Н аследството на Урсула фон дер Лайен като председател на Европейската комисия ще бъде поставено пред сериозно изпитание тази седмица, когато Съдът на Европейския съюз се произнесе относно секретни текстови съобщения, които тя е разменяла с ръководителя на фармацевтична компания, сключила многомилиарден договор за ваксини с Брюксел, пише Politico

Очаква се решението да бъде определящо за репутацията ѝ. Съдът ще прецени дали, отказвайки да разкрие съдържанието на съобщенията с главния изпълнителен директор на Pfizer Албърт Бурла, Комисията е нарушила правилата за прозрачност. 

Решението по случая, известно като „Пфайзергейт“, ще има широки последици за това как висшите служители на ЕС водят преговори и вземат решения зад кулисите. То би могло да хвърли сянка и върху втория мандат на фон дер Лайен, който започна на 1 декември. Докато се бори да запази ролята на Комисията в контекста на нарастваща националистическа реторика в блока, тя вече е обект на критики заради склонността си да централизира властта и да се оттегля от ангажименти, свързани с екологичната устойчивост. 

В основата на казуса стои въпросът дали текстовите съобщения трябва да се класифицират като официални документи и съответно да подлежат на публикуване в името на прозрачността. Докато активисти и много външни наблюдатели настояват, че те трябва да бъдат третирани като всяка друга форма на официална комуникация, когато става дума за политически решения, Комисията не споделя това становище. 

  • Сериозно неудобство 

Случаят е особено деликатен за фон дер Лайен, тъй като тя не само лично е одобрила най-големия договор за ваксини на ЕС, на стойност милиарди евро, но и ръководи институцията, отговаряща за прилагането на правото на ЕС — включително принципите на прозрачност и отчетност. Ако съдът се произнесе срещу нея, това ще предостави политическо оръжие в ръцете на широк кръг критици.   

Решение срещу Комисията би било и сериозен удар по имиджа ѝ само няколко месеца след като тя публично обеща да защитава стандартите на прозрачност, ефективност и почтеност през втория си мандат. 

„Това съдебно решение може да се окаже повратен момент за прозрачността в ЕС“, заяви Шари Хайндс, експерт по политическа почтеност в Transparency International. „Що се отнася до ключови решения, особено такива, които засягат общественото здраве, тайните трябва да бъдат избягвани.“ 

Делото бе заведено от вестник The New York Times и бившия му ръководител на бюрото в Брюксел, които оспориха решението на Комисията от 2022 г. да не публикува съобщенията. 

Съществуването на тези съобщения стана публично известно в интервю на New York Times от април 2021 г., в което Бурла описва размяната им като изграждаща „дълбоко доверие“ и улесняваща сключването на мащабния договор за ваксини. Това споразумение, финализирано през май 2021 г., предвижда закупуването на до 1,8 милиарда дози от ваксината на Pfizer-BioNTech срещу COVID-19 — най-голямото по рода си сред всички договори на ЕС. 

Първоначално договорът включваше закупуване на 900 милиона дози, с опция за още 900 милиона, с доставка през 2022 и 2023 г. 

  • Сигнал за събуждане 

Европейският омбудсман заключи през 2022 г., че отказът на Комисията да потърси въпросните съобщения представлява лоша администрация. Емили О’Райли, омбудсман от 2013 до 2025 г., определи това като „сигнал за събуждане“ за институциите на ЕС. 

Тя заяви, че прозрачността е претърпяла регрес по време на мандата на фон дер Лайен. 

О’Райли отправи критики лично към фон дер Лайен, обвинявайки я в интервю за Politico миналата година, че е създала култура на „задържане на информация по политически причини“

Тя изрази недоволство и от отсъствието на фон дер Лайен от единственото заседание по делото до момента.  

В изявление Комисията заяви, че „не коментира текущи съдебни производства“

В понеделник говорител на Комисията обясни пред журналисти, че договорите за ваксини на ЕС са били договорени с участието на държавите членки. Страните са избрали седем държави да представляват блока в преговорите, като този екип е заседавал ежедневно, понякога и по цели нощи: „Правехме всичко заедно, всеки ден“, посочи той, добавяйки, че никоя държава не е била принуждавана да се присъедини към договорите. 

Съдиите в Общия съд вече са се произнасяли против решението на Комисията да заличи големи части от договорите за ваксини преди публикуването им. От Комисията посочиха като причина защитата на лични данни и търговски интереси. 

Тили Мец, един от петимата евродепутати от групата на Зелените, завели делото, постави под въпрос какви са причините за нежеланието на фон дер Лайен да сподели информация. „Получава лоши съвети“, каза тя. „Ако искаш обществеността да има доверие в политиците и техните контакти с индустрията, трябва да заложиш на прозрачността.“ 

Макар да признава, че пандемията от COVID-19 е била „много нова ситуация“, изискваща сътрудничество с индустрията, Мец смята, че фон дер Лайен не е извлякла правилните уроци от кризата. 

  • Години на неяснота 

В рамките на делото, по което предстои решение в сряда, съдът проведе изслушване в Люксембург през ноември. Голямата камара на съда даде знак, че е скептична към отказа на Комисията да разкрие съобщенията. 

След години на неяснота дори за съществуването им, адвокатите на Комисията — най-накрая — ги признаха. Това предизвика смях сред присъстващите и раздразнение сред съдиите. 

„Не отричаме, че съобщенията съществуват“, заяви адвокатът на Комисията Паоло Станканели по време на заседанието. 

Той омаловажи значимостта им, твърдейки, че ако са били свързани с преговорите по договора, Комисията би ги съхранила и евентуално публикувала. 

Съдиите изразиха недоволство от това, че Комисията не успя да обясни как определя какво е важно, задавайки подробни въпроси, на които официалният ѝ представител не можа да отговори: Питали ли са фон дер Лайен директно за съобщенията? Проверили ли са телефона ѝ или фактурите? Разпитали ли са ръководителя на нейния кабинет? 

След повече от три часа дебати, съдиите отправиха остри критики към Комисията за отговорите ѝ и отношението ѝ към искането на New York Times. 

Съдия Хосе Мартин и Перес де Нанклaрес заяви, че Комисията не е показала „адекватни действия“, за да обясни защо не може да предостави съобщенията. Друг съдия, Пол Нихул, определи досието като „относително объркано“. 

Адвокатката на The New York Times Бондине Клустра изрази разочарование от неподготвеността на представителя на Комисията.  

  • Финансови престъпления 

Натискът върху фон дер Лайен се засилва и извън рамките на това дело. Европейската прокуратура (EPPO), отговаряща за разследването на тежки финансови престъпления срещу финансовите интереси на ЕС, потвърди, че води разследване относно действията на Комисията по сключването на договорите за ваксини. 

През март ръководителката на  Европейска прокуратура (EPPO) Лаура Кьовеши потвърди, че нейният екип наскоро е разпитал служители на Комисията за хода на преговорите. 

От прокуратурата заявиха, че няма да коментират текущо разследване. 

Не пропускайте още от Vesti.bg:

Мъск предупреди - "Животът на Земята ще бъде унищожен от Слънцето"

Кола блъсна моторист в София, състоянието му е тежко

Удари, ритници и нито едно обвинение – шокиращ случай на насилие в Белене

-Мамо, днес в детската градина играхме на чичо доктор. -И как беше? - Цял ден седях на едно столче в коридора и чаках.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пеевски: Оставката на Киселова не стои на дневен ред

Пеевски: Оставката на Киселова не стои на дневен ред

България Преди 11 минути

Правителството трябва да изкара пълен мандат, за да изведем България от щетите на служебните кабинети, заяви той

Почина режисьорът на „Крамер срещу Крамер“

Почина режисьорът на „Крамер срещу Крамер“

Свят Преди 30 минути

Робърт Бентън почина във вторник на 92-годишна възраст

ЕС одобри 17-ия пакет санкции срещу Русия

ЕС одобри 17-ия пакет санкции срещу Русия

Свят Преди 1 час

Те са независими от „масивните“ санкции, които се обмислят в случай, че Москва откаже да преговаря и да приеме 30-дневно примирие, което вече е прието от Киев

Лице в лице с дивата природа в Африка – без филтри, без граници

Лице в лице с дивата природа в Африка – без филтри, без граници

Любопитно Преди 1 час

Две държави в сърцето на континента предлагат рядка възможност, която доскоро звучеше като недостижима мечта

.

Как Босна може да се превърне във "втора Швейцария"

Любопитно Преди 1 час

Емигрантите внасят милиарди в страната всяка година

<p>&quot;За&quot; или &quot;против&quot; еврото: Експерти в спор</p>

Експерти в спор за еврото: Ще се стигне ли до инфлационен шок или ползите ще надделеят

Пари Преди 1 час

Вижте какво коментираха Добромир Иванов и Георги Вулчев по темата

Светът през телефона: как мобилните ни снимки запазват спомените, които забравяме след 3 дни

Светът през телефона: как мобилните ни снимки запазват спомените, които забравяме след 3 дни

Пари Преди 1 час

Да, онова селфи с кафето от октомври 2022 още е в галерията. Не питайте защо.

и

Огнеборци спасиха пострадали при катастрофа в Пловдивско

България Преди 1 час

Те успели да извадят шофьор от обърнат автомобил

Китай: От оризището до „всичко е възможно“ за 35 години

Китай: От оризището до „всичко е възможно“ за 35 години

Любопитно Преди 1 час

За 5000 години история, изтъкана от славни династии, философия, ориз, през клеймото Made in China, сега Поднебесната е страната, в която няма невъзможни неща. Трябва да се види с очите, за предпочитане да стане в Шанхай, както направих аз

Доналд Тръмп пристигна в Саудитска Арабия, откъдето започва пътуването си из Близкия изток

Доналд Тръмп ще се срещне с лидера на Сирия

Свят Преди 1 час

Това е промяна в последния момент в графика на американския президент, който обяви, че премахва санкциите за Сирия

<p>Дъщеря&nbsp;на криптомилионер се спаси след дързък&nbsp;опит за отвличане</p>

Дъщеря и внуче на криптомилионер се спасиха след опит за отвличане в Париж

Свят Преди 1 час

Семейството оказа яростна съпротива, бащата е бил удрян многократно по главата

Земеделци настояват за промени в Закона за движение по пътищата

Земеделци настояват за промени в Закона за движение по пътищата

България Преди 2 часа

Искат спешна среща с министъра на регионалното развитие

Силни кости без лекарства: 5 храни, които ще ви помогнат да избегнете фрактури

Силни кости без лекарства: 5 храни, които ще ви помогнат да избегнете фрактури

Любопитно Преди 2 часа

Здравите кости са ключът към дългосрочното здраве

Тръмп: Имаме основата на много стабилно споразумение с Китай

Тръмп: Имаме основата на много стабилно споразумение с Китай

Свят Преди 2 часа

Президентът на САЩ заяви това няколко часа преди спирането на по-голямата част от митата, които двете страни си наложиха взаимно

.

„Кражба на вятър": Мистериозният ефект, който поразява вятърните паркове

Свят Преди 2 часа

Подробности може да прочетете в следващите редове