С едмици след началото на дългоочакваната контраофанзива на Украйна, високопоставени западни официални лица,  информирани за последните разузнавателни данни, дават все по-„отрезвяващи” оценки за способността на украинските сили да освободят значителна територия, предава Си Ен Ен.

„Те (украинците – бел. ред.) все пак ще видят през следващите няколко седмици дали има шанс да постигнат някакъв напредък. Но смятам, че е изключително много малко вероятно наистина да постигнат напредък, който би променил баланса на силите в този конфликт”, коментира високопоставен западен дипломат пред Си Ен Ен.

Русия оправда чудовищната атака в Покровск така

„Нашите брифинги са отрезвяващи. Напомнят ни за предизвикателствата, пред които са изправени” украинците, посочи конгресменът Майк Куигли, демократ от Илинойс, който наскоро се завърна от срещи в Европа с американски командири, обучаващи украинските войски.

„Това е най-трудният момент от войната”, подчерта Куигли.

Москва: Мир с Украйна само при тези условия

Основното предизвикателство за украинските сили е осъществяването на пробив през многослойните отбранителни линии на Русия в източните и южните части на страната, които са защитени от десетки хиляди мини и обширни мрежи от окопи.

Украинските войски претърпяха огромни загуби там, което накара командирите им да задържат някои части, за да се прегрупират и да намалят жертвите.

„Руснаците имат редица отбранителни линии и те (украинските сили – бел. ред.) всъщност не са преминали през първата”, отчете високопоставен западен дипломат.

Ключова среща за войната в Украйна: Какво беше постигнато в Джеда

„Дори ако продължат да се бият през следващите няколко седмици, ако не са успели да направят повече пробиви през последните седем, осем седмици, каква е вероятността внезапно, с по-изчерпани сили, да ги направят? Защото условията са много трудни”, добави дипломатът.

Високопоставен американски служител посочи, че САЩ разбират трудностите, пред които е изправена украинската армия, но запазват надежда за напредък:

„Всички осъзнаваме, че върви по-трудно и по-бавно, отколкото някой би искал, включително украинците, но все още вярваме, че има време и пространство, за да могат да постигнат напредък”.

Наближаването на есента, когато се очаква времето и бойните условия да се влошат, дава на украинските сили ограничен срок за пробив.

Тези последни оценки представляват значителна промяна от оптимизма в началото на контранастъплението и допринасят за натиск от някои върху Украйна да започне мирни преговори, включително разглеждайки възможността за териториални отстъпки.

„Путин чака точно това. Той може да жертва хора и да печели време”, смята Куигли.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Борисов: Иранските атаки да бъдат прекратени незабавно

Борисов: Иранските атаки да бъдат прекратени незабавно

България Преди 29 минути

Борисов: Надявам се, че съвсем скоро силата на преговорите ще надделее

Пеевски: Операцията срещу Иран променя стратегическата среда и изисква отговорни, премерени реакции

Пеевски: Операцията срещу Иран променя стратегическата среда и изисква отговорни, премерени реакции

България Преди 53 минути

Служебният кабинет трябва да взаимодейства с Народното събрание, вместо да политиканства на дребно, се казва в позицията

Това ли е краят на режима в Иран, а дали е добра новина

Това ли е краят на режима в Иран, а дали е добра новина

Свят Преди 2 часа

Преходът на лидерството е постоянен източник на несигурност за Ислямската република

ИТН: Войната в Иран ще се отрази на България с особена сила

ИТН: Войната в Иран ще се отрази на България с особена сила

България Преди 3 часа

ИТН: Тази война ще доведе до огромен миграционен натиск

Извънредно заседание в ООН заради Иран

Извънредно заседание в ООН заради Иран

Свят Преди 4 часа

Искането за свикването му е отправено от Франция и Бахрейн

Китай призова за незабавно прекратяване нa войната в Близкия изток

Китай призова за незабавно прекратяване нa войната в Близкия изток

Свят Преди 5 часа

Китай: Националният суверенитет, сигурността и териториалната цялост на Иран трябва да бъдат уважавани

Великобритания, Франция и Германия осъдиха иранските удари

Великобритания, Франция и Германия осъдиха иранските удари

Свят Преди 5 часа

Съвместно изявление на британския премиер, френския президент и германския канцлер

<p>След Съвета: Гюров с важни новини за националната сигурност</p>

Гюров след Съвета по сигурността: Няма директна военна заплаха за България

България Преди 6 часа

Рано тази сутрин Съединените щати и Израел започнаха военни операции срещу Иран. Техеран отвърна на удара с балистични ракети срещу Израел, Бахрейн и Обединените арабски емирства

Норвегия и Испания застанаха против атаката срещу Иран

Норвегия и Испания застанаха против атаката срещу Иран

Свят Преди 6 часа

Тя не съответства на международното право

<p>Тити Папазов от Израел: Има война. Няма хора по улиците</p>

Тити Папазов от Израел: Има война. Няма хора по улиците. В безопасност съм

България Преди 7 часа

Чакам да се намери решение как бързо да се приберем до България, казва още Папазов

Иран: Най-малко 57 ученички загинаха при израелска атака

Иран: Най-малко 57 ученички загинаха при израелска атака

Свят Преди 7 часа

53 ученички все още са под развалините

Костадин Костадинов и група негови привърженици блокираха входа на Министерски съвет

Костадин Костадинов и група негови привърженици блокираха входа на Министерски съвет

България Преди 7 часа

“Това е жалка трагедия. Нищо от това нямаше да се случи, ако бях допуснат до МС”, обясни Костадинов

Край на режима „бий се или бягай“: Как 20 минути навън променят химията на мозъка ни?

Край на режима „бий се или бягай“: Как 20 минути навън променят химията на мозъка ни?

Любопитно Преди 8 часа

Навикът за редовни разходки на чист въздух помага за намаляване на нивата на стрес, подобряване на настроението и възстановяване на емоционалния баланс