Н овият комисар по отбраната на ЕС Андрюс Кубилюс заяви, че блокът трябва да харчи повече за превъоръжаване заради заплахите от Русия, а не от новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп.

Очертаващото се завръщане на Тръмп на власт, след като триумфира на изборите срещу демократа Камала Харис, предизвика шокови вълни в ЕС, докато Русия води война срещу Украйна на границата му.

Шолц към Тръмп: Заедно ни е по-добре

Непостоянната бивша телевизионна риалити звезда по време на първия си мандат на власт се закани на европейските съюзници на Вашингтон в НАТО да харчат повече за отбрана, предаде АФП.

По време на предизборната кампания Тръмп разтревожи Европа, като заяви, че ще насърчи Русия да „прави каквото си иска“ с членовете на алианса, които не харчат достатъчно.

Бившият министър-председател на Литва Кубилюс - който трябва да бъде утвърден от законодателите на ЕС в новата си роля - изтъкна, че европейските държави са увеличили бюджетите си, откакто руският президент Владимир Путин нахлу в Украйна през 2022 г.

Какво обеща Тръмп след изборите в САЩ

„Трябва да харчим повече, но не защото това е искане на президента Тръмп, а заради Путин, заради заплахата от Путин“, каза Кубилюс по време на изслушване в Европейския парламент.

Кубилюс посочи, че „последните разузнавателни оценки показват, че Русия може да изпита решимостта на ЕС или НАТО до края на това десетилетие“.

„Ето защо трябва спешно да повишим готовността на ЕС за потенциална военна агресия. Това е начинът, по който можем да я възпрем“, допълни той.

„Ние не искаме война. Искаме мир. Затова трябва да станем готови за отбрана“, заключи началника на отбраната на ЕС.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Пребиха жестоко шефа на полицията в Русе

Пребиха жестоко шефа на полицията в Русе

България Преди 2 минути

По информация на обществената телевизия, нападението се е случило заради направена забележка на шофьори, които дрифтили в района

Грандиозният финал на Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour 2025 е в София на 13 септември. Трябва да го изживееш!

Грандиозният финал на Coca-Cola The Voice Happy Energy Tour 2025 е в София на 13 септември. Трябва да го изживееш!

Любопитно Преди 51 минути

Паркингът на зала „Арена София“ ще се превърне в най-голямата музикална сцена на България

"Столичен електротранспорт": Водачът на трамвая, който дерайлира, ще понесе наказание

"Столичен електротранспорт": Водачът на трамвая, който дерайлира, ще понесе наказание

България Преди 52 минути

В конкретния случай водачът ще бъде санкциониран по Кодекса на труда

<p>Септемврийска магия: 4 зодии с късмет в любовта и брака</p>

Септемврийска магия: 4 зодии с късмет в любовта и брака

Любопитно Преди 1 час

След летните страсти есента приканва към по-спокойни и задълбочени отношения

<p>Почина последният жив син на Хемингуей</p>

Патрик Хемингуей, последният жив син на Ърнест Хемингуей, почина на 97 г.

Свят Преди 1 час

Патрик Хемингуей е вторият от тримата синове на Хемингуей

Снимката е илюстративна

Икономиката на Русия попадна в „техническа стагнация“ през второто тримесечие на 2025 г.

Свят Преди 1 час

Това заяви Герман Греф, ръководителят на най-голямата руска банка – Сбербанк, съобщи „Киев Индипендънт“

Джери Брукхаймер се притеснил за живота на Брад Пит на снимките на „F1“

Джери Брукхаймер се притеснил за живота на Брад Пит на снимките на „F1“

Любопитно Преди 1 час

Докато снимал животозастрашаващите сцени, Брукхаймер постоянно се тревожел за безопасността на Пит

МВнР успокои: Няма пострадали българи при инцидента с атракцион в Лисабон

МВнР успокои: Няма пострадали българи при инцидента с атракцион в Лисабон

България Преди 1 час

Компетентните власти продължават процедурите по идентификация на жертвите

Ако правите това в тоалетната, рискът от хемороиди скача с 46%

Ако правите това в тоалетната, рискът от хемороиди скача с 46%

Любопитно Преди 2 часа

„Като цяло бих препоръчал да се опитате да ограничите изхожданията до най-много 10-15 минути, за да намалите риска от хемороиди“

Десетки загинали при руски удари в Донецка област

Десетки загинали при руски удари в Донецка област

Свят Преди 2 часа

От началото на пълномащабното нашествие в Донецка област са били убити 3578 души

Адолф Хитлер

„Програма Т4“ – зловещият план за изтребление на Хитлер

Свят Преди 2 часа

„Леля ми постоянно е получавала успокоителни, накрая е била завързана за леглото и според аутопсията е починала от възпаление на белите дробове“

Звездите, които откриха истинската любов след 40

Звездите, които откриха истинската любов след 40

Любопитно Преди 2 часа

За тези звезди истинската любов не дойде, докато не навършиха 40 години

Нарасна броят на жертвите при инцидента с атракцион в Лисабон

Нарасна броят на жертвите при инцидента с атракцион в Лисабон

Свят Преди 2 часа

Сред 21-те ранени при вчерашния инцидент има много много чужденци, които са били в популярния сред туристите фуникуляр