връчени

България Преди 6 часа

Рашков: Категорично отхвърлям всички т.нар. мотиви, с които бе поискано отстраняването ми

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Археолози разкриха тайната на черните зъби: Защо скелет на 2000 години преобъръща представите за красота?

Любопитно Преди 6 часа

Учени доказаха, че мистериозната козметична процедура е била символ на красота във Виетнам още преди 2000 години