Н ова вълна на инфекции с коронавирус се разпространява бързо в Азия и в Австралия, принуждавайки властите да оправят предупреждения към жителите на региона да вземат предпазни мерки за забавяне на разпространението ѝ и да помогнат за предотвратяване на претоварването на националните здравни системи, предаде Ройтерс.

Новият ръст на случаите се дължи най-вече на BA.4/5, подвариант на варианта Омикрон.

Той представлява допълнително предизвикателство за властите, които все още се борят с икономическите последици от по-ранните вълни на пандемията, като същевременно се опитват да избегнат поредното въвеждане или удължаване на непопулярни ограничения.

Правителството на Нова Зеландия обяви днес, че ще бъдат предоставени безплатни маски и бързи антигенни тестове в опит да се облекчи натискът върху здравната система на страната.

Сега по време на зимата в южното полукълбо, Нова Зеландия се бори с приток едновременно и на болни от ковид, и на болни от грип пациенти.

„Няма съмнение, че комбинацията от ръст на случаите на ковид и хоспитализациите, от най-лошия грипен сезон в последно време и от съответния недостиг на персонал поставя здравните работници и здравна система под изключителен натиск“, се казва в изявление на Аеша Верал, новозеландската министърка, отговаряща за реакцията на правителството на COVID-19.

Има почти 69 хиляди заразени с коронавируса в Нова Зеландия, чието население е 5,1 милиона души. 765 от заразените са хоспитализирани, което води до забавяне и отмяна на плановите операции.

В Япония новите случаи на COVID-19 се покачиха до нива, които не бяха отчитани от миналата година. Правителството призова хората да бъдат изключително внимателни преди приближаващия дълъг уикенд и предстоящите летни ваканции на учениците.

Япония съобщи за почти 95 хиляди случая вчера, а новозаразените пациенти са се покачили с 2,14 пъти в сравнение с миналата седмица, каза говорител на правителството. „Броят на новозаразените расте във всяка една префектура в Япония и изглежда, че вирусът се разпространява бързо“, каза здравният министър Шигеюки Гото в началото на заседание на комисията, отговаряща за ситуацията с коронавируса и справянето с разпространението на заразата.

Токио повиши степента на тревога до най-високо ниво.

„Утре ще проведем среща на работната група, за да решим какви мерки ще се вземат това лято, като имаме предвид тенденциите в страната и мненията на експертите“, съобщи пък Юрико Койке, губернатор на Токио.

Южна Корея беше хвалена в миналото за реакцията си в началото на пандемията, подобно на Нова Зеландия, но довчера случаите на зараза в азиатската страна се утроиха до повече от 39 хиляди за седмица.

Власти и експерти очакват новите случаи в Южна Корея да достигнат 200 хиляди някъде около средата на август-края на септември. Властите планират и да разширят обхвата на кампанията за поставяне на бустерни дози, но се изключват каквито и да е строги рестрикции с цел възпиране на разпространението на вируса.  

Австралия предупреди, че може да бъде засегната от най-лошото си огнище на КОВИД-19 през последните няколко седмици, подклаждан от подварианта BA.4/5 на Омикрон. Властите казаха, че могат да се очакват милиони нови инфекции, но изключиха всякакви тежки ограничения за контролиране на разпространението им.

„Преминахме този етап. Вече не сме в ерата на локдауните и подобни неща“, каза днес пред австралийско радио Марк Бътлър, министър на здравеопазването на Австралия. Приемът в австралийските болници е вече близо до нивата, отчетени при последното голямо разпространение на Омикрон по-рано тази година, при което здравната система отново беше под натиска на висок брой  пациенти с COVID и грип.

Докато случаите на зараза в Тайланд се понижиха, то инфекциите в Индонезия нараснаха, достигайки най-високия си брой от март месец насам. Новите случаи на зараза и хоспитализациите във Филипините остават на ниско ниво, но властите предупредиха, че броят на заразени може да нарасне с поне 20 пъти до края на месеца.

Манила призовава все повече хора да си поставят бустерни дози от ваксините срещу COVID-19, а данните на здравното министерство показват, че само една четвърт от желаещите възрастни хора са получили първия си бустер към 12 юли.

Континентален Китай отчита средно над 300 случая на вътрешно предаване на заразата на ден, което е повече спрямо около 70 случая средно на ден през юни.

Стриктната политика на Пекин за „нулев ковид“ помага за държането под контрол на местните огнища на заразата и предотвратява претоварването на болниците.  

Блондинка гледа GPS-а: – Пренасочване… – Леле, дано не ме пренасочи към работа!
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Норвежкият Нобелов комитет осъди "бруталния" арест на Наргес Мохамади

Норвежкият Нобелов комитет осъди "бруталния" арест на Наргес Мохамади

Свят Преди 7 часа

Нобеловата награда беше присъдена на Мохамади през 2023 г.

Какво разкриват 19-те нови снимки, свързани с аферата "Епстийн"

Какво разкриват 19-те нови снимки, свързани с аферата "Епстийн"

Свят Преди 9 часа

Демократите заявиха, че още изображения ще бъдат публикувани "в идните дни и седмици“

Електрическа кола се запали на пл. "Александър Невски"

Електрическа кола се запали на пл. "Александър Невски"

България Преди 11 часа

От колата излизаха пламъци и гъст дим

Беларуският президент обещава диалог със САЩ за политическите "заложници"

Беларуският президент обещава диалог със САЩ за политическите "заложници"

Свят Преди 12 часа

В замяна САЩ отмениха санкциите срещу беларуския държавен авиопревозвач

Иран арестува нобелистката Наргес Мохамади отново

Иран арестува нобелистката Наргес Мохамади отново

Свят Преди 13 часа

Нейни поддръжници от месеци предупреждават, че има риск Мохамади пак да бъде вкарана в затвора, след като през декември 2024 г. тя бе освободена

.

Как да се откажете от солените храни за 14 дни

Любопитно Преди 13 часа

Желанието за солени храни е просто вкусов навик, а не физиологична нужда

Русия и Украйна с размяна на удари, има жертви

Русия и Украйна с размяна на удари, има жертви

Свят Преди 13 часа

Двете страни все по-често поразяват цели далеч от фронтовата линия

Финландия ще поръча от САЩ ракети "въздух-въздух"

Финландия ще поръча от САЩ ракети "въздух-въздух"

Свят Преди 13 часа

През 2022г. северната страна, която има дълга граница с Русия, поръча 64 американски изтребителя Ф-35

COVID-19 2020 г.: Годината на тихия океан

COVID-19 2020 г.: Годината на тихия океан

Любопитно Преди 13 часа

По време на локдауните глобалното корабоплаване беше силно ограничено и шумовото замърсяване в океана почти изчезна, а учените чуха нещо изненадващо

Вдигнаха въздушна линейка заради мъж с черепно-мозъчна травма

Вдигнаха въздушна линейка заради мъж с черепно-мозъчна травма

България Преди 13 часа

Пациентът е транспортиран до Клиниката по неврохирургия на Университетска многопрофилна болница за активно лечение „Свети Георги“ – Пловдив

Кристина Агилера привлече погледите с новия си дързък външен вид

Кристина Агилера привлече погледите с новия си дързък външен вид

Любопитно Преди 14 часа

Кристина Агилера впечатли с новата си фигура в Лос Анджелис и сподели, че след и загубата на 23 кг се е научила да приема себе си и тялото си, без да се влияе от чуждите мнения

Задържаха 70 кг дрога, открита в газови бутилки на границата с Турция

Задържаха 70 кг дрога, открита в газови бутилки на границата с Турция

България Преди 14 часа

Прокуратурата в Бургас поиска постоянно задържане за четирима обвиняеми

Периодичното гладуване води до динамични промени в човешкия мозък

Периодичното гладуване води до динамични промени в човешкия мозък

Любопитно Преди 14 часа

Този начин на хранене "променя оста човешки мозък-черва-микробиом“

"БСП-Обединена левица" настоява тази година да бъде приет Бюджет 2026

"БСП-Обединена левица" настоява тази година да бъде приет Бюджет 2026

България Преди 14 часа

Част от нашите депутати бяха днес рамо до рамо с протестиращите синдикалисти, посочи той

Караджов изпрати писмо до ЕК за блокадите на границата с Гърция

Караджов изпрати писмо до ЕК за блокадите на границата с Гърция

Свят Преди 14 часа

В писмото се посочва, че стачните действия блокират ключови пунктове и основни транзитни коридори